Ranking Financial Times Global MBA 2017

Ranking Financial Times Global MBA 2017

Dziennik Financial Times opublikował tegoroczną edycję rankingu programów Global MBA. Jest to pierwszy ranking studiów MBA opublikowany w tym roku i zawiera on sporo niespodzianek oraz przetasowań w stawce niespotykanych od lat. W rankingu nie został sklasyfikowany żaden program MBA z Polski.

Ranking studiów Global MBA to zestawienie, w którym klasyfikowane są studia MBA z całego świata typu full-time, które posiadają co najmniej jedną z akredytacji: EQUIS lub AASSB. Tego typu studia nie są oferowane przez uczelnie z Polski, w związku z tym żaden program nie został uwzględniony w tym rankingu. Program MBA typu full-time to studia, które odbywają się tzw. trybie dziennym – to znaczy, że zajęcia wypełniają większą część każdego dnia tygodnia.

Metodologia rankingu

Na całościową ocenę programu, a co za tym idzie jego pozycję, wpływają wyniki badania 20 kryteriów. Badanie absolwentów dostarcza dane do 8 z nich, kolejne 11 jest wyliczane z danych ogólnych uczelni i programu, a ostatnie kryterium to ranga badawcza tj. dorobek naukowy kadry naukowej uczelni. W rankingu badani są absolwenci studiów MBA, którzy ukończyli naukę w ciągu ostatnich trzech lata. Dodatkowym kryterium jest liczba udzielonych odpowiedzi. Pod uwagę brane są tylko te studia, których 20% absolwentów udzieliło odpowiedzi na pytania ankiety i zostało odesłanych przynajmniej 20 w pełni wypełnionych ankiet. Badanie absolwentów analizuje głównie zmianę wysokości wynagrodzenia absolwentów 3 lata po ukończeniu studiów w stosunku do wynagrodzenia przed rozpoczęciem nauki. Wynagrodzenie podane w innych walutach niż dolary amerykańskie jest przeliczane z uwzględnieniem współczynnika siły nabywczej. Pozostałe aspekty brane pod uwagę w badaniu absolwentów, to również rozwój kariery, osiągnięcie celów zawodowych, a także fakt znalezienia pracy w ciągu 3 miesięcy od ukończenia studiów.

Wyniki rankingu

Tegoroczną edycję rankingu wygrał, podobnie jak to było w ubiegłym roku, program prowadzony przez INSEAD. Drugie miejsce zajął Stanford Graduate School of Business (5. w 2016), a trzecie miejsce University of Pennsylvania: Wharton (?) (4. w 2016). Pewnego rodzaju sensacją jest fakt, że największe marki tego rankingu tj. Harvard Business School, London Business School (LBS) oraz MIT Sloan School of Management straciły swoje atrakcyjnie, bardzo wysokie pozycje. Harvard spadł poza pierwszą trójkę pierwszy raz od 9 lat. LBS zajęło 6 miejsce i jest to najniższa pozycja od 14 lat. MIT Sloan spadło na 13 miejsce i jest to pierwszy raz od 10 lat kiedy ten program został sklasyfikowanych poza pierwszą 10-tką.

INSEAD poza osiągnięciem najwyższej pozycji w rankingu został też uznany za najbardziej umiędzynarodowioną uczelnię, działającą w oparciu o dwa stałe kampusy we Francji i Singapurze

Studia MBA typu full-time są doskonałą propozycją rozwoju wiedzy dla osób młodszych i z krótszym doświadczeniem zawodowym, które mogą sobie pozwolić na minimum roczną naukę w trybie dziennym. Podjęcie takich studiów wiąże się z przerwą w pracy zawodowej oraz całkowitym poświęceniem nauce i uczęszczaniu na zajęcia, które trwają przez większą cześć czasu w tygodniu.  

Pełne wyniki rankingu dostępne są tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/global-mba-ranking-2017


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl