Ranking 500 najlepszych uczelni na świecie 2016

Ranking 500 najlepszych uczelni na świecie 2016

W połowie sierpnia Uniwesytet Jiao Tong w Szanghaju opublikował tegoroczną edycję rankingu najlepszych uczelni na świecie – znanego również jako Lista Szaghajska. Wśród 500 notowanych uczelni znalazły się dwa uniwersytety z Polski – Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Academic Ranking of World Universities (ARWU) jest przygotowywany od 2003 roku. Obejmuje on ponad 1000 uczelni ze świata, z czego na liście pojawia się najlepszych 500. Jest on tworzony na podstawie kliku wskaźników. Pod uwagę brane są między innymi takie elementy jak: liczba absolwentów, liczba pracowników, którzy otrzymali nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców, liczba publikacji, liczba punktów w wybranych indeksach cytowań (np. Science Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Wyniki rankingu są prezentowane w ten sposób, iż dokładne miejsce uczelni jest wskazywane tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Dalsze pozycje są grupowane w 50-tki a następnie w 100-tki.

W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata został Harvard University (USA). Kolejne miejsca zajmowały Stanford University (USA), University of California, Berkeley (USA), University of Cambridge (Wielka Brytania), Massachusett Institute of Technology (USA). W pierwszej 10-tce dominują uczelnie z USA jest ich aż osiem, dwa pozostałe to uniwersytety z Wielkiej Brytanii. Co więcej w pierwszej 20-tce rankingu amerykańskich uczelni jest aż 15. Pierwsza uczelnia, która nie pochodzi z USA lub Wielkiej Brytanii,  to Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu (Szwajcaria) – zajmuje on 19 miejsca, a tuż za nim pojawia się pierwszy uniwersytet z Azji – The University of Tokio. Dwa sklasyfikowane w rankingu uniwersytety z Polski – Uniwersytet Warszawski i Jagielloński znalazły się w ostatniej 100-tce – tj. zajmują miejsca między 401 a 500.  Jest to spadek w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to znalazły się w grupie uczelni 301-400.

Pełne wyniki można zobaczyć tutaj:http://www.shanghairanking.com/ARWU2016.html


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl