Ranking europejskich szkół biznesu Financial Times 2021

Ranking europejskich szkół biznesu Financial Times 2021

Dziennik Financial Times opublikował tegoroczną listę najlepszych szkół biznesu w Europie. W rankingu znalazło się 95 uczelni z Europy w tym jedna uczelnia z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, która zajęła 54. miejsce.

Ranking pojawia się w czasie, gdy w wyniku pandemii szkoły biznesu są pod ogromną presją spowodowaną zamknięciem granic oraz ograniczeniem możliwości uczenia się osobiście. Te i inne czynniki spowodowały, że niektórzy potencjalni studenci i firmy wahają się przed aplikowaniem. Szkoły zostały zmuszone do przystosowania się do nauczania online i mieszanego, stawienia czoła rosnącej konkurencji ze strony alternatywnych rodzajów szkoleń i radzenia sobie z rosnącą presją na obniżenie opłat, podczas gdy pandemia i ograniczenia z nią związane nadal się utrzymują.

Szkoły europejskie dominują na całym świecie w edukacji na poziomie magisterskim z zakresu zarządzania (ang. Masters in Management (MiM)). Uczelnie z Europy były pionierami w tym segmencie edukacji dla menedżerów. Czasami studia magisterskie z zakresu zarządzania są postrzegane przez niektórych studentów jako tańsza alternatywa dla programów MBA stworzonych po raz pierwszy w Ameryce Północnej. Instytucje na obu kontynentach zmagają się z konkurencją ze strony nowopowstałych szkół biznesu w Azji, ponieważ szybko rozwijające się gospodarki, na czele z Chinami, generują duży popyt wśród studentów. Zmiany w zainteresowaniu studentów tymi studiami widać od pewnego czasu m.ni. w rankingach „FT”. Średnia wielkość klas programów MBA spadła w ubiegłym roku o 15 uczniów do 112, podczas gdy wśród szkół Executive MBA spadła o 6 uczestników do 72. Z kolei liczba uczniów MiM wzrosła średnio o 26 uczniów do 330.

Ranking uczelni powstaje na podstawie czterech szczegółowych zestawień pokazujących jakość programów i osiągnięcia absolwentów studiów MBA, EMBA, studiów magisterskich z zarządzania i studiów podyplomowych, publikowanych przez „FT” sukcesywnie w ciągu roku. Warunkiem znalezienia się zarówno w tych podrankingach, jak i głównym rankingu uczelni jest posiadanie akredytacji międzynarodowej AACSB lub EQUIS.

Wyniki rankingu

Czołówka rankingu nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłorocznej edycji. Pierwsze miejsce zajęła HEC Paris (Francja), drugie miejsce London Business School (Wielka Brytania) a trzecie miejsce Insead (Francja).

Ranking najlepszych szkół biznesu w Europie od pewnego czasu jest zdominowany przez francuskie uczelnie. W tym roku aż cztery instytucje z Paryża i okolic - HEC Paris (1. miejsce podobnie jak w 2020 roku), Insead (3. miejsce, 2. w 2020), Essec (8. miejsce, 6. w 2020) i Edhec Business School (10. miejsce, 14. w 2020) - znajdują się w pierwszej dziesiątce zestawienia wraz z pozostałymi 22 szkołami z Francji.

Należy zauważyć, że sukces francuskich szkół biznesu nie wynika tylko z wysokich standardów edukacyjnych, ale również z politycznego i społecznego umiejscowienia szkół biznesu we francuskiej gospodarce.

Wyniki pozostałych krajów

Wśród 90 sklasyfikowanych szkół biznesu „drugą siłę” stanowią brytyjskie uczelnie, których w rankingu znalazło się aż 19. Najwyższe - 2. miejsce zajęła uczelnia London Business School (2. w 2020). Reprezentacja innych krajów stanowiła znaczącą mniejszość w rankingu. W rankingu znalazło się po 6 uczelni z Niemiec i Holandii, po 5 ze Szwajcarii i Belgii. W rankingu znalazły się również uczelnie z Europy Środkowo-Wschodniej (3 z Rosji oraz po jednej z Węgier, Słowenii i Czech). Jedyną polską uczelnią sklasyfikowaną w rankingu jest Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, która zajęła 54. miejsce (45. w 2020).

Wyniki rankingu podkreślają dominację francuskich i brytyjskich uczelni na europejskim rynku edukacji biznesowej. Warto zauważyć, że wysoka pozycja uczelni z tych krajów znajduje również swoje odzwierciedlenie w innych rankingach i zestawieniach na świecie.

Źródło: Financial Times

Link do pełnych wyników: https://rankings.ft.com/rankings/2869/european-business-school-rankings-2021


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl