Ranking Szkół Biznesu w Europie Financial Times 2015

Ranking Szkół Biznesu w Europie Financial Times 2015

Dziennik Financial Times opublikował tegoroczny ranking najlepszych szkół biznesu w Europie. Edycja 2015 zawiera listę 85 najlepszych uczelni, wśród których znalazły się 2 uczelnie z Polski.

To już 12. osłona corocznego zestawienia najlepszych szkół biznesowych według Financial Times. Zwycięzcą tegorocznej edycji została London Business School tuż przed dwoma uczelniami z Francji, a mianowicie HEC Paris oraz INSEAD. W pierwszej dziesiątce oprócz szkół z Wielkiej Brytanii i Francji znalazły się trzy uczelnie z Hiszpanii, dwie ze Szwajcarii oraz jedna w Włoch. Pierwsza dziesiątka zestawienia prezentuje się więc następująco:

  1. London Business School (Wielka Brytania)
  2. HEC Paris (Francja)
  3. INSEAD (Francja)
  4. University of St Gallen (Szwajcaria)
  5. IE Business School (Hiszpania)
  6. ESADE Business School (Hiszpania)
  7. Università Bocconi (Włochy)
  8. IESE Business School (Hiszpania)
  9. IMD (Szwajcaria)
  10. University of Oxford: Saïd (Wielka Brytania)

Pozycje dwóch pierwszy szkół nie zmieniły się od zeszłorocznej edycji. W stosunku do roku 2014 INSEAD zyskał 2 miejsca do góry znajdując się w tym roku na podium, natomiast z trzeciego miejsca spadła IE Business School kończąc na miejscu piątym w obecnej edycji. W całym zestawieniu świetnie wypadają uczelnie z Wielkiej Brytanii. University of Bradford School of Management oraz University of Edinburgh Business School, każda z nich wspięła się o 16 miejsc do góry odpowiednio na pozycje 42. i 55. Judge Business School na University of Cambridge poprawiła się o 15 pozycji kończąc w tym roku na miejscu 14.

Na pozycje każdej ze szkół uzyskane w głównym rankingu składają się noty, które szkoła zdobyła w pozostałych rankingach FT, które dotyczą m.in. studiów Executive MBA, programów MBA, czy magisterskich studiów z zarządzania. Każda z pozycji uzyskana w trzech powyższych zestawieniach to 25% ostatecznej noty. Do oceny włączone są również wyniki z rankingu otwartych i specjalizacyjnych kierunków kształcenia menedżerskiego, każdy to 12,5 % w końcowej nocie.

Uczelnia aby znaleźć się w rankingu Financial Times musi posiadać chociaż jedną z akredytacji AACSB lub EQUIS. Poza tym w ofercie powinna mieć program realizowany co najmniej od czterech lat oraz absolwentów pierwszej roku studiów na co najmniej trzy lata przed opublikowaniem zestawienia.

Najwyżej uplasowaną uczelnią z Polski jest Akademia Leona Koźmińskiego na miejscu 45. To najwyższa pozycja wśród uczelni z Europy środkowo-wschodniej. Kolejne szkoły z tej części Europy zajęły miejsca w ostatniej dziesiątce zestawienia (spośród 85 zakwalifikowanych do rankingu uczelni). 79. miejsce to węgierski Corvinus University. SGH w Warszawie to miejsce 82. Obecność dwóch polskich uczelni w zestawieniu nie jest złym wynikiem. Warto mieć na względzie to, że w czołówce stawki znajdują się stosunkowo duże szkoły posiadające co najmniej 10 tyś studentów. Dysponują one względnie dużymi budżetami, dzięki którym mogą wpierać studentów i absolwentów, gwarantując dobre wsparcie nauczania i utrzymywać biura karier, które z kolei wspomagają absolwentów w ich zmaganiach na rynku pracy, a także finansować inne aktywności, które zostają mocno premiowane w zestawieniu Financial Times. Uczelnie z naszego regionu Europy dysponują zwykle mniejszymi budżetami co sprawie, że na razie trudniej im włączyć się w wir największej konkurencji na europejskim rynku edukacji menedżerskiej, w którym uczestniczą w największej mierze uczelnie z zachodniej Europy.

Pełne wyniki rankingu można znaleźć na stronie:

http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2015

 


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl