Światowy ranking studiów magisterskich z zarządzania „Financial Times” 2015

Światowy ranking studiów magisterskich z zarządzania „Financial Times” 2015

Światową czołówkę od lat stanowią: zwycięzca ostatnich trzech edycji, Uniwersytet St. Gallen (Szwajcaria) oraz dwie uczelnie francuskie: HEC Paris i Essec Business School (odpowiednio drugie i trzecie miejsce, tak samo jak przed rokiem), międzynarodowy program Cems (czwarta pozycja), a na kolejnych miejscach: Rotterdam School of Management (Erasmus University), London Business School i ESCP Europe (z główną siedzibą w Paryżu).  W pierwsze 10-tce trudno szukać studiów spoza Europy, pierwsze nieeuropejskie studia magisterskie z zarządzania znajdują się na 15. miejscu -  Indian Institute of Management, Ahmedabad (Indie).

Według rankingu najwięcej czołowych magisterskich programów z zarządzania można znaleźć przede wszystkim w Europie Zachodniej: głównie we Francji i Wielkiej Brytanii. Coraz wyższe pozycje zajmują uczelnie z Indii i Chin, które systematycznie poprawiają swoje miejsca w rankingu oraz z Australii i Brazylii. W USA zarządzanie na poziomie Masters in Management dotychczas występowało głównie jako studia uzupełniające w uczelniach humanistycznych (stąd ich brak w rankingu „FT”), jednak zdaniem redakcji, teraz to się radykalnie zmienia. Okazało się bowiem, że nawet amerykańskie korporacje chętniej zatrudniają absolwentów zarządzania po uczelniach europejskich niż absolwentów MBA amerykańskich szkół biznesu. Rosnąca popularność kierunku na świecie sprawia, że „FT” określa zarządzanie na poziomie magisterskim jako przyszłościowy kierunek kształcenia w XXI wieku, będący przepustką do zarządów i na wyższe stanowiska w korporacjach.  

Wśród szkół biznesu z naszego regionu najwyżej oceniona została Akademia Leona Koźmińskiego, która od kilku lat – mimo silnej konkurencji ze strony nowych graczy – utrzymuje się w czołówce programów (w 2104 roku 35. pozycja). Uczelnie z Europy Środkowej znalazły się w rankingu daleko za ALK – wśród 80 sklasyfikowanych programów magisterskich z zarządzania - Corvinus University z Budapesztu (68. miejsce), Uniwersytet Ekonomiczny z Pragi (72.) i warszawska SGH (75., 68. w 2014 r.). Do rankingu „FT” na wysoką, 46. pozycję trafił natomiast wydział zarządzania rosyjskiego St. Petersburg State University, uczelni założonej jeszcze przez Piotra I Wielkiego, której absolwentami są m.in. Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew.  

Więcej informacji na stronach Financial Times…

#ranking #studiamagisterskie


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl