Ranking Home & Market

W kwietniowym numerze magazynu ekonomicznego HOME & MARKET (nr. 4 - 25 kwietnia - 25 maja 2010) ukazał się ranking studiów MBA przygotowany przez redakcję miesięcznika.

Pomimo negatywnych zmian na rynku, o których pisaliśmy w MBA Portal w artykule "Rynek studiów MBA 2010" studia MBA mają się dobrze i jak wskazują dalsze obserwacje rynku zainteresowanie tymi elitarnym studiami nadal jest chociaż w mniejszej sile niż w czasach prosperity. Tym bardziej cieszymy się z opublikowania przez magazyn HOME & MARKET rankingu studiów MBA. Jest to jeden z nielicznych rankingów studiów MBA dostępny na naszym rynku, tym bardziej zachęcamy wszystkich zainteresowanych do jego lektury.
 
Metodologia
 
Ranking powstał na podstawie ankiet wysłanych do kierowników studiów MBA w Polsce. W badaniu 2010 udział wzięły 24 uczelnie w tym 13 niepublicznych. Maksymalna ilość punktów do zdobycia w rankingu to 155 pkt a na tę sumę składały się m.in.: liczba wykładowców, liczba wykładowców zagranicznych, liczba słuchaczy na jednego wykładowcę, akredytacje, języki wykładowe i inne.
 
Wyniki
 
W tegorocznej edycji dwa pierwsze miejsca zajęły studia prowadzone przez Akademię Leona Koźmińskiego tj: program Executive MBA (130 pkt.) i European MBA (120 pkt). Trzecie miejsce w rankingu zajął program MBA Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University z Nowego Sącza (115 pkt) (w tym roku nie jest prowadzona rekrutacja na studia MBA). Kolejne miejsca zajęły: 4. International MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej (110 pkt), 5. Warsaw Executive MBA Szkoły Głównej Handlowej (105 pkt). Dalsze miejsca zajęły: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania i Clark University, Wyższa Szkoła Zarządzania/Polish Open University. Pozostałe wyniki rankingu można zaleźć w magazynie HOME & Market.

Rankingi studiów stanowią ciekawe źródło informacji, z którego należy korzystać przy wyborze studiów MBA. Nie należy jednak zapominać, że jest to tylko forma reprezentacji rynku MBA, która powinna być traktowana jako jedno z wielu źródeł informacji by wybrać właściwy dla swoich potrzeb i możliwości program MBA.


Komentarze

anon 01 października 2010 / Odpisz

"Ranking powstał na podstawie ankiet wysłanych do kierowników studiów MBA w Polsce."
A jak to robią "na świecie"? Też stosują taką metodologię czy opierają się na jakichś wynikach osiąganych przez studentów (lub chociażby opiniach studentów)
Przecież to co kierownicy studiów podają w ankietach to idealny obraz tego, co potem na takich studiach się dzieje. Co z tego, że deklarują np. zapewnienie materiałów i dostęp do nich online, jak później materiały okazują się badziewnym nieuporządkowanym stosem skserowanych kartek a "online" jest 10% procent tych materiałów. Wybitni wykładowcy owszem przyjeżdżają, ale na krótkie pogadanki a nie żeby czegoś nauczyć. Zapowiadane egzaminy są traktowane z przymrużeniem oka, zajęcia się zalicza obecnościami itd.
Znam przypadek takich studiów MBA. Formalnie wszystko wygląda pięknie - program super, wykładowcy super, materiały w formie drukowanej i elektronicznej, dostęp online itd., a realizacja jak to zwykle u nas - siermiężnie.

Anonim 15 czerwca 2010 / Odpisz

Skończyłem kurs na ALK - Executive własnie. Pierwsze miejsce w rankingu jest tutaj moim zdaniem o tyle dyskusyjne, że metodologia tego rankingu bierze pod uwagę te wszystkie aspekty które nie wiążą się z faktycznym poziomem merytorycznym - przynajmniej tak wynika z opisu powyżej.

Nie wiem jak jest na innych kursach MBA, ale ALK nie spełniło moich oczekiwań - niestety. Poziom merytoryczny był w moim przekonaniu miejscami taki sobie.

Nie zmienia to natomiast faktu, że pierwsze miejsce z jakimkolwiek rankingu znowu wpłynie na odbieranie ALK jako "the best". Dobry marketing - podstawa sukcesu.

Czemu rankingów nie tworzy się w oparciu o odbiór uczelni i programów przez jego interesariuszy - uczestników?

Przecież to tak jakby oceniać auto po karoserii i naklejkach na tylnej szybie...

sycz zbigniew 01 czerwca 2010 / Odpisz

MBA w Lublinie na Politechnice są fajne miła atmosfera i przyjacielskie stosunki wykładowcy też.


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl