Ranking studiów MBA Poets and Quants 2016

Ranking studiów MBA Poets and Quants 2016

Ranking programów MBA opracowany przez serwis Poets and Quants to unikalne zestawienie powstające w oparciu o analizę wyników z co najmniej pięciu najbardziej wpływowych rankingów MBA na świecie. W tym roku ponownie najlepszym programem okazał się program organizowany przez Harvard Business School.

W skład rankingu wchodzą ważone wyniki z pięciu najważniejszych rankingów studiów MBA. W tym roku brane były wyniki z następujących zestawień: U.S. News & World Report, Forbes, Bloomberg Businessweek, The Financial Times, and The Economist. W związku z tym  ranking bierze pod uwagę ogromna ilość czynników zarówno o charakterze ilościowym jak i jakościowym, które służą do skomponowania zestawień składowych. Do oceny programów włączone są opinie pracodawców, absolwentów, dziekanów, wyników egzaminów wstępnych na studia, a także statystyki dotyczące płac absolwentów programów MBA. By stworzyć najbardziej godny zaufania ranking studiów MBA twórcy Poets and Quants nadają wagi wynikom każdego z zestawień składowych względem trafności logiki jaka przyjęta jest w metodologii każdego z nich. To powoduje, że wyniki rankingu P&Q są bardzo stabilne i przynajmniej w zakresie pierwszej 20-tki w zasadzie powtarzalne z roku na rok. Znaczące zmiany pozycji zdarzają się rzadko a wynikają one głównie z tego, że dany program nie jest lub nie był klasyfikowany przez jeden ze składowych rankingów. Z tego powodu w rankingu P&Q najlepiej analizować długoterminowe trendy a niżeli zmiany pozycji rok do roku. Ta zasada powinna dotyczyć wszystkich rankingów studiów MBA. Obserwacja zmiany pozycji programu w czasie pozwala na ocenę, stadium rozwoju programu w czasie oraz predykcję jego przyszłości, a co za ty idzie wartości naszej inwestycji w ten program w przypadku podjęcia studiów.

Tegoroczną edycję rankingu wśród programów ze Stanów Zjednoczonych wygrał: Harvard Business School (1. w 2015), drugie miejsce zajął Stanford GSB (2. w 2015), a trzecie Chicago Booth (3. w 2015).  Pełne wyniki rankingu można zobaczy tutaj: http://poetsandquants.com/2016/11/21/2016-poetsquants-mba-ranking/3/

W tym roku ranking Poets and Quants nie zawierał programów MBA spoza Stanów Zjednoczonych. Było to podyktowane faktem, iż jeden ze składowych rankingów opóźnił publikację zestawienia uczelni spoza USA. 


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl