Ranking Financial Times Executive MBA 2017

Ranking Financial Times Executive MBA 2017

Tradycyjnie również w tym roku jeden z najbardziej renomowanych dzienników ekonomicznych na świecie Financial Times opublikował ranking studiów Executive MBA. Podobnie jak w ubiegłym roku zwycięzcą tegorocznej edycji został ten sam program z Chin (Kellogg-HKUST EMBA). Sporym zaskoczeniem jest drugie miejsce programu EMBA-Global Asia prowadzonego przez konsorcjum trzech uczelni, debiutanta w rankingu. Na trzecim miejscu jest kolejny program oferowany wspólnie przez kilku szkół biznesu, który w 2016 roku był na 2. pozycji. W rankingu znalazły się dwa programy z Polski Executive MBA Akademii Leon Koźmińskiego z Warszawy, który awansował z 72. miejsca w ubiegłym roku na 68. miejsce w tym roku oraz Aalto Executive MBA prowadzone przez Aalto University i Wyższą Szkołę Bankową z Poznania – 78 miejsce (61. w 2016 roku).

Metodologia rankingu 

Nie wszystkie programy uzyskują kwalifikację do tego prestiżowego rankingu. W tym roku zgłoszonych zostało 137 programów, w tym 17 programów prowadzonych przez stowarzyszenia kilku uczelni na świecie. Dziewięć szkół po raz pierwszy wzięło udział w rankingu. Kryteria brane pod uwagę są bardzo ostre i obejmują między innymi takie czynniki jak: akredytacja AACSB lub EQUIS, struktura grupowa tzn. grupa uczestników razem studiuje i kończy program w tym samym czasie, a także minimalna liczba 30 absolwentów w ciągu roku.

Podobnie jak w poprzednich edycjach lista sporządzana jest w oparciu o dwie ankiety. Jedną z nich wypełniają uczelnie i organizatorzy programów, a drugą absolwenci. Kwestionariusz przekazywany przez uczelnie pozwala zbadać czynniki związane z jakością programu oraz poziomem i dynamiką rozwoju uczelni, a także stopień umiędzynarodowienia kadry naukowej, liczbę kobiet wśród wykładowców, zasięg międzynarodowy programu, liczbę i jakość badań prowadzonych przez uczelnię czy też liczbę publikacji. Z kolei na podstawie odpowiedzi udzielanych przez absolwentów dokonuje się oceny wpływu ukończenia studiów Executive MBA na rozwój kariery zawodowej, wysokość i wzrost wynagrodzenia, doświadczenie zawodowe oraz osiąganie założonych celów. Więcej informacji o metodologii można znaleźć tutaj:

Wyniki rankingu

Analiza wyników rankingu pokazuje, że dominującą siła wśród programów Executive MBA na świecie są programy prowadzone przez uczelnie z Azji. W tegorocznym rankingu zwyciężył samodzielny program z Chin. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się programy prowadzone przez konsorcja uczelni, do których należą chińskie szkoły biznesu. W całym rankingu łącznie sklasyfikowano 15 chińskich programów Executive MBA. Co ciekawe, pierwszy samodzielny program pochodzący z Europy zajął 9. miejsce (University of Oxford: Saïd), a amerykański 11. miejsce (MIT: Sloan),. Jak pokazują wyniki, programy oferowane wspólnie przez kilka uczelni stają się coraz bardziej popularne i znaczące. W pierwszej dziesiątce jest ich aż 6, a w całym rankingu 26. 

Programy z Polski w rankingu Executive MBA

W zestawieniu zostały sklasyfikowane dwa programy Executive MBA z Polski. Pierwszy z nich to oferowany przez Akademię Leon Koźmińskiego z Warszawy program Executive MBA, który awansował z 72 na 68 pozycję. Drugi to program Executive MBA Aalto University realizowany w Polsce przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu. Program Aalto University został sklasyfikowany na 78 miejscu (61. miejsce w 2016).

Wyniki rankingu potwierdzają już wcześniej zaobserwowaną tendencję wśród kadry kierowniczej. Menedżerowie są gotowi do przemieszczania się po całym świecie nie tylko w poszukiwaniu ciekawej pracy, projektów czy też nowych wyzwań zawodowych, lecz także w celu zdobycia nowej wiedzy i wymiany doświadczeń.   

Pełne wynik rankingu dostępne są tutaj: 


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl