Ranking Global MBA – Financial Times 2024

Ranking Global MBA – Financial Times 2024

Dziennik Financial Times opublikował wyniki tegorocznej edycji rankingu studiów Global MBA. Wśród zwycięzców mieszanka uczelni z Ameryki i Europy. Na czołowe miejsca wracają liderzy rankingu sprzed wybuchu pandemii COVID-19. W rankingu nie został sklasyfikowany żadnej program z Polski. 

Amerykańska szkoła biznesu Wharton, będąca częścią University of Pennsylvania, znalazła się na szczycie oceny. W ocenie uwzględnia się m.in. stosunek jakości do ceny, osiągnięte cele przez studentów, różnorodność płci, umiędzynarodowienie, jakość badań akademickich i politykę środowiskową szkoły, a także wynagrodzenie oray wzrost płac. Udział szkół w rankingu jest dobrowolny, ale bariery wejścia są dosyć wysokie, więc nie każda uczelnia czy program może być przyjęty. 

Ranking MBA na trudne czasy

Ogólnie rzecz ujmując jest to ranking trudnych czasów dla studiów MBA. 

Z jednej strony absolwenci studiów MBA napotykają trudności po ich ukończeniu. Ze względu na ostatnie redukcje zatrudnienia, szczególnie w sektorach bankowości i technologii oraz wobec sporej niepewności w globalnej gospodarce, zatrudnienie absolwentów w ciągu trzech miesięcy od ukończenia studiów MBA w sklasyfikowanych szkołach spadło średnio do 89%, w porównaniu z 93% w poprzednim roku.

Z drugiej strony popyt na studia biznesowe uległ i ulega ciągłej stagnacji. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Graduate Management Admission Council w 2023 r. wykazano spadek o 5 procent liczby aplikacji na studia MBA i odejście od studiów typu full-time (studia „dzienne”) i studiów dedykowanych na rzecz bardziej elastycznych, programów prowadzonych w trybie wieczorowym i zaocznym oraz studiów online. Warto podkreślić, że jest to kolejny rok z rzędu, kiedy liczba kandydatów na studia MBA zmniejsza się. 

Trzy lata po ukończeniu studiów absolwenci Wharton odnotowali trzecie najwyższe średnie ważone wynagrodzenie w wysokości 245 772 USD, skorygowane o osoby pracujące w różnych sektorach i międzynarodowy parytet siły nabywczej. Absolwenci Stanforda osiągnęli najwyższy ważony dochód w wysokości 250 650 USD, a absolwenci Harvardu uplasowali się tuż za nimi z wynikiem 246 509 USD, podczas gdy absolwenci Columbii uzyskali średnio 232 760 USD.

Zaledwie cztery z 20 najlepszych szkół biznesu uszeregowanych według najwyższych ważonych wynagrodzeń absolwentów pochodziły spoza USA, na czele z INSEAD. Pozostałe to mediolańska SDA Bocconi, Uniwersytet Finansów i Ekonomii w Szanghaju oraz Indyjski Instytut Zarządzania w Ahmedabadzie.

W rankingu nie został sklasyfikowanych żaden program z Polski, gdyż ranking dotyczy studiów typu full-time, które nie są oferowane przez uczelnie z naszego kraju.

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl