Ranking studiów magisterskich z finansów - Financial Times 2022

Ranking studiów magisterskich z finansów - Financial Times 2022

Już od kilku lat studia o profilu finansowym są zdominowane przez francuskie szkoły biznesu. HEC Paris zajmuje czołową pozycję w rankingu FT. Kolejne cztery miejsca również zajmują uczelnie z Francji. W rankingu została sklasyfikowana jedna uczelnia z Polski.

Zestawienie studiów magisterskich z finansów to w praktyce dwa rankingi studiów oferowanych do różnych grup studentów. Pierwszy z nich jest dedykowany tym, którzy dopiero zaczynają edukację magisterską w zakresie finansów. Drugi do tych, którzy mają już kilkuletnie doświadczenie w zawodzie.

Według tegorocznej edycji rankingu Financial Times francuskie szkoły biznesu są najlepszymi uczelniami do studiowania studiów magisterskich dla osób nieposiadających wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie finansów.

W tegorocznym zestawieniu zostało sklasyfikowanych łącznie 55 uczelni, z czego 7 stanowią uczelnie z Francji, w tym 5 z nich stanowią również czołową piątkę rankingu. Największą reprezentację w rankingu mają uczelnie z Wielkiej Brytanii, zostało ich sklasyfikowanych aż 12.

Wyniki HEC Paris i innych uczelni z Francji są w znacznym stopniu napędzane przez wysokie pensje wypłacane międzynarodowym absolwentom zatrudnionym przez globalnych rekruterów bankowych i inwestycyjnych. Siłę francuskich uczelni w zakresie finansów stanowi konkurencyjny i elitarny system edukacji we Francji oraz ich zauważalna siła w zakresie metod ilościowych. Na szczególną uwagę zwraca wynik HEC Paris, która zajęła pierwsze miejsce w tym rankingu dziesięć razy w ciągu ostatniej dekady.

Inna renomowana uczelnia, kształcąca w zakresie finansów - London Business School - utrzymuje swoją wiodącą pozycję pod względem oferty dostosowanej do tych, którzy już pracowali w tej dziedzinie przed studiami. London Business School wyprzedza University of Cambridge: Judge, Amsterdam Business School i Singapore Management University: Lee Kong Chian.

Ranking FT jest mocno ważony, aby odzwierciedlić pensje absolwentów, a absolwenci HEC Paris zgłaszają średnie zasadnicze zarobki w wysokości 173 000 USD trzy lata po ukończeniu studiów. Szkoły są również oceniane pod kątem czynników, w tym różnorodności płci i ocen usług karier.

Europejskie uczelnie zdecydowanie dominują w tegorocznym rankingu, chociaż trzy chińskie szkoły biznesu — Tsinghua University School of Economics and Management, Shanghai Advanced Institute of Finance przy SJTU i Peking University Guanghua — wypadły również bardzo dobrze. Dwie z nich zyskały pozycje w stosunku do ubiegłorocznej edycji.

Studia w dziedzinie finansów nie są domeną amerykańskich uczelni. Te uczelnie to kolebka studiów MBA i najwyższa renoma czy splendor na świecie w tym zakresie. Pomimo tego 4 uczelnie z USA zostały sklasyfikowane w tegorocznej edycji rankingu Financial Times.

Wyniki rankingu

Pierwsza 5-tka tegorocznej edycji jest identyczna jak w ubiegłym roku tj. HEC Paris, ESCP Business School, Skema Business School, Essec Business School, Edhec Business School. Wśród uczelni oferujących studia dla osób z doświadczeniem pierwsze miejsce zajęła London Business School (1. w 2021), drugie miejsce zajął University of Cambridge: Judge (2. w 2022) a trzecie miejsce zajął Amsterdam Business School (3. w 2021 roku). Łączenie w rankingu studiów dla osób bez doświadczenia w dziedzinie finansów zostało sklasyfikowanych 55 uczelni. W zestawieniu dla osób z doświadczeniem w zakresie finansów znalazły się tylko 3 uczelnie.

Polski akcent w rankingu

Wśród uczelni sklasyfikowanych w tegorocznej edycji rankingu znalazła się jedna uczelnia z Polski. Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) z Warszawy zajęła 30. miejsce (21. w 2021) wśród najlepszych uczelni kształcących osoby bez doświadczenia zawodowego w dziedzinie finansów. Wynik ten podkreśla pozycję uczelni na światowym rynku edukacji w tej dziedzinie.

Wszystkim uczelniom serdecznie gratulujemy wyników.

Pełne wyniki można zobaczyć tutaj:

https://rankings.ft.com/rankings/2874/masters-in-finance-pre-experience-2022

https://rankings.ft.com/rankings/2870/masters-in-finance-post-experience-2022

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl