Ranking full-time MBA tygodnika The Economist 2018

Ranking full-time MBA tygodnika The Economist 2018

W ostatnim tygodniu października tygodnik The Economist zamieścił wyniki swojego dorocznego rankingu studiów full-time MBA. W rankingu zostało sklasyfikowanych 100 programów MBA z całego świata. Ranking jest zdominowany przez programy MBA z USA. W pierwszej 20-stce znalazły się tylko 4 programy z Europy. Najwyżej sklasyfikowanym programem z spoza USA jest IESE Business School z Hiszpanii. W zestawieniu nie ma żadnego programu z Polski.

Podobnie jak w przypadku wyników innych rankingów organizowanych przez amerykańskie wydawnictwa, również w tym wypadku należy na to zestawienie również należy spojrzeć, zachowując pewien dystans. Trzeba mieć świadomość, iż ranking ten odzwierciedla sytuację na rynku studiów MBA, jakość i kondycję poszczególnych programów, a także wpływ ich ukończenia na rozwój kariery absolwentów. Z reguły uwzględniane są następujące czynniki: wzrost wynagrodzenia, atrakcyjność absolwentów na rynku pracy oraz opinie o absolwentach wśród wykładowców.

Fulltime MBA ranking dedykowany jest studiom dziennym, co oznacza, że zajęcia odbywają się przez większą część dnia, a studenci spędzają na uczelni większość czasu w ciągu roku akademickiego. Jednak taka forma studiowania na poziomie MBA cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem. Pojawia się coraz więcej głosów krytycznych dotyczących takich programów. Sporą konkurencją dla studiów Fulltime MBA są obecnie Master in Management (MiM), czyli studia z zakresu zarządzania. Osoby, które decydują się na podjęcie takich studiów, nie muszą rezygnować z pracy, Dla wielu studentów stanowi to ogromną zaletę. 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, dane do opracowania rankingu pochodzą z dwóch ankiet. Jedną wypełnia uczelnia, a drugą jej studenci i niedawni absolwenci. Następnie wynikom uzyskanym z poszczególnych pytań zawartych w ankietach przypisywane są wagi i na tej podstawie obliczany jest wynik oraz pozycja każdego programu w zestawieniu. Więcej na temat metodologii rankingu można przeczytać tutaj:

Wyniki rankingu programów Fulltime MBA

Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 161 programów MBA z całego świata. W rankingu sklasyfikowano 100 programów. Pozostałe 61 zostały odrzucone lub nie spełniały wymagań formalnych. W pierwszej 20tce znalazły się tylko 4 program spoza USA. Pierwsze miejsce zajął program University of Chicago – Booth School of Business (2. w 2017), drugie miejsce - Northwestern University – Kellogg School of Management (1. w 2017), trzecie miejsce - Harvard Business School (3. w 2017). Wśród programów z Europy najwyżej sklasyfikowany został program IESE Business School z Hiszpanii (6. Miejsce i wzrost pozycji o 11 miejsc w stosunku do ubiegłego roku). W rankingu nie znalazł się żaden program z Polski. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że studia Fulltime MBA (dzienne) są w naszym kraju bardzo mało popularne i wśród całej oferty ponad 70 studiów w Polsce jest tylko jeden tego typu program

Pełne wyniki rankingu są dostępne tutaj: https://www.economist.com/whichmba/full-time-mba-ranking


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl