Ranking „Financial Times”: Studia magisterskie - finanse 2015

Ranking „Financial Times”: Studia magisterskie - finanse 2015

Pod koniec czerwca Financial Times opublikował zestawienie najlepszych studiów magisterskich z zakresu finansów. Wśród 50. najlepszych programów ze swiata, Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy zajęła 18. miejsce (21. w 2014).

Tegoroczna edycja rankingu najlepszych uczelni kształcących w zakresie finansów jest już piątą, którą publikuje dziennik Financial Times (FT). W zestawieniu sklasyfikowano 50 najlepszych szkół, w których naprawdę warto studiować finanse. Prym wiodą uczelnie europejskie, których znalazło się aż 38, w tym pierwsze trzy: francuska HEC Paris, Esade Business School (Hiszpania) i międzynarodowa ESCP Europe. Z roku na rok coraz mocnej w rankingu są reprezentowane uczelnie azjatyckie głównie z Chin i z Singapuru. Za to amerykańskie szkoły wyższe (najwyżej MIT: Sloan na 5. miejscu) tracą pozycję liderów kształcenia biznesowego. W tym roku pojawiają się dopiero w 4-tej dziesiątce.

W omówieniu redakcyjnym rankingu podkreśla się zmiany, jakie zaszły w programach nauczania na większości uczelni po kryzysie z 2008 r. Teraz większą wagę przykłada się do etyki i zarządzania ryzykiem. By znaleźć się w rankingu uczelnia musi spełnić 10 kryteriów pozwalających ocenić jakość kształcenia pod kątem przyszłej kariery zawodowej absolwenta. Ważne są zarobki w trzy lata po ukończeniu studiów: by uzyskać porównywalność tego wskaźnika w skali globalnej lokalne płace przelicza się na dolary amerykańskie według wskaźnika siły nabywczej waluty (PPP) z 2015 r.  Dla absolwentów wszystkich 50 najlepszych uczelni, które trafiły do rankingu, średnia kwota rocznych zarobków brutto to ponad 65 tys. USD. Ważnym kryterium oceny jest też umiędzynarodowienie i różnorodność grup studentów, a takze wykładowców.

Koźmiński to jedyna uczelnia z Polski i naszej części Europy, której studia w zakresie finansów są tak wysoko cenione na świecie.

Pierwsza 10-tka rankingu wygląda następująco:

1. HEC Paris (Francja) (1. w 2014)
2. Esade Business School (Hiszpania) (2. w 2014)
3. ESCP Europe (Francja / Wielka Brytania / Niemcy / Hiszpania / Włochy) (8. w 2014)     
4. IE Business School (Hiszpania) (5. w 2014)
5. MIT: Sloan (USA) (10. w 2014)
6. Essec Business School (Francja / Singapur) (4. w 2014)     
7. Skema Business School (Francja) (10. w 2014)       
8. Edhec Business School (Francja) (3. w 2014)           
9. Università Bocconi   (Włochy) (9. w 2014)
10. University of St Gallen (Szwajcaria) (6. w 2014)

Link do rankingu:

http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-finance-pre-experience-2015

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl