Ranking Master in Management Financial Times 2020

Ranking Master in Management Financial Times 2020

Już po raz 16ty dziennik Financial Times opublikował zestawienie 100 najlepszych uczelni na świecie prowadzących studia magisterskie z zakresu zarządzania. Wśród nich znalazła się jedna uczelnia z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 39. miejsce (42. w 2019 roku) oraz 4 inne uczelnie z Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziennik „Financial Times” przygotowuje każdego roku 7 rankingów edukacyjnych związanych z edukacją menedżerską. Każdy z nich jest przygotowywany na postawie własnych badań ankietowych przeprowadzanych w grupach absolwentów, którzy ukończyli wybrane studia i uczelnie w ubiegłych latach.

Jednym z rankingów organizowanych corocznie przez FT jest ranking studiów magisterskich z zarządzania (Master in Management – MiM). Studia MiM to nie łatwe studia menedżerskie, gdyż wymagają one na poziomie akademickim konieczności uczenia współczesnych przedmiotów; od analizy dużych zbiorów danych (big data) po etykę biznesu. To powoduje, że nie wszystkie uczelnie, nawet najlepsze, są w stanie zaoferować tego rodzaju studia.

Ponadto rok 2020 i epidemia COVID-19 wprowadziła wiele zmian również do szkół biznesu i całej branży edukacji menedżerskiej. Epidemia spowodowała kryzys, a to wpłynęło na zmniejszenie zatrudnienia, co wpłynęło pozytywnie na zainteresowanie studiami i rozwojem wiedzy. Dzięki epidemii odwrócił się obserwowany od 3 lat z rzędu trend spadku zainteresowania studiami menedżerskimi, pomimo iż tak bardzo nie dotyczył on studiów Master in Management. Wygląda na to, że podobnie jak w czasie kryzysu z 2008-2009 wiele osób pomyślało, że można te niepewne czasy wykorzystać na naukę, rozwój i zdobycie lepszego wykształcenia. Studia magisterskie z zarządzania to europejska specjalność. Popyt na te studia jest największy w Europie, miejscu narodzin tych studiów. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie większość ludzi uważa MBA za domyślną kwalifikację absolwenta studiów II stopnia w biznesie.

W rankingu mogą być sklasyfikowane wyłącznie studia spełniające następujące kryteria: co najmniej roczne studia stacjonarne z zarządzania, minimum 30 absolwentów rocznie i przynajmniej jedna międzynarodowa akredytacja EQUIS lub AACSB.

Wyniki rankingu

Wyniki rankingu Master in Management 2020 potwierdzają powyższą tezę. Pierwsza 5-ka laureatów pozostała w zasadzie niezmienna w stosunku do ubiegłorocznej edycji zestawienia. Zwycięzcą po raz 10 z rzędu (!) został Uniwersytet St. Gallen, drugie miejsce zajęły studia HEC Paris a 3. London Business School. W pierwszej dziesiątce nie zostały sklasyfikowane żadne studia spoza Europy. Pierwsze nieeuropejskie studia pojawiają się dopiero na 20. miejscu – Indian Institute of Management Ahmedabad. Ogólnie w rankingu 100 uczelni znalazło się tylko 14 spoza Europy.

W rankingu znalazła się jedna uczelnia z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 39. miejsce (42. w 2018 roku). Z tegorocznego rankingu wypadła Szkoła Główna Handlowa, która była drugą uczelnią z Polski.  W tegorocznym zestawieniu Europę Środkowo-Wschodnią reprezentuje aż 7 uczelni, co oznacza znaczący wzrost poziomu edukacji menedżerskiej w naszym regionie. Oprócz dwóch uczelni z Polski w rankingu znalazły się także: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (22.), GSOM w Petersburgu (41.), Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (90.) i Uniwersytet w Lubljanie (77.).

Warto zauważyć również sporą liczbę studiów organizowanych przez uczelnie działające w więcej niż jednym kraju. Takich międzynarodowych uczelni jest w rankingu 10 i z każdym rokiem ich ilość wzrasta.

Pełne wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2020

Źródło: ft.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl