Ranking Financial Times Executive MBA 2016

Ranking Financial Times Executive MBA 2016

Poznaliśmy wyniki dorocznego zestawienia najlepszych programów Executive MBA na świecie przygotowanego przez dziennik Financial Times. W tegorocznej edycji zwyciężyły programy z Chin oraz prowadzone przez konsorcja kliku uczelni. W rankingu znalazły się dwa programy z Polski – Aalto Executive MBA – WSB w Poznaniu (61. miejsce) oraz Executive MBA Akademia Leon Koźmińskiego z Warszawy (72. miejsce).

Informacje o rankingu

Edycja 2016 jest kolejną 16tą odsłoną rankingu najlepszych studiów Executive MBA na świecie. Ranking jest opracowywany przez Financial Times jeden z najbardziej renomowanych dzienników ekonomicznych na świecie. Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 137 programów w tym 16 programów prowadzonych przez kilka uczelni na świecie. Kryteria kwalifikacyjne do rankingu są bardzo ostre i nie każdy program może być branych po uwagę. Aby program został zakwalifikowany do rankingu musi spełnić między innymi takie wymagania jak: posiadać akredytację AACSB lub EQUIS, posiadać strukturę grupową tzn. grupa uczestników razem studiuje i kończy program w tym samym czasie oraz wykształcić minimum 30 absolwentów w ciągu roku.

Samo badanie jest prowadzone w oparciu o dwie ankiety. Jedną z nich wypełniają uczelnie i organizatorzy programów, na drugą odpowiedzi udzielają absolwenci. Ankieta absolwentów skupia się na poznaniu wpływu ukończenia studiów MBA na rozwój kariery w następujących obszarach: wysokość wynagrodzenia, wzrost wynagrodzenia, rozwój kariery, doświadczenie zawodowe oraz osiąganie założonych celów. Ankieta bada czynniki związane z jakością programu oraz jakością i dynamiką rozwoju uczelni. Poruszane są w niej takie zagadnienia jak: stopień umiędzynarodowienia kadry naukowej, liczbę kobiet wśród wykładowców, zasięg międzynarodowy programu, liczbę i jakość badań prowadzonych przez uczelnię, liczbę publikacji itp. Więcej na temat metodologii można przeczytać tutaj: https://www.ft.com/content/1ce8a26a-817f-11e6-8e50-8ec15fb462f4

Wyniki rankingu

W wynikach tegorocznej edycji rankingu można zauważyć kilka ciekawych trendów. Po pierwsze w rankingu zwyciężyły programy z Chin. Zajęły one pierwsze i drugie miejsce a łączna ilość sklasyfikowanych chińskich programów Executive MBA to 15 w całym rankingu. Znaczna część czołówki rankingu to programy prowadzone przez kilka uczelni. Po trzecie amerykańskie uczelnie, przynajmniej w tym rankingu, są w odwrocie i pierwszy samodzielnych program został sklasyfikowanych dopiero na 16tym miejscu (University of Pennsylvania: Wharton). W rankingu bardzo silną pozycję mają programy z Europy. W pierwszej dziesiątce jest ich aż trzy i zajmują one 7me (INSEAD), 9te (University of Oxford: Said) oraz 10te (IE Business School) miejsce.

Polska w rankingu Executive MBA „FT” jest reprezentowana przez program Wyższej Szkoły Bankowej z Poznania łączony, z udziałem Singapuru, Tajwanu i Korei Południowej, firmowany przez fiński Uniwersytet Aalto (61. miejsce) oraz przez samodzielnie prowadzony program w Akademii Leona Koźmińskiego (72. miejsce). Oba programy niemal zamieniły się ze sobą miejscami w rankingu w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia.

Wyniki rankingu potwierdzają globalny charakter światowego biznesu. Menedżerowie już wcześniej przemieszczali się po świecie za pracą, projektami i rynkami zbytu. Wydaje się, żę teraz podróżują również w poszukiwaniu wiedzy. Programy amerykańskie mają najdłuższą tradycję i potwierdzoną historycznie skuteczność studiów MBA. Osoby ukierunkowane na rozwój osobisty wybierają programy europejskie. Ci, którzy są najsilniej zmotywowani do osiągania sukcesów w biznesi wybierają studia na dalekim wschodzi (Chiny, Singapur).

Pełne wynik rankingu dostępne są tutaj: http://rankings.ft.com/exportranking/executive-mba-ranking-2016/pdf


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl