Ranking QS Executive MBA 2023

Ranking QS Executive MBA 2023

Wydawnictwo Quacquarelli Symonds (QS) opublikowało ranking programów Executive MBA 2023. Najlepszymi programami MBA na świecie według tegorocznego rankingu były kolejno: HEC Paris z Francji, IESE Business School z Hiszpanii oraz Oxford (Said) z Wielkiej Brytanii. Z Polski wyróżniono cztery programy MBA.

Ranking QS EMBA jest szeroko uznawany za jedno z najbardziej kompletnych zestawień tego typu. Bazuje na opinii specjalistów z branży, danych dotyczących uczestników i ich postępów w karierze po studiach oraz na innych istotnych czynnikach. Ranking uwzględnia aż 197 programy, w tym 26 programów łączonych oferowanych przez dwie lub więcej uczelni.

Aby uczelnia mogła znaleźć się w zestawieniu, musi spełniać pewne kryteria, takie jak posiadanie odpowiedniej akredytacji - AACSB, AMBA, EQUIS lub EFMD Accredited (dawniej EPAS); minimum jednej ukończonej edycji studiów oraz grupę uczestników liczącą min. 20 osób. Dodatkowo, rejestracja w Executive MBA Council gwarantuje, że program jest uznawany za EMBA.

Ranking korzysta z danych pochodzących z badań: QS Global Employer Survey i QS Academic Survey. Ankietowani pracodawcy i przedstawiciele świata akademickiego przekazują swoje opinie na temat programów, które w dużej mierze wpływają na końcowe wyniki.

Wyniki rankingu

Tegoroczne wyniki rankingu są zbliżone do wyników z ubiegłego roku. Dwie pierwsze uczelnie zamieniły się miejscami i w tym roku IESE Business School zajęło pierwsze miejsce a HER Paris drugie. Trzecie miejsce zajął program Oxford University (Said), który awansował z piątego miejsca. Pewną ciekawostką może być fakt, że na podium nie znalazł się żaden program prowadzony przez amerykańskie uczelnie. Najlepsze amerykańska uczelnia – MIT Sloan – zajęła czwarte miejsce. Wśród 10 najlepszych programów aż 7 programów jest prowadzonych przez uczelnie z Europy i 3 program amerykańskie. Bardzo silną reprezentację mają programy z Hiszpanii, bo aż trzy programy pochodzące z tego kraju zostały sklasyfikowane w pierwszej 10tce. 

Programy MBA z Polski w wynikach rankingu

W rankingu znalazły się cztery programy z Polski. Wiodącym polskim programem był Executive MBA oferowany przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, który uplasował się na 31. miejscu w Europie (23. w 2022 roku) i 73. miejscu na świecie (57. w 2022 roku). Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 50 miejsce (44. w 2022 roku) w Europie i 121-130 miejsce (101-110. w 2022 roku) na świecie, Politechnika Gdańska 67 miejsce w Europie (+51. w 2022 roku) i +181 miejsce na świecie (161-170. w 2022 roku) oraz Krakowska Szkoła Biznesu 69 miejsce w Europie (+51. w 2022 roku) i +181 miejsce na świecie (+171 w 2022 roku).

Wyniki rankingu potwierdzają, że programy MBA oferowane przez polskie uczelnie oferują światowej klasy jakość są rozpoznawana na międzynarodowym rynku. Miejmy nadzieję, że spadki w pozycja w rankingu są tylko chwilowe i w kolejnych latach programy będą osiągać coraz wyższe pozycje. 

Gratulujemy uczelniom ich osiągnięć!

Więcej na temat rankingu można przeczytać tutaj: https://www.topmba.com/emba-rankings

Żródło: Quacquarelli Symonds


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl