Największymi wyzwaniami menedżerów, obok presji płacowej i wzrostu kosztów działalności, są –według badań GFKM – utrzymanie pracowników oraz podtrzymanie ich zaangażowania. Czy lekiem na odejścia z pracy i skutecznym sposobem motywowania zespołów oraz walki z wypaleniem zawodowym może być 4-dniowy tydzień pracy?
Dlaczego warto ukończyć studia i zdobyć dyplom MBA? Zapytaliśmy o to wykładowców, studentów MBA, absolwentów i przedsiębiorców i na tej podstawie przygotowaliśmy 40 powodów, dla których warto zdobyć MBA.
Radzenie sobie ze stresem, zarządzanie zmianą i motywowanie pracowników to – według badań „Rok Lidera” Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów – najważniejsze umiejętności, którymi powinien wykazywać się obecnie lider.
Ponad połowie liderów, badanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, w pracy najczęściej towarzyszy radość (54 proc.), a niemal jednej czwartej – poczucie dumy (23 proc.). Kierownicy znacznie częściej niż członkowie zarządów i zarządzający właściciele odczuwają frustrację (odpowiednio 15 proc i 3 proc.). W firmach coraz większe znaczenie mają „miękkie” potrzeby wpływające na dobrostan pracowników.
Przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukcesy, muszą czasem iść pod prąd. Innowacja jest z definicji czymś nowym, co oznacza, że powstaje tylko wtedy, gdy kwestionuje się światowe status quo i ma odwagę złamać istniejące zasady, wzorce i konwencje. Ale gdzie leży granica, jak daleko jest za daleko? Czy można sobie pozwolić na łamanie zasad, jeżeli chodzi o prawo karne, umowy i moralność?
Jakie błędy najczęściej popełniają liderzy? Z badania „Rok Lidera 2022” Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów wynika, że jest to brak dbałości o relacje z pracownikami oraz niezwracanie uwagi na to, co dzieje się w relacjach między nimi. Problemem jest też nieudzielanie informacji zwrotnej podwładnym i podejmowanie niejasnych decyzji.
Aby z sukcesem wdrożyć procesy digitalizacji i transformacji, potrzebna jest jasna wizja, silne umiejętności przywódcze oraz zmotywowany zespół. Innym centralnym czynnikiem udanej transformacji w organizacji jest nadal bardzo często pomijany: nowoczesne zarządzanie projektami.
Badania GFKM: tylko 47% liderów organizacji myśli o 2023 roku optymistycznie. Zaledwie co piąty lider organizacji spotyka się z sytuacją, w której przełożony/a podejmuje decyzje bez wcześniejszych konsultacji. Większość z nich ocenia perspektywę obecnego roku negatywnie, a jako kluczową umiejętność w nadchodzących miesiącach wskazuje odporność na stres, z kolei najwięcej nadziei na pokonanie tegorocznych wyzwań pokłada w pracownikach.
W pierwszej i drugiej części artykułu przedstawiliśmy idee specjalistycznych studiów MBA oraz zaprezentowaliśmy je wg. różnych podziałów i typów. W tej części artykułu omówimy, które specjalistyczne studia MBA są najbardziej przyszłościowe.
W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy ideę specjalistycznych studiów MBA oraz zaprezentowaliśmy studia wg. wspólnych rodzajów specjalizacji. Specjalistyczne studia MBA stanowią dużą część rynku studiów MBA w Polsce. W tej części artykułu omówimy kolejne typy studiów MBA.
Dyskryminacja czy mobbing w pracy to niestety nadal częste zjawiska. Negatywne konsekwencje odczuwają nie tylko osoby, które ich doświadczają i osoby z bliskiego otoczenia – pracowniczego i rodzinnego, ale też całe organizacje, dla których staje się to poważnym problemem i barierą rozwoju.
Master of Business Administration (MBA) to studia, które powstały by przekazać ogólną wiedzę menedżerską z zakresu zarządzania. Jednakże wiele uczelni ofertuje programy, które specjalizują się w wybranym obszarze zarządzania. Dlaczego tak się dzieje, czym różną się studia specjalizacyjne oraz jakie są różne rodzaje specjalizacji MBA? W artykule przestawiamy najlepsze specjalizacje MBA, w tym informacje o programach i perspektywach kariery, aby pomóc w wyborze najlepszego MBA.
W czasach wysokiej inflacji wiele osób zastanawia się w co inwestować, co da im najlepszą stopę zwrotu. Gdy na rynku trudno jest znaleźć atrakcyjne produkty, warto rozważyć inwestycję w siebie. Wartościowy program MBA z zakontraktowaną ceną może się okazać najlepszą lokatą kapitału, zwłaszcza, że jak pokazują badania, menedżerowie MBA zarabiają zdecydowanie więcej.
Web3 stanowi obecnie ogromny impuls innowacyjny dla Internetu. Jak w przypadku wielu potencjalnie przełomowych zmian, wczesna ocena, czy "trzeba tam być", jest trudna dla liderów na całym świecie. W artykule przyglądamy się temu, co odróżnia Web3 od Internetu, jaki znamy. Przedstawiamy również ogromne możliwości i zagrożenia, jakie to nowe zjawisko stwarza dla firm.
Nauka i badania często wyprzedzają swoje czasy, a badania nad przywództwem nie są wyjątkiem. Ale to nie tylko przyszłość, ale także przeszłość, którą powinniśmy się zająć, mówi Johannes Steyrer, dyrektor akademicki MBA Health Care Management w WU Executive Academy.
Pandemia, wojna w Ukrainie, rosnące koszty finansowania, w wielu sektorach deficyt pracowników czy wysoka inflacja i związane z nią oczekiwania co do wzrostu wynagrodzeń. Menedżerowie w ostatnich dwóch latach mają wiele wyzwań, a wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości nie będzie ich mniej.
Programy MBA należą do jednych z najdroższych studiów oferowanych przez uczelnie, szkoły biznesu i instytucje akademickie. W Polsce ceny studiów MBA zaczynają się od kilku tysięcy złotych a kończą prawie na 80 tys. To nie mała inwestycja i w czasach zawirowań gospodarczych nie łatwa do sfinansowania. Wiele osób zastanawia się na tym, w taki sposób sfinansować studia MBA.
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) wzięło udział 1157 osób z dyplomem studiów MBA. 66% tych osób stanowili mężczyźni, 56% pracowało w miastach powyżej 100 000 mieszkańców (bez Warszawy), 55% zatrudnionych była w firmach o liczbie pracowników 250, lub więcej, a staż pracy 51% ankietowanych wynosił przynajmniej 16 lat. Mediana płac osób z dyplomem MBA wyniosła 13 200 PLN miesięcznie.
Podobnie jak w ubiegłych latach również w 2022 będzie można uzyskać dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego z KFS. Pierwsze nabory wniosków ruszają z początkiem lutego.Podobnie jak w ubiegłych latach również w 2022 będzie można uzyskać dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego z KFS. Pierwsze nabory wniosków ruszają z początkiem lutego.
Przedstawiamy Państwu 12. edycję badania rynku studiów MBA w Polsce. Badanie jest przygotowane na podstawie corocznej aktualizacji danych Ogólnopolskiej Bazy Programów MBA prowadzonej przez MBA Portal. Pomimo trwającej pandemii, licznych ograniczeń sanitarnych i nauki na odległość rok 2021 okazał się wyjątkowo dobry dla rynku studiów MBA w Polsce. W tym roku pojawiło się 21 nowych programów MBA. Średnia cena programu MBA (27 467 PLN) spadła o ok. 12% w porównaniu z rokiem 2020.
W dzisiejszych czasach niezmiernie istotny jest nacisk na nowe technologie i transformację cyfrową w biznesie oraz rozwijanie takich kompetencji jak innowacyjność i przedsiębiorczość. Organizatorzy studiów MBA znają potrzeby współczesnego rynku i dzięki temu studia MBA kształcą managerów bardziej kreatywnych, odważnych i akceptujących nieprzewidywalność.
Okres rekrutacji na studia MBA w Polsce na rok akademicki 2021/2022 powoli dobiega końca. Sporo osób w tym czasie zastanawia się nad podjęciem studiów MBA, lecz rozpoczęcie studiów to często bardzo wysokie koszty. W związku z tym pojawia się pytanie czy i jak można uzyskać dofinansowanie na studia MBA?
Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany w wielu obszarach gospodarki, również na rynku MBA. W dużej mierze zmiany te dotyczyły formy nauczania i wprowadzenia nauki na odległość. Uczelnie nie tylko doskonale poradziły sobie z tym wyznawaniem, ale również rozwinęły ofertę. Dzięki pandemii w ofercie uczelni z Polski po raz pierwszy pojawiły się studia online MBA.
W biznesowej rzeczywistości zdominowanej przez VUCA (zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność), przez którą dodatkowo od ponad roku przetacza się COVID-19, na znaczeniu zyskuje nowa menedżerska kompetencja: umiejętność zadbania o dobrostan własny i zespołów.
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń udział wzięło 1 072 osoby z dyplomem studiów MBA. Większość badanych stanowili mężczyźni – 69%. 53% zamieszkiwało miasta z powyżej 100 tys. mieszkańców (bez Warszawy). 33% pracowało w firmach zatrudniających 1000 i więcej pracowników. A 55% badanych pracowało dużej niż 16 lat.
Regulamin | Klauzula informacyjna | copyright © MBA Portal 2007-2012 & MBA Portal Sp. z o.o. 2013-2020
powered by bluebirdPortal.Net