40 powodów, dla których warto ukończyć studia MBA

40 powodów, dla których warto ukończyć studia MBA

Dlaczego warto ukończyć studia i zdobyć dyplom MBA? Zapytaliśmy o to wykładowców, studentów MBA, absolwentów i przedsiębiorców i na tej podstawie przygotowaliśmy 40 powodów, dla których warto zdobyć MBA.

Robić MBA czy nie robić MBA? Nie ma wątpliwości!

MBA, czyli Master of Business Administration, to studia menedżerskie, które katapultują kariery na bezprecedensowe wyżyny oraz umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności, które procentują przez całe życie. Odkąd Harvard Business School uruchomił pierwszy w historii program MBA w 1908 roku, studia te stały się najbardziej prestiżowym standardem wykształcenia menedżerskiego. Dziś MBA są najbardziej poszukiwanymi studiami dla menedżerów i stałym elementem oferty najlepszych uczelni biznesowych na świecie. 
Największe i najbardziej renomowane firmy, takie jak Google, Amazon, Microsoft, McKinsey i wiele innych zatrudniają tysiące absolwentów MBA, a wielu absolwentów MBA stoi na czele największych firm na świecie. 

Mając na uwadze wszystkie argumenty „za” studiami MBA, podsumowaliśmy odpowiedzi na proste pytanie: „Dlaczego warto zdobyć MBA?”

Oto 40 powodów, dla których warto zdobyć MBA:

1. Przejdź od MBA do CEO

Kto rządzi światem? Absolwenci MBA stoją na czele największych firm na świecie: Apple, Google, JPMorgan czy Coca-Cola. Nowy dyrektor generalny Amazon, Andy Jassy, jest absolwentem MBA z Harvardu.

2. Podwój swoje zarobki

Wzbogać się szybko ze zwrotem z inwestycji w ciągu mniej niż czterech lat. Średnia pensja osoby z dyplomem MBA w USA wynosi ponad 100 tys. dolarów amerykańskich. W Polsce mediana wynagrodzeń osób z dyplomem MBA jest 100% wyższa niż osób bez dyplomu MBA. (wg. OBW 2022). 

3. Zmień branżę

Czy chcesz zmienić branże, w której pracujesz? MBA to doskonała okazja, aby zacząć od nowa, a wykorzystanie MBA do zmiany kariery jest jednym z kluczowych powodów, dla których warto zdobyć dyplom MBA.

4. Uzyskaj dostęp do najlepszych pracodawców

Drzwi do wielu najbardziej znanych i renomowanych firm stają się otwarte dla absolwentów studiów MBA. Dyplom MBA jest przepustką do kariery w najlepszych firmach. 

5. Nie płać za studia i boost kariery

Nie daj się zniechęcić przez koszty MBA. Istnieje wiele sposobów na finansowanie MBA. Zagraniczne uczelnie oferują szeroki wybór stypendiów MBA, niektóre pokrywają 100% czesnego. W Polsce istnieje wiele sposobów na finansowanie studiów. Wystarczy poszukać. 

6. Studiuj i pracuj za Polską granicą

Ukończenie studiów MBA za Polską granicą to przepustka do światowej kariery. Jeśli chcesz zwiedzić świat i pracować w różnych krajach, ukończ studia MBA. Jednakże przed wyborem uczelni sprawdź jakie są możliwości zatrudnienia oraz uzyskania pozwolenia na pracę po ukończeniu studiów w danym kraju.

7. Pracuj w najlepszych miastach świata

To, gdzie wybierzesz studia, może zadecydować o Twojej przyszłej karierze. Wybierz mądrze. Sprawdź rankingi i listy najlepszych krajów dla kandydatów do szkół biznesowych.

8. Poznawaj różne kultury

Naucz się działać w obrębie różnych kultur. Studia MBA, szczególnie te międzynarodowe, to doskonała okazja by poznać różne kultury.

9. Ucz się języka

Język angielski jest niezbędnym składnikiem współczesnego biznesu. Nowoczesny menedżer spotka się z nim prędzej czy później w swojej karierze. Dzięki studiom MBA można nauczyć się tego języka w zastosowaniu biznesowym. Poza językiem angielskim na studiach MBA można też nauczyć się innych języków np. j. francuskiego.  Parlez-vous MBA?

10. Przeżyj to na kampusie

Dlaczego studiować MBA w ciemnym otoczeniu biurowym? Wybranie ładnego kampusu może dać ci tę odrobinę dodatkowej motywacji podczas uczenia się. Wiele szkół biznesu znajduje się w nowoczesnych i atrakcyjnie urządzonych siedzibach. 

11. Siedź w międzynarodowych salach wykładowych

Organizatorzy dobrych studiów MBA dbają o to, by grupa studentów była różnorodna tak, aby uczestnicy studiów mogli maksymalnie skorzystać z wymiany doświadczeń. W przypadku studiów międzynarodowych lub prowadzonych przez zagraniczne uczelnie różnorodność dotyczy nie tylko doświadczenia zawodowego czy branży, ale również kraju pochodzenia.  

12. Załóż własną firmę

Wiele firm zostało założonych przez absolwentów studiów MBA. To proste: Jeśli chcesz uruchomić własne przedsięwzięcie biznesowe, MBA daje ci narzędzia i wsparcie, aby to zrobić.

13. Poznaj swojego partnera biznesowego

Wielu studentów i absolwentów MBA zakłada firmy wraz z kolegami ze studiów. Atmosfera panująca podczas zajęć czy w czasie przygotowywania projektów i zadania egzaminów pozwala na poznanie charakterów swoich kolegów. Dzięki temu można łatwo nauczyć się komu można zaufać. 

14. Zdobądź wsparcie uczelni dla twojego biznesu

Wiele dobrzy szkół biznesu oferuje wsparcie dla swoich absolwentów MBA - przedsiębiorców, zapewniając wynajętą przestrzeń dla start-upów oraz organizując spotkania z inwestorami. Taka współpraca daje obopólne korzyści dla obydwu stron. 

15. Bądź lepszym przedsiębiorcą

Studia MBA to nie tylko wiedza dla menedżerów, ale również rozwój umiejętności i talentów. Na studia MBA można odkryć swoje nowe powołanie i zostać przedsiębiorcą. Wielu przedsiębiorców – absolwentów MBA podkreśla, że studia te zrobiły z nich lepszych przedsiębiorców. 

16. Wywieraj wpływ na społeczeństwo

Na zajęciach na studiach MBA możesz spotkać się z takimi tematami jak społeczna odpowiedzialność biznesu, zrównoważony rozwój czy też ekologia i wpływ biznesu na środowisko. Dlaczego nie skorzystać z tej wiedzy i po studiach stworzyć organizację, która będzie zmieniać swoje otoczenie w służbie społeczeństwu?

17. Zmień swój sposób myślenia

MBA dostanie się do wnętrza twojej głowy i umysłu, i fundamentalnie zmieni sposób, w jaki patrzysz na świat. 

18. Bądź liderem

Programy MBA są poligonami dla przyszłych liderów biznesu na świecie. Podstawowe techniki przywództwa może przyswoić sobie niemal każdy, ale zdobycie prawdziwego doświadczenia w tym zakresie wymaga praktyki i ćwiczenia. 

19. Bądź graczem zespołowym

Jeśli potrafisz pracować z grupą wysoce inteligentnych, wysoce ambitnych, osobowości typu Alfa (grupie studentów MBA), to możesz pracować z każdym i odnajdziesz się w każdej pracy. 

20. Bądź mistrzem w Big Data

Na studiach MBA przekazywana jest zawsze najnowocześniejsza wiedza, nie tylko z zakresu zarządzania, ale równie z zakresu technologii służących biznesowi. Ponieważ big data przekształca krajobraz biznesowy, wiele szkół biznesowych włącza przedmioty związane z big data do programów MBA lub wręcz tworzy dedykowane tej tematyce studia specjalizacyjne. 

21. Bądź o krok przed cyberprzestępcami

Hakerzy internetowi są zagrożeniem dla każdej firmy, a praca w cyberbezpieczeństwie to tylko niektóre z ekscytujących zawodów technologicznych dostępnych dla absolwentów MBA. 

22. Sprzedaj się sam

MBA uczą, jak się sprzedać.

23. Przyzwyczaj się do stresu

Studia MBA to wysoce stresujący okres w życiu, ale dzięki temu można nauczyć się nauki i pracy w stresie, a to może pomóc w dalszej karierze na wysokich stanowiskach, gdzie stres jest jeszcze większy. Studia MBA to doskonałe miejsce do doskonalenia samego siebie.            

24. Graj na rynkach

Czy akcje, udziały i rynki to wszystko tajemnica? Na studiach MBA, zanim się zorientujesz będziesz grać na giełdzie a imprezy będą jak z filmu „Wilk z Wall Street”.

25. Wreszcie nauczyć się korzystać z programu Excel

Algorytmy, równania, tabele, arkusze kalkulacyjne, skoroszyty? Zastanawiasz się, co to wszystko znaczy? Będziesz ekspertem Excel’a po ukończeniu pierwszych zajęć z finansów na studiach MBA. 

26. Rozwiń swoje możliwości prezentacji

Prezentowanie i reprezentowanie to stała część aktywności uczestnika studiów MBA. Dzięki temu wkrótce zdobędziesz pewność siebie oraz umiejętności komunikacyjne, które pomogą Ci pokonać strach przed wystąpieniami publicznymi.

27. Bądź znowu studentem

Najlepszą częścią studiów MBA jest to, że znowu możemy zażyć życia studenckiego; życie, za którym zawsze tęskniliśmy, gdy już się skończyło.

28. Imprezuj przez cały rok

W wielokulturowym środowisku, jakim są studia MBA, możesz otrzymywać więcej zaproszeń na imprezy towarzyskie niż możesz fizycznie dać radę uczestniczyć. W każdej kulturze jest wiele okazji do świętowania a na studiach MBA spotykają się osoby z wielu kultur. 

29. Znajdź przyjaciela

Każdy absolwent MBA przyzna, że studia MBA tworzą bardzo trwałe przyjaźnie. Nic tak nie zbliża ludzi do siebie jak wspólna, trwające kilkanaście miesięcy przygoda.

30. Darmowe drinki!

Imprezy MBA mają swoje zalety.

31. Weź udział w Olimpiadzie MBA

HEC Paris jest gospodarzem corocznego turnieju sportowego MBA, który gromadzi drużyny ze szkół biznesu z całego świata. Uprawiasz spot, lubisz rywalizację? Dzięki studiom MBA rozwiniesz nie tylko wiedzę. 

32. Wyjazd, wycieczki, podróże

Studia MBA to nie tylko siedzenie w sali zajęciowej czy w bibliotece, ale również liczne wyjazdy i podróże. Większość studiów rozpoczyna się od wyjazdu integracyjnego. Potem w trakcie studiów organizowane są wyjazdy studyjne także wiele wyjazdów organizowanych przez studentów.  

33. Spotkaj się z ekspertami z branży

Studia MBA otwierają wiele drzwi. Dzięki uczestnictwu w studiach MBA będziesz miał dostęp do wielu ciekawych spotkań biznesowych z twojej branży. To doskonała okazja by nawiązać cenne znajomości, które pomagają w rozwoju kariery. 

34. Znajdź siebie

Przemierzyłeś już Amerykę Południową z plecakiem w poszukiwaniu siebie? Nie udało się? MBA daje Ci czas na autorefleksję.\

35. Znajdź swojego mistrza

MBA to nie tylko nowoczesna wiedza menedżerska, rozpoznawalny dyplom, świetni znajomi, ale także możliwość poznania oraz nawiązania współpracy z mentorem. Wiele uczelni oferuje programy mentorskie, które umożliwiają rozwój szczególnie młodszym uczestnikom studiów.

36. Wyróżnij swoje CV

MBA to jeden z najbardziej rozpoznawanych dyplomów w zakresie zarządzania. Wpisanie tego wykształcenia to swojego życiorysu spowoduje, że będzie się on wyróżniać wśród innych rozpatrywanych w czasie rekrutacji. Dyplom MBA jest nadal w cenie. 

37. Wypełnij luki

Luki w twoim CV? Przerwa w karierze? Studia MBA, szczególnie te dzienne (full-time), pozwalają na oddech i możliwość, aby dowiedzieć się, co chcesz zrobić ze swoim życiem, bez winy, że w tym czasie nie pracujesz. 

38. Studiuj on-line jeśli nie chcesz przerwać pracy

Studia online to doskonała oferta dla osób, które chcą studiować MBA i nie mogą sobie pozwolić na przerwanie pracy lub poświęcenie zbyt wiele czasu na studia. Dzięki studiom on-line można ukończyć MBA bez wyjazdów, przerwy w karierze czy zbytniego obciążenia obowiązków rodzinnych. 

39. Spraw, by Twoja rodzina była dumna

Tak na poważnie, twoja rodzina to pokocha. Nie ma jak umieścić kolejne zdjęcie z ukończenia studiów w domu!

40. Zainwestuj w siebie

Studia MBA, podobnie jak każda inna inwestycja w wiedzę, do doskonała inwestycja, która procentuje przez całe życie. 

Pisząc tę listę powodów, dla których powinieneś podjąć studia MBA, postanowiliśmy wyjść trochę poza schematy, które można znaleźć w ofertach uczelni. Mamy nadzieję, że przynajmniej jeden z powodów Cię przekona. 


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

redaktor MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl