Najbardziej prestiżowa międzynarodowa akredytacja dla polskiej uczelni

Pierwsza uczelnia biznesowa z Polski weszła do elitarnego grona szkół wyższych, w których edukacja menedżerska jest prowadzona na najwyższym światowym poziomie. Potwierdza to przyznana Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) akredytacja AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business).

AACSB jest najstarszą na świecie instytucją akredytującą szkoły biznesu na wszystkich trzech poziomach nauczania: licencjackim, magisterskim i doktorskim - w obszarze zarządzania i biznesu oraz rachunkowości. Założona w 1916 r. organizacja początkowo akredytowała tylko uczelnie amerykańskie, jednak od kiedy studia menedżerskie pojawiły się na międzynarodowym rynku edukacyjnym, najlepsze uczelnie z całego świata zabiegają o tę prestiżową akredytację. Obecnie posiada ją poniżej 5 proc. wszystkich szkół biznesu: łącznie 633 instytucje edukacyjne, z czego 482 w USA, 19 w Kanadzie, 59 w Europie, 14 w Ameryce Południowej, 33 w Azji, 10 na Bliskim Wschodzie i 16 w Australii.

- Gorąco gratulujemy Akademii Leona Koźmińskiego i jej rektorowi, prof. Andrzejowi K. Koźmińskiemu i witamy w rodzinie uczelni posiadających międzynarodową akredytację AACSB - powiedział John J. Fernandes, prezydent i dyrektor zarządzający AACSB International, przekazując władzom ALK informację o pozytywnym zakończeniu długotrwałej procedury akredytacyjnej, podczas której uczelnia była wizytowana przez komisję ewaluacyjną składającą się z rektorów szkół akredytowanych przez AACSB i przedstawicieli biznesu. Zadaniem komisji było sprawdzenie, czy ALK realizuje wszystkie 21 standardowych procedur akredytacyjnych, potwierdzających wysoką jakość kadry naukowej, skuteczne zarządzanie zasobami uczelni, poprawne relacje pomiędzy wykładowcami a studentami oraz planowy rozwój instytucji w zgodzie z jej misją naukową i dydaktyczną.

Wraz z uzyskaniem akredytacji AACSB Akademia Leona Koźmińskiego stała się jedną z 53 uczelni na świecie, które posiadają najważniejsze trzy akredytacje: AACSB, AMBA i EQUIS. Uczelnie biznesowe z grupy tzw. triple accreditation przyciągają studentów z całego świata i są z reguły nastawione na eksport usług edukacyjnych. ALK również ma takie ambicje. Obecnie 33 proc. słuchaczy stanowią cudzoziemcy, a docelowo ma ich być 50 proc. Uczelnia oferuje pełne studia - od licencjackich, przez magisterskie na doktoranckich kończąc - w języku wykładowym angielskim na kierunkach zarządzanie oraz finanse i rachunkowość. Program tych studiów stanowi zwierciadlane odbicie zajęć i wykładów prowadzonych w ALK na takich samych kierunkach po polsku. Administracja uczelni, nawigacja po budynku i dokumentacja są również dwujęzyczne.

- Cieszy nas zwłaszcza to, że uczelnia przyciąga słuchaczy z różnych państw z całego świata. Studiują u nas osoby zza wschodniej granicy, ale też z Ameryki Południowej, Emiratów Arabskich, z Azji, Kanady, Europy Zachodniej. Łącznie mamy przedstawicieli 42 narodowości. Po uzyskaniu akredytacji AACSB liczba zagranicznych studentów ALK powinna się powiększyć. W procesie rekrutacji zwracamy uwagę, by jakaś grupa narodowościowa nie zdominowała żadnego z programów, bo wówczas studenci nie wynieśliby ze szkoły cennego doświadczania wielokulturowości - mówi prof. Andrzej K. Koźmiński, rektor uczelni.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl