Ranking MBA wg Bloomberg BusinessWeek 2021

Ranking MBA wg Bloomberg BusinessWeek 2021

Bloomberg Businessweek należy do grona najbardziej prestiżowych wydawnictw, które przygotowują rankingi najlepszych szkół biznesu realizujących programy typu full-time MBA. Zwycięzcą tegorocznej edycji został, podobnie jak w ubiegłej edycji, Uniwersytet Stanford. Drugie miejsce zajął Dartmouth University Tuck School of Business (2. miejsce w 2019) a trzecie Harvard Business School (3. miejsce w 2018).

Metodologia rankingu MBA

Autorzy rankingu przyjęli założenie, że najlepszą ocenę studiów MBA dają studenci, absolwenci oraz pracodawcy zatrudniający absolwentów. W związku z tym do przygotowania tegorocznej edycji rankingu posłużono się danymi zebranymi w trakcie wywiadów z dziekanami i profesorami uczelni, pracownikami administracyjnymi oraz prawie 20 tysiącami studentów, absolwentów i pracodawców. W oparciu o te dane utworzono 4 indeksy: kompensacji - zarobków i opłat za studia, budowanie sieci kontaktów, czyli tzw. networking, nauczanie i przedsiębiorczość. Ponadto do obliczania wyników rankingu uczelni z USA wzięto pod uwagę również piąty wskaźnik - różnorodność tj. informacje od uczelni na temat rasy, płci oraz pochodzenia etnicznego studentów. Następnie autorzy rankingu przyjęli dwuetapowy proces analizy danych. W pierwszym kroku każdemu z indeksów przypisano wagi, w drugim zaś przeprowadzono badanie ankietowe zadające pytania przypisane do każdego z indeksów. Na tej podstawie wyliczono końcowe wyniki rankingu.

Wyniki rankingu MBA

W klasyfikacji ogólnej rankingu, jak wspomniano na wstępie, czołowe miejsca zajęły: Stanford University, Dartmouth University Tuck School of Business i Harvard Business School. Warto również przyjrzeć się wynikom każdym z indeksów. Tutaj przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyniki osiągnięte w indeksie nauczania. Trzy najlepsze programy MBA w tej kategorii pochodzą z następujących szkół biznesu: University of Texas w Dallas, Baylor Hankamer, Southern Methodist Cox. W tej kategorii zwycięzcy całego rankingu wypadli raczej słabo, a mianowicie: Stanford został sklasyfikowany na 7. miejscu, Darthmouth na 12. miejscu, a Harvard Univeristy – na 37. miejscu. Zaciekawić mogą również wyniki w kategorii różnorodność. W tej kategorii zwyciężył North Carolina Stare Jenkins, 2. miejsce zajął George Washington, a 3. Miejsce Howard. W tym zestawieniu zwycięzcy rankingu wychodzą raczej blado: Stanford – 16. miejsce, Dartmouth – 17. Miejsce, Harvard – 17. Miejsce.

Wyniki międzynarodowe

Tegoroczna edycja rankingu objęła również uczelnie spoza Stanów Zjednoczonych Ameryki. W tym roku zostały zaprezentowane również zestawienia uczeleni z Europy, Kanady i Azji. Wśród europejskich programów tryumfował szwajcarski IMD, drugie miejsce zajęła IESE Business School (Hiszpania), a trzecie SDA Bocconi (Włochy).  

Wnioski

W przypadku większości rankingów MBA, jednym z najtrudniejszych do uchwycenia i zmierzenia elementów oceny programu MBA jest nauczanie. Dotyczy to w szczególności określenia jak dobry i innowacyjny jest dany program MBA. Autorzy rankingów podejmują próby zdobycia wiedzy na ten temat i przeprowadzają ankiety wśród studentów czy absolwentów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że absolwenci bardzo często chcą, aby ukończona przez nich uczelnia wypadała jak najlepiej w rankingach w związku z tym dane mogę być nieadekwatne do rzeczywistości.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, wszelkie zestawienia są bardzo pożytecznym narzędziem dla osób zainteresowanych studiami MBA. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego programu MBA, warto także wziąć pod uwagę inne kryteria, o czym można przeczytać na naszym portalu.

Wyniki rankingu amerykańskich programów MBA realizowanych w pełnym wymiarze można znaleźć tutaj: https://www.bloomberg.com/business-schools/

Źródło: Bloomberg Businessweek.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl