Specjalistyczne studia MBA - idea, rodzaje, wybór - cz. II

Specjalistyczne studia MBA - idea, rodzaje, wybór - cz. II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy ideę specjalistycznych studiów MBA oraz zaprezentowaliśmy studia wg. wspólnych rodzajów specjalizacji. Specjalistyczne studia MBA stanowią dużą część rynku studiów MBA w Polsce. Wiele uczelnie tworzy nowe specjalistyczne studia MBA wprowadzając coraz większą ilość specjalizacji na rynek. W tej części artykułu omówimy kolejne typy studiów MBA. Co ciekawe część z nich nie jest jeszcze oferowana przez uczelnie w Polsce.

Specjalizacje MBA dla konkretnych branż i funkcji

MBA w konsultingu

Konsulting jest popularną ścieżką kariery dla absolwentów MBA, prawdopodobnie ze względu na połączenie konkurencyjnych wynagrodzeń oferowanych zaraz po studiach i dużą różnorodność dostępnych stanowisk i ról.

Absolwenci MBA pracujący w konsultingu zarabiają zwykle więcej niż absolwenci innych specjalizacji czy ogólnych programów MBA. Uczelnie organizujące studia MBA zazwyczaj nie oferują konkretnych ścieżek konsultingowych, ponieważ nie ma jednej, uzgodnionej definicji "konsultingu". Większość programów MBA przygotuje do kariery w konsultingu ze względu na samą naturę studiów MBA. Studia MBA w zakresie konsultingu mogą obejmować ogólne doradztwo, strategię korporacyjną/biznesową/marketingową, strategię i negocjacje oraz zarządzanie łańcuchem dostaw. Powiązane ścieżki tematyczne mogą obejmować zarządzanie strategiczne, zmiany organizacyjne lub przywództwo. Zajęcia mające na celu poprawę kreatywnego rozwiązywania problemów, strategii organizacyjnej, zarządzania ryzykiem, komunikacji i umiejętności operacyjnych przygotują menedżerów do kariery w konsultingu.

MBA w zarządzaniu projektami

MBA w zarządzaniu projektami zapewnia połączenie zarządzania biznesem i wiedzy o przywództwie, które mogą być zastosowane praktycznie w każdej branży. Zajęcia umożliwiają nabycie wiedzy w zakresie przywództwa, komunikacji, rozwiązywania problemów, negocjacji i rozwiązywania konfliktów – a więc wszystkie ważne kompetencje dla prowadzenia zespołu w udanym przedsiębiorstwie. Ten MBA przygotuje menedżerów do tytułów zawodowych, takich jak np. kierownik projektu i dyrektor operacyjny. Te rodzaje ról należą do najwyżej opłacanych miejsc pracy po studiach MBA.

MBA w nieruchomościach

Studia MBA mogą przygotować menedżerów również do kariery w branży nieruchomości. Chociaż w Polsce tego typu studia nie są oferowane, to np. w Stanach Zjednoczonych są one dosyć popularne. W czasie tych studiów menedżerowie zdobywają wiedzę w zakresie oceny i prowadzenia inwestycji w nieruchomościach, prawa budowlanego, rynków nieruchomości, zarządzania nieruchomościami, oceny i zarządzania ryzykiem oraz polityki i kultury.

MBA w HR

Dla menedżerów chcących rozwinąć swoją dalszą karierę w zarządzaniu zasobami ludzkimi, specjalistyczne studia MBA w tym zakresie mogą stanowić atrakcyjne źródło wiedzy i nowych umiejętności a także trampolinę do kariery. Podczas studiów można pozyskać wiedzę o zarządzaniu ludźmi, strategii rekrutacji, zarządzaniu talentami i podstawowym prawie pracy. Specjaliści HR uczą się również komunikacji, technologii i zarządzania danymi. Są to umiejętności, które pozwalają im zarządzać relacjami między przywództwa organizacyjnego i pracowników. Potencjalne role obejmują menedżera HR, konsultanta HR i menedżera pozyskiwania talentów.

MBA w zarządzaniu opieką zdrowotną

Powiedzieć, że popyt na pracę w zarządzaniu opieką zdrowotną wzrósł od pandemii jest prawdopodobnie dużym niedopowiedzeniem. Zarządzanie w ochronie zdrowia przeżywa obecnie swój rozkwit. Ten trend widzą uczelnie i coraz więcej z nich oferuje studia MBA w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia. Menedżerowie, którzy są zainteresowani połączeniem w swojej pracy ogólnego biznesu (finanse, zarządzanie, przywództwo) z opieką zdrowotną (etyka, logistyka, polityka, dane) są doskonałym kandydatami na studia MBA w zarządzaniu opieką zdrowotną. Systemy opieki zdrowotnej potrzebują menedżerów, którzy rozumieją stronę medyczną biznesu, oprócz organizacyjnych praktyk biznesowych. O studiach MBA w zrządzaniu w ochronie zdrowia pisaliśmy w tym artykule.

MBA w zarządzaniu operacjami (ang. operations management)

Znany również jako MBA w zarządzaniu produkcją i operacjami, ta specjalizacja MBA przygotowuje absolwentów do kariery jako menedżerów lub konsultantów, zapewniając specjalistyczne umiejętności w takich tematach, jak zarządzanie łańcuchem dostaw i kontrola jakości. Uczestnik studiów MBA w zakresie operations management nauczy się tworzyć nowe produkty i usługi w sposób wydajny i opłacalny. Tego rodzaju programy przygotują uczestników do kariery, takiej jak konsultant/analityk operacji, kierownik łańcucha dostaw, kierownik operacji, kierownik zapasów lub kierownik zakupów/produkcji.

MBA w zarządzaniu łańcuchem dostaw

Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw to bardzo ważne elementy każdego systemu produkcyjnego. Jak ważną rolę w produkcji i gospodarce pełnią łańcuchy dostaw mogliśmy przekonać się czasie pandemii oraz wojny w Ukrainie, kiedy to mogliśmy obserwować liczne ograniczenia w przepływach materiałów i komponentów. Na studiach MBA w zarządzaniu łańcuchem dostaw można zdobyć umiejętności potrzebne do zarządzania przepływem towarów i usług na całym świecie, od surowców do zapasów na średnim etapie i produktów końcowych. W czasie tych studiów można też dowiedzieć się o przechowywaniu zasobów, realizacji zamówień oraz logistyce transportu i dystrybucji dla branż takich jak produkcja, produkcja żywności i opieka zdrowotna. Absolwenci MBA z Zarządzania Łańcuchem Dostaw kwalifikują się do pracy w takich zawodach jak kierownik logistyki, dyrektor transportu, sprzedawca łańcucha dostaw lub konsultant łańcucha dostaw.

MBA Zarządzanie w sektorze samorządowym (dla samorządów i JST)

Samorządy oraz przedsiębiorstwa samorządowe odgrywają coraz większą role w świadczeniu usług dla mieszkańców miast, miejscowości i gmin. Konieczność efektywnego zarządzania środkami i mieniem publicznym powoduje wprowadzanie coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań i technologii do spółek samorządowych. To zaś powoduje zapotrzebowanie na nowoczesną i dobrze wykształconą kadrę menedżerską. W odpowiedzi na te potrzeby powstaje coraz więcej programów MBA dedykowanych dla menedżerów pracujących w spółka samorządowych lub samych samorządach. Dodatkową korzyścią z ukończenia studiów MBA jest zwolnienie z egzaminu dla kandydatów do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Zdanie takiego egzaminu jest konieczne przy kandydowaniu do rad nadzorczych spółek i przedsiębiorstw samorządowych.

W grudniu opublikujemy część III artykułu, w której będziemy omawiać najlepsze specjalizacje MBA na przyszłość. I część artykułu o specjalistycznych studiach MBA.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński - redaktor MBA Portal Sp. z o.o.

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl