Ranking studiów online MBA 2021 wg. Financial Times

Ranking studiów online MBA 2021 wg. Financial Times

Jednym ze skutków pandemii koronawirusa jest odwołanie zajęć na uczelniach i przeniesienie edukacji w tryb on-line. Takie okoliczności wymusiły na uczelniach szybką konieczność dostosowania się do prowadzenia nauki na odległość, a z drugiej strony przyspieszoną ewolucję i rozwój internetowych studiów, w tym studiów online MBA.

Studia online MBA nie są nowością na rynku. Ten typ studiów MBA był i jest oferowany przez wiele uczelni od wielu lat. Jednakże do tej pory studia te miały gorszą reputację ze względu na ich wirtualną formę. Pandemia COVID-19 spowodowała, że w zasadzie wszędzie na świecie studia MBA prowadzone są w formie on-line, co zwiększa znaczenie tego typu programów i wpływa na wzrost ich reputacji.

Szkoły biznesowe tworzą coraz więcej programów MBA online i ulepszają istniejące programy. W Polsce do 2020 roku nie było żadnego programu online MBA organizowanego przez rodzimą uczelnię. Rozwój oferty online MBA znajduje odzwierciedlenie również w rankingach. W tym roku w rankingu FT znalazło się więcej szkół i programów niż kiedykolwiek wcześniej. Jednakże wzrost ilości zgłoszonych programów do rankingu nie wpłynął znacząco na wyniki i najwyższe miejsca w zestawieniu.

Wyniki rankingu Online MBA 2021

Wśród 15 sklasyfikowanych w tym roku programów aż 7 to nowe programy, które zostały sklasyfikowane w tym roku po raz pierwszy. W rankingu przeważają studia organizowane przez uczelnie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest ich w zestawieniu aż 8. Z drugiej strony czołówka rankingu należy do uczelni z Europy. W rankingu nie został sklasyfikowany żaden program w Polski.

Tegoroczną edycję rankingu Online MBA wygrał po raz czwarty rok z rzędu program Warwick Business School. Głównym powodem wysokiej pozycji tego programu są wysokie pensje, które otrzymują jej absolwenci: średnio 207 725 dolarów trzy lata po ukończeniu studiów. Szkoła zajmuje również najwyższe pozycje w zakresie rozwoju kariery absolwentów.

Na drugim miejscu, również czwarty rok z rzędu, znalazła się hiszpańska IE Business School. Na tym programie uczy się największy odsetek studentów zagranicznych (na poziomie 92 procent) i członków zarządów zagranicznych firm (na poziomie 96 procent). Od trzech lat IE zajmuje również najwyższe miejsce pod względem społecznej odpowiedzialności biznesu, mierzonej liczbą punktów z kursów podstawowych obejmujących tematy CSR.

Trzecie miejsce zajmuje brytyjska Imperial College Business School. Absolwenci tego programu osiągają drugą najwyższą średnią pensję w wysokości 184 899 USD, a szkoła zajmuje czołowe miejsce pod względem mobilności międzynarodowej: na podstawie tego, gdzie absolwenci byli przed uzyskaniem MBA, po ukończeniu i teraz.

Podsumowanie

Tegoroczny ranking, podobnie jak inne rankingi Financial Times opiera się na ankietach przeprowadzonych przez szkoły i absolwentów, którzy ukończyli studia MBA online w 2017 r. Chociaż udział wzięło 30 szkół, w 15 przypadkach wskaźnik odpowiedzi absolwentów był zbyt niski, aby być reprezentatywnym. Z tego powodu te szkoły nie zostały zakwalifikowane do końcowego rankingu. W związku z powyższym, prawdziwy wpływ pandemii na rynek studiów online MBA poznamy dopiero za 3 lata pod warunkiem, że programy, które powstały w 2020/2021 roku, utrzymają ciągłość działania.

Pełne wyniki rankingu dostępne są tutaj:

Źródło: ft.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl