Ranking studiów Fulltime MBA The Economist 2016

Ranking studiów Fulltime MBA The Economist 2016

W ubiegłym tygodniu tygodnik The Economist zamieścił wyniki dorocznego rankingu studiów Fulltime MBA. W rankingu zostało sklasyfikowanych 100 programów MBA z całego świata. Miejsca w pierwszej 10tce zajęły głównie programy z USA. W rankingu nie znalazł się żaden program z Polski.

Jak każdy ranking studiów MBA, również ten jest spojrzeniem na studia MBA z pewnego stosunkowo ograniczonego punktu widzenia. Odzwierciedla on sytuację na rynku studiów, jakość i kondycję poszczególnych programów MBA oraz wpływ ich ukończenia na rozwój kariery absolwentów. Elementami, które bada ranking, są często takie wskaźniki jak wzrost wynagrodzenia, atrakcyjność absolwentów na rynku pracy czy też opinie o absolwentach wśród wykładowców. Większość z tych elementów jest jednak podatna na zmiany w otoczeniu ekonomicznym przez co pozycje programów mogą podlegać dużym wahaniom. Zmiany te jednak nie są związane bezpośrednio z jakością programu, lecz z sytuacją na rynku pracy ich studentów i absolwentów. Podobnie jak wyniki innych rankingów, również wyniki tego zestawienia należy analizować z pewnym dystansem.

Ranking The Economist, podobnie jak inne rankingi wydawnictw amerykańskich, ma wyniki silnie skoncentrowane na uczelniach pochodzących z USA. Ponadto jest to ranking studiów Fulltime MBA czyli studiów dziennych, gdzie zajęcia odbywają się przez większą część dnia, a studenci spędzają na uczelni większość czasu w ciągu roku akademickiego. Nie jest to zbyt popularna forma studiowania na poziomie MBA, gdyż wiążę się ona z przerwaniem kariery zawodowej i poświęceniu się w pełni studiom oraz nauce. Między innymi z tego powodu na studia Fulltime MBA uczęszczają raczej młodsze osoby – w wieku 30-35 lat. Dane do opracowania rankingu są zbierane za pomocą dwóch ankiet: wypełnianej przez uczelnię i wypełnianej przez absolwentów. Wynikom z poszczególnych pytań zawartych w ankietach przypisywane są wagi i na tej podstawie obliczany jest wynik oraz pozycja każdego programu w zestawieniu. Więcej na temat metodologii rankingu można przeczytać tutaj: http://www.economist.com/whichmba/methodology-2016

Wyniki rankingu programów fulltime MBA

Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 143 programów MBA z całego świata. W rankingu sklasyfikowanych zostało 100 programów. Pozostałe z nich zostały odrzucone lub nie spełniały wymagań formalnych. Pierwszy raz o kliku lat część programów została uwzględniona w rankingu, pomimo iż nie wyraziła zgody na swój udział. Ta sytuacja dotyczy renomowanych programów, które w poprzednich latach zajmowały bardzo wysokie pozycje. W pierwszej 10tce znalazło się aż 7 programów z USA. Pierwsze miejsce zajął program University of Chicago – Booth School of Business, drugie miejsce - Northwestern University – Kellogg School of Management, trzecie University of Virginia – Darden School of Business. Wśród programów z Europy najwyżej sklasyfikowany został program University of Navarra – IESE Business School z Hiszpani (8. miejsce), a tuż za nim uplasował się program HEC School of Management z Paryża (9. miejsce). Pierwszą 10tkę zamyka program z Australii - The University of Queensland Business School. W rankingu nie został sklasyfikowanych żaden program z Polski. Należy jednak zauważyć, że programy typu Fulltime MBA (dzienne) są w naszym kraju bardzo mało popularne i wśród całej oferty ponad 60 studiów jest tylko jeden tego typu program.

Wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: http://www.economist.com/whichmba/full-time-mba-ranking


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl