Ranking najlepszych uczelni na świecie - US News 2016

Ranking najlepszych uczelni na świecie - US News 2016

Ukazał się najnowszy ranking uczelni wyższych US News & World Report. W czołówce rankingu znalazły się głównie uczelnie amerykańskie. W pierwszej dziesiątce było ich aż osiem. Pozostałe dwie to uczelnie brytyjskie. Wśród 750 szkół, które trafiły do zestawienia znalazło się 310 uczelni z Europy w tym z Polski. 

Raport US News & Word Report powstaje w oparciu o 12 wskaźników, które mierzą osiągnięcia uczelni w zakresie badań naukowych, ich zasięg i wagę. Wśród mierników pod uwagę brana jest m.in. ilość publikacji oraz wydanych książek, zorganizowane konferencje jak również skala współpracy międzynarodowej uczelni.

Pierwsze miejsce zestawienia przypadło Harvard University. Na drugim miejscu znalazł się Massachusetts Institute of Technology. Na trzecie miejsce trafił natomiast University of California w Berkeley. W pierwszej 10-tce znalazły się tylko dwa uniwersytety z Europy: University of Oxford (5. na Świecie,  1. w Europie) oraz University of Cambridge (6. na Świecie, 2. w Europie).

Nie jest zaskoczeniem, że to amerykański uczelnie zajęły w rankingu najwyższe miejsca. Podobny trend można zauważyć w poprzednich edycjach rankingu jak również w podobnych zestawieniach najlepszych szkół wyższych na świecie. Jeśli skupimy się tylko na naszym kontynencie to w rankingu sklasyfikowano łącznie 310 uniwersytetów z Europy co stanowi prawię połowę wszystkich w rankingu. W pierwszej 10-tce 5 uczelni to uniwersytety z Wielkiej Brytanii, 3 z Niemiec oraz po jednej z Francji oraz Szwajcarii.  

Najwyższe miejsce wśród polskich uniwersytetów ujętych w zestawieniu zajął Uniwersytet Warszawski, trafił on na miejsce 301. (128. w Europie) Niedaleko za nim, na miejscu 340. (148. w Europie) znalazł się Uniwersytet Jagielloński ex aequo z Uniwersytetem w Missouri. Pozostałe dwie polskie uczelnie wymienione w rankingu to Politechnika Warszawska na miejscu 635. (276. w Europie) oraz Uniwersytet Wrocławski na miejscu 682. (292. w Europie).

Pierwsza dziesiątka najlepszych uczelni na świecie:

1. Uniwersytet Harvarda
2. Massachusetts Institute of Technology
3. University of California w Berkeley
4. Stanford University
5. University of Oxford
6. University of Cambridge
7. California Institute of Technology
8. University of California - Los Angeles
9. Columbia University
10. University of Chicago

Polskie uczenie:

301. Uniwersytet Warszawski
340. Uniwersytet Jagielloński
635. Politechnika Warszawska
682. Uniwersytet Wrocławski

Pełne wyniki rankingu dostępne są tutaj....

źródło: US News

#ranking #uniwersytetynaswiecie


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl