Ranking Masters in Management Financial Times 2022

Ranking Masters in Management Financial Times 2022

Dziennik Financial Times od 18 lat publikuje zestawienie 100 najlepszych uczelni na świecie prowadzących studia magisterskie z zakresu zarządzania. Podobnie jak w ubiegłych latach wśród nich znalazła się jedna uczelnia z Polski – Szkoła Główna Handlowa, która zajęła 94. miejsce oraz 3 inne uczelnie z Europy Środkowo-Wschodniej.

Każdego roku Dziennik „Financial Times” przygotowuje 7 rankingów uczelni w zakresie edukacji menedżerskiej. Każdy z nich jest przygotowywany na podstawie własnych badań ankietowych przeprowadzanych w grupach absolwentów, którzy ukończyli wybrane studia i uczelnie w ubiegłych latach. Jednym z nich jest ranking studiów magisterskich z zarządzania (Master in Management – MiM). Współczesne studia MiM nie należą do najłatwiejszych, gdyż wymagają one na poziomie akademickim konieczności uczenia wielu wyspecjalizowanych przedmiotów; od analizy dużych zbiorów danych (big data) po etykę biznesu. To powoduje, że nie wszystkie uczelnie, nawet najlepsze, są w stanie zaoferować tego rodzaju studia na odpowiednim poziomie.

Europa była pionierem i jest liderem w zakresie studiów magisterskich z zarządzania (MiM), które są studiowane głównie przez osoby bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Jednakże duże zapotrzebowanie na świecie na tego typu studia powoduje, że powstaje silna konkurencja w innych miejscach. Coraz więcej rozpoznawalnych studiów MiM powstaje w USA i Kanadzie tradycyjnym bastionie studiów MBA, a także w Australii, Indiach, Maroku, Rosji, Singapurze i na Tajwanie.

Aby studia znalazły się w rankingu muszą spełnić one następujące kryteria: co najmniej roczne studia stacjonarne z zarządzania, minimum 30 absolwentów rocznie i przynajmniej jedna międzynarodowa akredytacja EQUIS lub AACSB.

Wyniki rankingu

Wyniki rankingu Master in Management 2021 potwierdzają tezę o dominacji europejskich uczelni w tym sektorze rynku. Pierwsza 10-ka laureatów pozostała w zasadzie niezmienna w stosunku do ubiegłorocznej edycji zestawienia. Zwycięzcą po raz 12 z rzędu (!) został Uniwersytet St. Gallen (Szwajcaria), drugie miejsce zajęły studia HEC Paris a 3. Rotterdam School of Management, Erasmus University. W pierwszej dziesiątce nie zostały sklasyfikowane żadne studia spoza Europy. Jednakże w rankingu czuć siłę uczelni spoza Europy. Pierwsze nieeuropejskie studia pojawiają się na 11. miejscu – Tsinghua University School of Economics and Management. Ogólnie w rankingu 100 uczelni znalazło się tylko 15 spoza Europy.

W rankingu znalazła się jedna uczelnia z Polski – Szkoła Główna Handlowa z Warszawz (SGH), która zajęła 94. miejsce. Z tegorocznego rankingu wypadła Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, która była najdłużej notowaną uczelnią z Polski w tym rankingu.  W tegorocznym zestawieniu Europę Środkowo-Wschodnią reprezentują 4 uczelnie. Potwierdza to siłę uczelni z naszego regionu chociaż jest to mniej niż w ubiegłych latach. Oprócz jednej uczelni z Polski w rankingu znalazły się także: Uniwersytet Ekonomiczny z Pragi (25.), Uniwersytet Corvinusa z Budapesztu (98.) i Uniwersytet z Lubljany (79.). W rankingu znalazły się również 2 uczelnie z Rosji.

Warto zauważyć, że w rankingu spada ilość studiów organizowanych przez uczelnie działające w więcej niż jednym kraju. Takich międzynarodowych uczelni jest w tegorocznym rankingu tylko 3 a we wcześniejszych latach stanowiły one nawet 10% sklasyfikowanych uczelni.

Pełne wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: https://rankings.ft.com/rankings/2875/masters-of-management-2022

Źródło: ft.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl