Przyszłość studiów MBA jest cyfrowa - ranking studiów online MBA 2020

Przyszłość studiów MBA jest cyfrowa - ranking studiów online MBA 2020

Studia prowadzone na odległość (online) to stale rozwijająca się część rynku programów Master of Business Administration. Obserwacja rozwoju tego typu programów wskazuje, że w ciągu ostatnich kilku lat znaczące na świecie szkoły biznesu uruchomiły programy MBA prowadzone wyłącznie w trybie online (na odległość). W Polsce tego typu studia nie są oferowane jako autorskie programy opracowane przez rodzime uczelnie.

Podczas, gdy liczba aplikacji na stacjonarne studia MBA spadła globalnie w ciągu ostatnich dwóch lat, popyt na większość studiów MBA online znacząco wzrastał. Dodatkowo bieżąca sytuacja związana z pandemią COVID-19 może spowodować załamanie rekrutacji na czołowe studia na kampusach lub uniemożliwić ich przeprowadzenie. Już teraz wszystkie uczelnie i szkoły zaczęły prowadzić nauczenie w trybie online. Nie należy jednak mylić doraźnych rozwiązań związanych z wprowadzeniem zajęć na odległość z programem studiów opracowanym i przeznaczonym do nauczania on-line.

Studia online MBA w ciągu ostatnich kilku lat stały się pełnoprawnymi uczestnikami rynku. Wielu z uczestników studiów online nigdy by nie podjęło studiów na kampusie. Studia MBA online są bardziej dostępne, elastyczne, tańsze niż wersje kampusowe. Jednocześnie uczelnie nauczyły się jak lepiej pokonywać barierę odległości i zachęcać uczestników do interakcji online tak, aby studia nie były wyłącznie jednokierunkowym odbieraniem wiedzy. Z drugiej strony kolejne roczniki uczestników są coraz bardziej swobodne. W zachowaniu online czują się komfortowo z tym formatem. Niemniej jednak powody, dla których ludzie podejmują studia MBA online, pozostają dość stałe: absolwenci wskazują rozwój osobisty jako główny cel, a następnie lepsze możliwości kariery, a następnie rozwój umiejętności menedżerskich. Studia MBA online w doskonały sposób nadają się do rozwoju osobistego bez naruszania lub przerywania rozwoju kariery.

O rankingu MBA Online

Tegoroczny ranking opiera się na danych pochodzących z ankiet przeprowadzonych zarówno wśród szkół, jak i absolwentów, którzy ukończyli online MBA w 2016 r. Chociaż wzięły w nim udział 22 szkoły, w niektórych przypadkach odsetek odpowiedzi absolwentów był zbyt niski, aby umożliwić ponad połowie szkół zakwalifikowanie się do końcowego rankingu. Dlatego tegoroczna tabela wyników zawiera tylko 10 programów. Podobnie jak w przypadku innych rankingów Financial Times, kluczowymi czynnikami decydującymi o 10 najlepszych internetowych programach MBA są rozwój kariery absolwentów, różnorodność grup (kohort) i jakość wiedzy przekazywanej online. Dwa główne kryteria rozwoju kariery absolwentów to pensje absolwentów trzy lata po ukończeniu studiów oraz procentowy wzrost ich wynagrodzenia.

Wyniki rankingu

Tabela wyników tegorocznej edycji rankingu w zasadzie nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłorocznej edycji. Podobnie jak w ubiegłym roku Warwick Business School zachowuje pierwszą pozycję wśród najlepszych internetowych studiów MBA, częściowo ze względu na siłę swojego wydziału, ale także jego stosunek jakości do ceny i rozwoju kariery absolwentów. Kolejne miejsca, podobnie jak w zeszłym roku zajęły programy IE Business School z Hiszpanii oraz University of Massachusetts Amherst: Isenberg (USA). W pierwszej 10tce rankingu znalazły się 3 programy z Wielkiej Brytanii, 5 z USA oraz po jednym z Hiszpanii i Włoch. W rankingu nie został sklasyfikowany żaden program z Polski.

Pełne wyniki można poznać tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/online-mba-ranking-2020

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl