Ranking Global MBA QS World University Rankings 2022

Ranking Global MBA QS World University Rankings 2022

Wydawnictwo QS opublikowało wyniki rankingu studiów full-time MBA. W tym roku do rankingu zostało zgłoszonych 286 programów z 45 krajów świata. Ranking zwyciężył program Stanford Graduate School of Business, 2. miejsce ex equo zajęły Harvard Business School I University of Pennsilvania (Warthon) a 4. HEC Paris. W ranking nie został sklasyfikowany żaden program z Polski.

Kluczem do zrozumienia wyników każdego rankingu studiów MBA jest metodologia jego opracowania. Podobnie jak studia MBA i rynek studiów MBA, również ranking podlegają ciągłym zmianom i modyfikacjom. Ponadto wszystkie redakcje opracowujące rankingi starają się, aby ich zestawienie było najbardziej wszechstronne na rynku i najlepiej odzwierciedlało różnice pomiędzy programami i oraz ich wartość oraz jakość.

W tym roku do rankingu QS Global MBA zostało wybranych 286 programów z 45 kierunków studiów. To sprawia, że ??ranking jest największym rankingiem akredytowanych międzynarodowych programów MBA na świecie. Dane zebrano na początku 2021 r. za pomocą trzech ankiet; QS Global Employer Survey, QS Global Academic Survey oraz ankiety wypełnianej przez same uczelnie.

Ponadto, na potrzeby tegorocznej edycji redakcja nie poprosiła uczelni o przeprowadzenie ankiety wśród absolwentów, co było składnikiem poprzednich edycji. Zamiast tego szkoły dostarczyły informacje o rozwoju kariery swoich absolwentów zgodnie ze standardami zgodnymi z MBA Career Services & Employer Alliance (https://www.mbacsea.org/).

Otrzymane dane oparto na osobach, które ukończyły programy w rok 2020 (dla informacji o zatrudnieniu) oraz osobach, które rozpoczęły studiach w 2020 roku.

Aby zostać uwzględnionym w rankingu, program musiał być nauczany głównie na terenie kampusu (tj. nie brano pod uwagę studiów zdalnych i online), być nauczany w trybie full-time (lub być równoważny temu trybowi) i mieć średnią wielkość grupy studentów co najmniej 15 osób. Wszystkie szkoły muszą być akredytowane przez AACSB, AMBA, EFMD (EQUIS).

Łącznie w rankingu wzięto pod uwagę 13 kryteriów, które stanowiły podstawę pięciu kluczowych wskaźników, według których programy zostały uszeregowane: „zatrudnialność”, „przedsiębiorczość i wyniki absolwentów”, „zwrot z inwestycji”, „przywództwo myślowe” oraz „różnorodność klas i wydziałów”.

Wyniki rankingu

Ranking zwyciężył program Stanford Graduate School of Business, 2. miejsce ex equo zajęły Harvard Business School I University of Pennsilvania (Warthon) a 4. HEC Paris. W pierwszej 10tce znalazło się 5 programów z USA oraz 5 programów prowadzonych przez uczelnie z Europy. W ranking nie został sklasyfikowany żaden program z Polski.

Jak podkreślają organizatorzy rankingu, tegoroczna edycja to największe zestawienie akredytowanych i międzynarodowych programów typu full-time MBA na rynku.

Więcej informacji:  https://www.topmba.com/mba-rankings/global/2022

Źródło: topmba.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl