Większość programów MBA w czasie procesu rekrutacji wymaga złożenia przez kandydatów życiorysu. Być może większość z was myśli: „Nie ma problemu, mam już życiorys”. Niestety, nie jest to takie proste. Życiorys składany do szkoły biznesu różni się znacznie od profesjonalnego życiorysu, ponieważ każdy z nich ma inny cel.
Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2018 przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wskazują, że mediana wynagrodzeń osób z dyplomem MBA wyniosła w 2018 roku 12 500 PLN brutto miesięcznie (podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania).
Zarówno z organizacyjnego, jak i finansowego punktu widzenia studia MBA to duże wyzwanie. Pierwsze przeszkody mogą pojawić się już w momencie składania aplikacji, szczególnie wtedy, gdy kandydat chce dostać się do najlepszych uczelni.
Dłuższa życie zawodowe oznacza, że szkoły biznesu przyciągają osoby poszukujące nowych wyzwań i umiejętności niezależnie od wieku. Czy studia MBA mogą pomóc rozpocząć karierę zawodową na nowo?
W licznych dostępnych źródłach można znaleźć wiele ciekawych informacji i cennych porad zarówno dla osób, które planują podjąć studia MBA, jak i dla absolwentów takich programów poszukujących wymarzonej pracy. Postanowiliśmy w jednym miejscu zaprezentować najważniejsze wskazówki, jakich udzielają eksperci zarówno przyszłym uczestnikom programów MBA, jak i ich absolwentom.
Oferta studiów MBA w 2018 jest nieco mniejsza niż przed rokiem. W ciągu ubiegłych 12 miesięcy zostały wycofane 2 programy MBA, a średnia cena programu MBA wzrosła do poziomu: 32 850 PLN, to jest o ok. 5,7% w porównaniu do roku 2017.
Tegoroczene wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wskazują, że mediana wynagrodzeń osób z dyplomem MBA wyniosła w 2017 roku 12 525 PLN brutto miesięcznie. To prawie 1000 zł (8%) więcej niż w ubiegłorocznej edycji badania.
Uzyskanie dyplomu studiów MBA jest zawsze związane z szeregiem kosztów w sensie finansowym, energetycznym oraz czasowym. Z polskiej perspektywy wiemy doskonale, że jest to inwestycja, która zwykle po prostu opłaca się. Podobnie problem wygląda z perspektywy niemieckiej, nieczęsto branej pod uwagę w podobnych analizach ze względu na dominację systemów szkolnictwa ze strony państw anglojęzycznych.
Na studiach podyplomowych w Polsce można się nauczyć niemal wszystkiego. Oferta jest coraz bogatsza i lepiej dopasowana. A to sprzyja popularności nauki. W rezultacie po trzech latach spadku ubiegły rok ponownie przyniósł wzrost liczby słuchaczy.
"Który program MBA wybrać?" To niezmiennie jedno z pierwszych pytań, jakie każdy, kto myśli o podjęciu studiów MBA, sobie zadaje. Jak znaleźć odpowiedź na to pytanie? Jak przebrnąć przez trudny proces wyboru odpowiedniej uczelni i od czego zacząć?
Regulamin | Klauzula informacyjna | copyright © MBA Portal 2007-2012 & MBA Portal Sp. z o.o. 2013-2020
powered by bluebirdPortal.Net