Ranking Full-time MBA The Economist 2021

Ranking Full-time MBA The Economist 2021

Mniej więcej rok temu, zanim większość ludzi usłyszała o pandemii, studia MBA przeżywały spadek popularności. Koniunktura w światowej gospodarce utrzymywała się od pewnego czasu, co powodowało, że koszt alternatywny uzyskania dyplomu MBA nie wydawał się opłacalny dla wielu potencjalnych kandydatów. Co do zasady to kryzys gospodarczy napędza szkoły biznesu, a w czasach prosperity mało kto chce poświęcać czas i pieniądze na naukę. Potem, gdy epidemia COVID-19 zaczęła się rozwijać, zainteresowanie studiami MBA dalej malało. Zajęcia na studiach zostały przeniesione do sieci, ćwiczenia zespołowe stały się odległe społecznie, a wyjazdy studyjne za granicę zostały odwołane. Sytuacja na świecie mocno ograniczyła jeden z kluczowych benefitów studiów MBA jakim są kontakty zawodowe ich uczestników. Wiele osób zastanawiało się jak studia MBA mogą przetrwać bez bezpośredniego kontaktu i spotkań pomiędzy studentami i wykładowcami?

Minęło kilka miesięcy i czas pokazał, że wiele szkół nie tylko utrzymuje się, ale również rozwija pomyślnie. Według ostatniego corocznego globalnego badania ponad 300 szkół biznesowych przeprowadzonego przez Graduate Management Admission Council, 66% programów odnotowało wzrost liczby składanych aplikacji. Wygląda na to, że zzkoły biznesu nadzwyczaj sprawnie dostosowały swoje modele biznesowe do działania w nowych okolicznościach. Wiele z nich opóźniło rozpoczęcie zajęć, zaoferowało atrakcyjne stypendia, zwolnienie z wymagań egzaminacyjnych i zliberalizowaną politykę dotyczącą przyjęć kandydatów.

Obserwacja rynku wskazuje, że większość uczelni poradziło sobie z kryzysem, chociaż część z najbardziej znanych uczelni odmówiło udziału w rankingu. Tegoroczny ranking studiów MBA The Economist jest z pewnością wyjątkowy, gdyż zabrakło w nim tradycyjnych liderów, którzy do tej pory od lat zajmowali najwyższe miejsca w zestawieniu.

Wyniki rankingu MBA

W tegorocznym rankingu MBA The Economist zostało sklasyfikowanych 90 programów typu full-time MBA (chcesz wiedzieć więcej o typach programów MBA weź udział w spotkaniach z cyklu Meet Your MBA). W pierwszej 10tce znalazło się 5 programów z USA oraz 5 programów z Europy. Pierwsze miejsce zajął program IESE Business School (Hiszpania), drugie miejsce HEC Paris Business School (Francja), trzecie University of Michigan (USA).

W rankingu nie został sklasyfikowany żaden program MBA z Polski

Podstawą rankingów opracowywanych przez amerykańskie dzienniki i tygodniki ekonomiczne jest rozwój kariery absolwentów tych studiów po ich ukończeniu. Epidemia COVID-19 w pierwszej połowie 2020 roku spowodowała gwałtowne zmiany na rynku pracy absolwentów studiów MBA. Wśród świeżych absolwentów MBA, którzy zostali wyjątkowo dotknięci przez pandemię byli ci, którzy ukończyli najlepsze uczelnie i programy MBA. Powodem tego stanu rzeczy nie były braki w ich wiedzy czy wykształceniu, lecz fakt, że ukończyli zbyt dobre szkoły, co spowodowało, że wielu pracodawców nie było stać na zatrudnienie tak dobrych i drogich pracowników w czasach niepewności.

Pełne wyniki rankingu można znaleźć tutaj: https://whichmba.economist.com/ranking/full-time-mba

Źródło: The Economist


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl