Ranking studiów Global MBA 2021 Financial Times

Ranking studiów Global MBA 2021 Financial Times

Ranking studiów Global MBA przygotowany przez Financial Times to kolejne w tym roku zestawienie studiów MBA, które prezentuje sytuację rynku studiów MBA, jaką zanotowaliśmy w drugiej połowie 2020 roku. Tegoroczne wyniki są pozbawione wieloletnich liderów, którzy wycofali się z rankingów. Wpływa to na rezultaty bieżącego wyniku rankingu.

Jeśli mielibyśmy podsumować jednym zdaniem wyniki tegorocznego rankingu Global MBA to należałoby stwierdzić, że uczelnie z Europy znalazły się na szczycie tabeli, ale nadal w rankingu dominują amerykańskie szkoły biznesu. Powodem tego jest fakt, że popyt na studia MBA pomimo epidemii COVID-19 jest w Ameryce bardzo wysoki.

INSEAD z siedzibą we Francji i Singapurze oraz brytyjska London Business School zajęły pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Chicago Booth na trzecim miejscu. Doskonały wynik europejskich uczelni, nie zmienia faktu, że prawie połowa ze 100 najlepszych szkół ocenianych przez FT ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, w tym siedem z 14 na najwyższym szczeblu rankingu.

Ranking Global MBA podobnie jaki inne przygotowywane przez Financial Times są obliczane na podstawie danych obejmujących pensje absolwentów trzy lata po ukończeniu studiów, ilość badań w uznanych czasopismach oraz różnorodność studentów i wykładowców. Dane do zestawienia są gromadzone kilka miesięcy przed publikacją wyników. W tej edycji rankingu przypadało to na okres rozwoju pandemii co spowodowało zawieszenie uczestnictwa przez wiele szkół w USA, w tym w Harvard, Stanford i Wharton.

Pomimo trudności związanych z epidemią oraz światowym kryzysem, wszystko wskazuje na to, że popyt na MBA utrzymał się na całym świecie, a pensje absolwentów pozostały odporne na wydarzenia i zawirowania 2020 roku. Co więcej pomimo ograniczeń w podróżowaniu i blokadach w większości krajów na świecie średni udział studentów zagranicznych - pochodzących z krajów innych niż kampus macierzysty instytucji - spadł tylko o 5 procent. Uczelnie bardzo sprawnie przestawiły się na zajęcia online, które pozwoliły wielu szkołom na dalsze przyciąganie uczestników niezależnie od ich lokalizacji.

Co ciekawe pomimo epidemii, światowego kryzysu oraz załamania w wielu branżach popyt na studia MBA rok akademicki 2020/21 wzrósł o 72 procent w przypadku programów MBA w pełnym wymiarze godzin (full-time MBA) badanych przez Graduate Management Admissions Council (GMAC), administratora egzaminów GMAT do szkół biznesowych. Dla wielu szkół biznesu okazało się to przełamaniem, trwającego od kilku lat spadkowego trendu ilości składanych aplikacji na studia.

Wynik rankingu

W tegorocznej edycji rankingu zostało sklasyfikowanych 100 programów z całego świata. Mniej niż połowa (48) wszystkich programów stanowiły studia organizowane przez uczelnie z USA. W pierwszej 10tce znalazło się 5 programów z USA, 4 z Europy i 1 Chin. Pierwsze miejsce zajął program organizowany przez INSEAD (4. w 2020), drugie London Business School (7. w 2020) a trzecie University of Chicago: Booth (10. w 2020). W rankingu nie został sklasyfikowany żaden program z Polski.

Pełne wyniki rankingu dostępne są tutaj:

Źródło: ft.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl