Stanford GSB najlepsze w rankingu FT MBA dla pracujących w finansach

Stanford GSB najlepsze w rankingu FT MBA dla pracujących w finansach

Financial Times opublikował wyniki swojego nowego rankingu MBA prezentującego 50 najlepszych programów na świecie, których absolwenci osiągają najwyższe zarobki w sektorze finansowym. Na czele zestawienia znalazły się dzienne studia MBA kalifornijskiej szkoły biznesu, Stanford GSB. Harvard Business School i Judge Business School zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Niestety wśród 50 najlepszych na świecie uczelni nie ma żadnej z Polski.   

Spośród wszystkich branż sektor finansowy zatrudnia najwięcej najlepszych absolwentów MBA. Ponad jedna czwarta (27 procent) absolwentów rocznika 2013 z 50 najlepszych szkół uwzględnionych w rankingu programów MBA pracuje w finansach. To aż o 10 punktów procentowych więcej niż odsetek tegorocznych absolwentów zatrudnionych w sektorze usług doradczych, który jest drugim największym pracodawcą.

Nowe zestawienie nie jest rankingiem specjalistycznych studiów MBA w dziedzinie finansów. Dziennik FT wykorzystywał dane z 2016 r. zebrane od ankietowanych na potrzeby rankingu FT 2017 Global MBA i sklasyfikował tylko te szkoły z co najmniej 10 absolwentami pracującymi w sektorze finansów.

Metodologia rankingu MBA

Programy MBA oceniane były na podstawie odpowiedzi absolwentów pracujących w branży finansowej trzy lata po ukończeniu studiów, według 13 różnych kryteriów, m.in. według zarobków i wzrostu wynagrodzenia oraz postępu kariery zawodowej. Analizie poddano również wyniki badań opublikowanych przez uczelnie prowadzące dzienne studia MBA w pięciu międzynarodowych cenionych czasopismach finansowych. W rankingu wzięto pod uwagę ogólny odsetek absolwentów zatrudnionych w finansach; odsetek osób pracujących w finansach przed studiami MBA i po ich ukończeniu; odsetek absolwentów, którzy nie pracowali w finansach przed uzyskaniem dyplomu MBA, ale teraz są zatrudnieni w tym sektorze.

Wyniki rankingu  

Stanford GSB to bezapelacyjny zwycięzca tego rankingu. Aż 27 procent absolwentów tej uczelni pracuje w finansach. Mają oni najwyższe roczne zarobki (266 000 dolarów rocznie) spośród absolwentów 50 najlepszych szkół, a ich wzrost wyniósł średnio 104 % w porównaniu z wynagrodzeniami przed ukończeniem studiów MBA, przy czym dla badanych respondentów średnio ważone zarobki to 160 000 dolarów rocznie, co również oznacza wzrost o 104 %. Jednocześnie absolwenci Stanford GSB odnoszą największe sukcesy w karierze (patrz: ranking).

Jak pokazują wyniki rankingu, po uzyskaniu dyplomu MBA taki sam odsetek absolwentów zarówno podął pracę w sektorze finansowym, jak i przeszedł do innej branży. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż 15 procent wcześniej pracujących w innych sektorach przeszło do branży finansowej po ukończeniu studiów MBA.

Wśród 50 szkół uwzględnionych w zestawienia ponad połowa (27) pochodzi z USA, a 11 z innych krajów. Wielka Brytania ma drugą co do wielkości reprezentację z sześcioma uczelniami, w tym Saïd Business School, jeszcze jeden przedstawiciel sklasyfikowany w pierwszej dziesiątce. Chiny, z czterema szkołami, to trzecia co do wielkości grupa. Trzy spośród chińskich uczelni mają swoje siedziby w Hongkongu i w rankingu zostały sklasyfikowane między 12 a 16 miejscem. 

Poniżej link do rankingu Top MBAs for Finance 2017: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/top-mbas-for-finance-2017


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl