Ranking TopMBA 2014/15

Ranking TopMBA 2014/15
Ranking, którego historia sięga początku lat 90., dotychczas skupiał się prawie wyłącznie na ewaluacji studiów MBA na podstawie ocen i opinii pracodawców o absolwentach danej uczelni, których zatrudniali. Jednakże po raz pierwszy w tym roku zostało dołączone dodatkowe kryterium: reputacja akademicka.

Rankingi TopMBA wciąż i przede wszystkim opieraja się na ocenie pracodawców, co stanowi 85% wyniku końcowego danej szkoły. Jednak dodanie globalnego badania naukowców specjalizujących się w zakresie działalności gospodarczej i zarządzania jest zbieżne ze współczesnym trendem ewolucji dyplomu MBA. W ostatnich latach MBA staje się czymś bardziej dopracowanym i szerszym niż tylko paszportem do wysoko płatnej pracy w finansach lub firmach doradczych. A w taki sposób był postrzegany przez wiele lat.

Badanie będące podstawą rankingów MBA jest największym prowadzonym przez QS Intelligence Unit. Bazuje ono na próbie 5669 pracodawców zatrudniających absolwentów MBA oraz 7187 nauczycieli akademickich.

Więc jakie są tegoroczne najbardziej znaczące trendów?

Region Ameryki Północnej

Po raz pierwszy w historii pierwsze miejsce zdobyły aż 3 programy: Harvard Business School, Stanford GSB oraz Wharton School przy Uniwersytecie Pensylwania. Osiągnęły one najwyższą punktację w całym rankingu. Najbardziej w rankingu awansował program NYU Stern przeskakując z pozycji 21. w 2013 roku na 10. w tegorocznej edycji. Największym spadek zaliczył Rotman School of Management (pierwsza szkoła biznesu z Kanady w rankingu) z 8. miejsca w 2013 roku na 14. w tym roku.

Region Europy

Po latach zwycięstwa w rankingu INSEAD w tym roku pierwsze miejsce zajęła London Business School. Na zmiane wyniku zaważyła część akademicka rankingu, w której LBS okazała się lepsza. Dobrą wiadomością dla brytyjskich programów MBA jest również duży awans Warwick Business School (z 20. na 13.) oraz Manchester Business School (z 27. na 14.). Francuskie, holenderskie, hiszpańskie oraz szwajcarskie szkoły biznesu też radzą sobie dobrze odnotowując coraz wyższe pozycje. Do przegranych należą szkoły niemieckie, które odnotowały spadki. W rankingu nie została sklasyfikowana żadna uczelnia z Polski.

Region Azji

Wśród szkół biznesu z regionu Azji prym wiedzie Singapur, gdzie umiejscowiły się najlepsze szkoły z regiony. Prym w tym regionie od pewnego czasu wiedzie INSEAD-Singapore, tuż za nim jest NUS Business School, trzecie kolejne miejsca zajęły szkoły z Hong-Kongu HKUST Business School oraz Faculty of Business and Economics HKU. Drugim silnym obszarem w tym regionie są szkoły z Australii gdzie najwyżej sklasyfikowana została szkoła Melbourne Business School (7. miejsce).

W regionie Ameryki Południowej dominują szkoły biznesu z Meksyku i Chile. Pierwsze miejsce zajął program EGADE - Graduate School of Business Tecnológico de Monterrey, dwa kolejne to sukces programów z Chile: Pontificia Universidad Católica de Chile oraz Ingeniería Industrial Universidad de Chile. W rankingu programów MBA z Ameryki Południowej sklasyfikowanych zostało 10 programów z czego 4 pochodzą z Chile, 3 z Meksyku oraz po jednym programie z Kosta Ryki, Brazylii oraz Argentyny.

W regionie bliskiego wschodu oraz Afryki zostało sklasyfikowanych 5 programów z 4 krajów: Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Libanu oraz Republiki Południowej Afryki. Pierwsze miejsce zajął program prowadzony przez College of Industrial Management (CIM)
King Fahd University of Petroleum & Minerals, drugie miejsce American University w Kairze, trzecie Graduate School of Business Uniwersytet Cape Town.

Jak podkreślają autorzy ich celem nie było publikowanie rankingu, który wpływałby na całościowy ranking studiów MBA na Świecie. Poszczególne uczelnie są klasyfikowane w obrębie swoich regionów, a regiony są traktowane niezależnie.

 więcej informacji na stronie QS Top MBA Ranking...

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl