Ranking studiów MBA Financial Times 2022

Ranking studiów MBA Financial Times 2022

Dziennik Financial Times opublikował wyniki tegorocznej edycji rankingu studiów MBA. W tym roku ranking został zdominowany przez amerykańskie uczelnie w czym pomogły wysokie wynagrodzenia absolwentów tych studiów.

Ranking Financial Times MBA prezentuje 100 najlepszych na świecie programów MBA prowadzonych w pełnym wymiarze godzin (full-time MBA). Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych łącznie 151 uczelni i szkół biznesu. Wszystkie szkoły biznesu biorące udział w rankingu spełniają kryteria przyjęcia do FT i są akredytowane przez EQUIS lub AACSB. W pierwszej 10tce znalazło się aż 8 programów z USA.

Metodologia rankingu MBA

Financial Times przeprowadza ankietę wśród absolwentów trzy lata po ukończeniu studiów MBA. Aby szkoły mogły zostać uwzględnione w obliczeniach rankingowych, redakcja wymaga, aby co najmniej 20 procent absolwentów odpowiedziało na ankietę, przy co najmniej 20 w pełni wypełnionych ankietach.

W tym roku, ze względu na zakłócenia związane z pandemią, brane były pod uwagę również uczelnie o niższym odsetku odpowiedzi. W sumie 7 138 absolwentów z rocznika 2018 wypełniło ankietę, co stanowi odsetek odpowiedzi na poziomie 34 procent.

Ranking składa się z 20 kryteriów. Odpowiedzi absolwentów informują o ośmiu kryteriach, które łącznie stanowią 61 procent jego wagi. Jedenaście kryteriów jest obliczanych na podstawie danych ze szkół, co stanowi 29 procent rankingu. Pozostałe kryterium, ranking aktywności badawczej, stanowi 10 procent.

Wyniki rankingu MBA

Ranking zwyciężył program organizowany przez University of Pennsylvania: Warthon (USA), drugie miejsce zajął program Columbia Business School (USA) a trzecie INSEAD (Francja). Warto zauważyć, że dwa pierwsze programy nie były zgłoszone do rankingu w 2021 roku a program INSEAD zajął przed rokiem 1. miejsce.  Ze względu na pandemię aż 4 amerykańskie programy MBA sklasyfikowane w tym roku w pierwszej 10tce nie były zgłoszone do rankingu w ubiegłym roku. Amerykańskie uczelnie stanowią połowę wszystkich sklasyfikowanych programów w rankingu.

Wyniki rankingu są ściśle związane z charakterystyką studiów, które są przedmiotem zainteresowania tego rankingu. Studia full-time MBA (dzienne studia MBA) są domeną amerykańskich uczelni i poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki są oferowane przez niewielką liczbę uczelni. W Polsce żadna uczelnia nie oferuje studiów MBA w trybie dziennym.

Studia full-time MBA są przeznaczone raczej dla młodszej kadry menedżerskiej. Studia tego typu są prowadzone w trybie dziennym, co za tym wymagają one przerwy w karierze zawodowej i poświęcenie czasu w pełni na studiowanie. Jednakże ukończenie tego typu studiów umożliwia zasadniczą zmianę ścieżki kariery absolwenta.

Pełna tabela wyników znajduje się tutaj...

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl