Ranking studiów Online MBA 2022 wg. Financial Times

Ranking studiów Online MBA 2022 wg. Financial Times

Dziennik Financial Times opublikował wyniki tegorocznej edycji rankingu studiów typu Online MBA. Warwick Business School Ranking zwyciężył w rankingu już piąty rok z rzędu. Drugie miejsce zajął Imperial College Business School, a trzecie IE Business School. W rankingu nie znalazł się żaden program z Polski.

Mimo że internetowe studia MBA nie są w stanie w pełni zaoferować tego, co dają tradycyjne, stacjonarne studia MBA - w zakresie możliwości nawiązywania kontaktów czy ogólnego doświadczenia edukacyjnego - to w czasie pandemii koronawirusa odnalazły one swoje miejsce na rynku. Zarówno ilość programów online MBA jak i ilość studentów świadczą o tym, że tego typu studia rozwijają się wyjątkowo dobrze. Ilość uczestników biorących udział w studiach online MBA wzrosła w ciągu dwóch ostatnich lat o ok. 40%.  Należy również zwrócić uwagę, że tegoroczna edycja rankingu opiera się na danych absolwentów, którzy ukończyli studia w 2018 roku. W związku z tym dopiero wyniki rankingu za 2-3 lata pokażą prawdziwą wartość tych studiów oraz wpływ pandemii na sytuacje absolwentów MBA i rozwój ich karier po ukończeniu studiów. Oprócz ogólnej liczby studentów wzrósł także odsetek kobiet i studentów międzynarodowych, a także ogólne zadowolenie ze studiów. Zebrane wyniki mogą świadczyć o tym, że absolwenci otrzymali to, czego oczekiwali od swoich studiów MBA. Większość z nich twierdzi, że oznacza to rozwój osobisty, a następnie lepsze zarobki, które są również głównymi czynnikami wpływającymi na zadowolenie absolwentów konwencjonalnych studiów MBA. Redakcja rankingu wskazuje również, że w opinii absolwentów uczelnie coraz lepiej radzą sobie z zachęcaniem swoich studentów do interakcji online. W ciągu ostatnich kilku lat poprawiły się także wyniki w zakresie pracy zespołowej i dostępności profesorów. Lepsze mogłyby być jednak oceny w zakresie możliwości budowy sieci kontaktów.

Wyniki rankingu Online MBA 2022

Tegoroczne wyniki rankingu są zbliżone do wyników poprzedniej edycji, chociaż należy zauważyć, że w tym roku sklasyfikowano tylko 10 programów. Pomimo zbliżonej liczby zgłoszonych programów, ponad 2/3 z nich nie uzyskało wymaganego progu odpowiedzi na ankiety absolwentów. W zestawieniu 3 programy nie zmieniły swojej pozycji w stosunku do ubiegłego roku, ponadto 8 z 10 programów zostało sklasyfikowanych w pierwszej 10tce. Świadczy to o dosyć ustabilizowanym rynku tych studiów MBA. W rankingu nie znalazł się żaden program prowadzony przez uczelnie z Polski.

Podsumowanie wyników rankingu

Studia online MBA z pewnością stały się pełnoprawnym uczestnikiem rynku edukacyjnego i rosną w siłę. Pandemia oraz związane z nią ograniczenia sanitarne spowodowały, że przez większą cześć czasu w ciągu ubiegłych dwóch lat uczelnie zmuszone były prowadzić zajęcia w sposób zdalny. To zmieniło świadomość zarówno uczelni jak i studentów otwierając ich na tą formę studiowania. Pomimo iż studia online MBA oferowane są od kilku lat to dopiero w ubiegłym roku pojawiły się one w ofercie polskich uczelni.

Źródło: ft.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl