Przedstawiamy Państwu 11. edycję badania rynku studiów MBA w Polsce. Badanie jest przygotowane na podstawie corocznej aktualizacji danych Ogólnopolskiej Bazy Programów MBA. Pomimo swojej wyjątkowości i nieprzewidywalności w tym roku pojawiło się 10 nowych programów MBA, a jednocześnie tylko 1 został wycofany. Średnia cena programu MBA (31 295 PLN) spadła o ok. 5% w porównaniu z rokiem 2019.
Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej FORUM ogłosiło w piątek 4 grudnia 2020 r. wyniki Ratingu Programów MBA SEM FORUM 2020 – najdłużej nieprzerwanie prowadzonego systemu ocen programów MBA w Polsce. W Klasie Mistrzowskiej znalazło się sześć programów MBA prowadzonych przez cztery szkoły biznesu.
Dla wielu z nas sytuacja związana z epidemią COVID-19 wprowadziła dużo niepewności w życie prywatne i zawodowe. Sporo osób, które planowały podjęcie studiów MBA w 2020 zmieniło swoje plany. Ale czy na pewno dobrze zrobiły? Teraz właśnie nadszedł czas, aby złożyć dokumenty na studia MBA!
Rosnąca liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem sprawia, że w wielu firmach coraz bardziej realny staje się scenariusz kontynuowania pracy zdalnej po letnim okresie urlopowym. Jak model działania w rozporoszonych, zdalnych zespołach sprawdzał się w pierwszych miesiącach pandemii sprawdziły w badaniu GFKM i SWPS. Wnioski wskazują na konieczność stałego podnoszenia kompetencji kadry menedżerskiej, również w erze Covid-19.
Dla wielu osób motywacją podjęcia studiów MBA jest rozwinięcie kompetencji czy wiedzy menedżerskiej. Jednakże studia MBA to studia elitarne, a co za tym idzie, często wymagają konkretnego finansowania. Sprawdziliśmy jakie są bieżące formy i możliwość zdobycia dofinansowania czesnego studiów MBA.
Co czwarty pracownik nie wie, czy jego stanowisko pracy zostanie utrzymane do końca roku. Również co czwarty przyznaje, że w wyniku pandemii COVID-19 w jego firmie nastąpiła redukcja wynagrodzeń – przy czym blisko jedna trzecia spodziewa się dalszego obniżania pensji w najbliższych miesiącach.
Kryzys wywołany koronawirusem powiedział menedżerom: sprawdzam. Badana rok przed pandemią, przez GFKM, kadra zarządzająca i specjaliści za najważniejsze kompetencje przyszłości (w perspektywie 5 lat) uznali te dotyczące przystosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości. Nikt nie spodziewał się wtedy, że zmiana nastąpi tak szybko, będzie aż tak gwałtowna, rozległa i głęboka.
Jednym z elementów, analizowanych prawdopodobnie przez każdego kandydata w czasie wyboru studiów, są wyniki rankingów programów MBA. Jednakże większość rankingów jest oparta na wskaźnikach, które nie mają większego znaczenia dla studiowania czy też jakości programu lub uczelni, które natomiast mają na celu przynieść korzyści publikującym je organizacjom. Nadmierne koncentrowanie się na wynikach rankingów MBA nie jest zatem rekomendowane.
Zarządzanie rozproszonym zespołem, pracującym w trybie home office, to ogromne wyzwanie dla menedżerów. Jak utrzymywać zaangażowanie pracowników przez dłuższy czas? Jak poradzić sobie z własnymi lękami?
W pracy opiekuna merytorycznego studiów MBA spotykam się z dwoma pytaniami, na które warto zwrócić uwagę, zanim podejmie się decyzję o studiowaniu. Pytanie pierwsze brzmi: „Czy ja się nadaję na studia MBA? Drugie pytanie to: „Czy studia MBA nauczą mnie takich technik menedżerskich, które sprawią, że będę dobrze zarządzać?”.
Firmy korzystają z technologii VR najczęściej w szkoleniach skierowanych do osób pracujących w trudnych albo niebezpiecznych warunkach. Wirtualna rzeczywistość sprawdziła się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nauką obsługi maszyn i urządzeń oraz tam, gdzie praktyczne ćwiczenia w naturalnych warunkach wymagałyby wyłączenia z działania linii produkcyjnej.
Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów studiów MBA w 2019 roku wyniosła 12 000 PLN brutto. To ponad dwukrotnie więcej niż ogólnopolska mediana wszystkich osób w 2019 roku, która wyniosła 4 785 PLN, ale o 500 PLN mniej niż mediana wynagrodzeń przed rokiem.
Celem studiów MBA jest rozwój wiedzy o zarządzaniu i podniesienie kompetencji menedżerskich i przywódczych osób, które już pracują na stanowiskach kierowniczych. Studia MBA wymagają poświęcenia przez studenta dużo większej ilości czasu, także poza zajęciami dydaktycznymi, niż typowe studia podyplomowe realizujące wąską tematykę.
Cyberbezpieczeństwo i automatyzacja procesów biznesowych to najczęściej stosowane obecnie w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Według badania przeprowadzonego przez GFKM w najbliższych trzech latach firmy stawiać będą głównie na robotyzację produkcji.
Wybór właściwych studiów MBA nie jest prostym zadaniem. Studia powinny być dopasowane do naszego rozwoju kariery, zainteresowań itp. Wybór właściwego programu może w przyszłości zaważyć na naszym zadowoleniu z ukończenia studiów i ich wpływie na dalszą karierę zawodową.
Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów MBA lub wzięciem udziału w wydarzeniu prezentującym różne programy, ważne jest zrozumienie, jakie mamy do dyspozycji typy programów Master of Business Administration.
Kiedy nadejdzie czas, aby omówić zainteresowanie pracownika studiami MBA (Master of Business Administration), pytaniem, jakie z pewnością usłyszysz, będzie „Dlaczego firma powinna wspierać Twój udział w tym programie?”
Kobiety stanowią zaledwie 24 proc. uczestników programów MBA – wynika z danych Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Tylko 7 proc. z nich zasiada w zarządach firm. Badania wskazują, że aż 56 proc. ankietowanych pań – słuchaczek MBA – było świadkami sytuacji, w których o awansie w firmie decydowała płeć – w każdej z tych sytuacji awans otrzymał mężczyzna.
Oferta studiów MBA w 2019 zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o 7 programów. W ciągu ubiegłych 12 miesięcy zostało wycofanych 9 programy MBA, a powstało 21 nowych. Średnia cena programu MBA pozostała niezmieniona w stosunku do ubiegłego roku i wynosi 32 965 PLN. Studia MBA można też studiować w 3 nowych miastach w Polsce.
W związku z tym, że okres rekrutacji na studia MBA wkracza w decydującą fazę, postanowiliśmy podzielić się kilkoma wskazówkami z osobami, które są gotowe do rozpoczęcia studiów MBA, ale nie mają pewności, od czego zacząć.
Według badań GFKM za pięć i więcej lat najmniej istotnymi kompetencjami menedżera będą: empatia, intuicja w procesach decyzyjnych oraz… szczerość i otwartość w kontakcie z pracownikami. Za najważniejsze ankietowani uznali: szybkie reagowanie na zmianę i gotowość do ciągłego uczenia się. Dzisiaj liczy się głównie umiejętność działania pod presją.
Większość programów MBA w czasie procesu rekrutacji wymaga złożenia przez kandydatów życiorysu. Być może większość z was myśli: „Nie ma problemu, mam już życiorys”. Niestety, nie jest to takie proste. Życiorys składany do szkoły biznesu różni się znacznie od profesjonalnego życiorysu, ponieważ każdy z nich ma inny cel.
Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2018 przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wskazują, że mediana wynagrodzeń osób z dyplomem MBA wyniosła w 2018 roku 12 500 PLN brutto miesięcznie (podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania).
Zarówno z organizacyjnego, jak i finansowego punktu widzenia studia MBA to duże wyzwanie. Pierwsze przeszkody mogą pojawić się już w momencie składania aplikacji, szczególnie wtedy, gdy kandydat chce dostać się do najlepszych uczelni.
Dłuższa życie zawodowe oznacza, że szkoły biznesu przyciągają osoby poszukujące nowych wyzwań i umiejętności niezależnie od wieku. Czy studia MBA mogą pomóc rozpocząć karierę zawodową na nowo?
Regulamin | Klauzula informacyjna | copyright © MBA Portal 2007-2012 & MBA Portal Sp. z o.o. 2013-2020
powered by bluebirdPortal.Net