Ranking europejskich szkół biznesu 2020 wg. Financial Times

Ranking europejskich szkół biznesu 2020 wg. Financial Times

Według najnowszego rankingu Europejskich Szkół Biznesu Financial Times 2020, francuskie szkoły biznesu przewyższają swoich rówieśników z Europy dzięki najlepszym programom magisterskim i kursom dla kadry kierowniczej. Wśród najlepszych 90 szkół biznesu z Europy znalazła się jedna uczelnia z Polski.

Ranking FT ocenia wyniki szkół biznesu w zakresie studiów MBA, Executive MBA oraz studiów magisterskich z zarządzania (Masters in Management). Ocena oparta jest o takie czynniki jak wzrost wynagrodzeń po ukończeniu studiów. Pod uwagę brane są wyniki absolwentów głównych studiów prowadzonych przez daną uczelnię, ale również osób uczestniczących w niestandardowych i otwartych kursach menedżerskich bez dyplomu. W przypadku tych drugich głównym czynnikiem jest ocena satysfakcji uczestników. Warto zauważyć, że ranking składa się z ważonych, aby uwzględnić fakt, że niektóre szkoły nie oferują wszystkich pięciu programów.

Zainteresowanie studiami z zakresu zarządzania w europejskich szkołach biznesu utrzymało się w ostatnich miesiącach na wysokim poziomie. Popyt na wiedzę z zakresu zarządzania pozostał wysoki pomimo recesji wywołanej przez epidemię koronawirusa, restrykcji sanitarnych i ograniczeń w podróżowaniu, które spowodowały przesunięcie nauczania online. Rynek edukacji menedżerskiej pomimo prognoz z początku epidemii nie ucierpiał tak bardzo, jak to było przewidywane.

Jak wynika z danych udostępnionych m.in. przez Graduate Management Admission Council, która przeprowadza test GMAT, liczba zgłoszeń na studia MBA w 2020 roku wzrosła w trzech czwartych europejskich szkół biznesu. Dla porównania, 2/3 uczelni z USA odnotowało wzrost kandydatur na studia MBA mimo tego, że studia MBA w Ameryce są zazwyczaj droższe i trwają dłużej niż w Europie.

Wyniki rankingu

Ranking najlepszych szkół biznesu w Europie od pewnego czasu jest zdominowany przez francuskie uczelnie. W tym roku aż cztery instytucje z Paryża i okolic - HEC Paris (1. miejsce podobnie jak w 2019 rok), Insead (2. miejsce, 5. w 2019), Essec (6. miejsce, 7. w 2019) i ESCP (8. miejsce, 14. w 2019) - znajdują się w pierwszej dziesiątce zestawienia wraz z pozostałymi 22 szkołami z Francji.

Należy zauważyć, że sukces francuskich szkół biznesu nie wynika tylko z wysokich standardów edukacyjnych, ale również z politycznego i społecznego umiejscowienia szkół biznesu we francuskiej gospodarce.

Wyniki pozostałych krajów

Wśród 90 sklasyfikowanych szkół biznesu „drugą siłę” stanowią brytyjskie uczelnie, których w rankingu znalazło się aż 19. Najwyższe - 2. miejsce zajęła uczelnia London Business School (2. w 2019). Reprezentacja innych krajów stanowiła znaczącą mniejszość w rankingu. W rankingu znalazło się 6 uczelni z Niemiec, po 5 uczelni z Holandii Szwajcarii oraz 4 z Belgii. W rankingu znalazły się 4 uczelnie z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym jedna z Polski oraz 2 z Rosji. Jedyną polską uczelnią sklasyfikowaną w rankingu jest Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy, która zajęła 45. miejsce (48. w 2019).

Wyniki rankingu podkreślają dominację francuskich i brytyjskich uczelni na europejskim rynku edukacji biznesowej. Warto zauważyć, że wysoka pozycja uczelni z tych krajów znajduje również swoje odzwierciedlenie w innych rankingach i zestawieniach na świecie.

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl