Polska uczelnia wśród najlepszych uczelni kształcących przyszłych finansistów z zagranicy

Polska uczelnia wśród najlepszych uczelni kształcących przyszłych finansistów z zagranicy

Wśród 65 wyższych uczelni na świecie najlepiej kształcących przyszłych finansistów znalazła się jedna z Polski – to Akademia Leona Koźmińskiego. 18 czerwca brytyjski dziennik „Financial Times” opublikował globalny ranking studiów magisterskich z finansów. Wygrały uczelnie z Francji, które zajęły całe podium: pierwsza – HEC Paris, druga – ESCP Europe, trzecia – Edhec Business School. ALK, jako jedyna uczelnia z Polski i z Europy Środkowej, zajęła 17. miejsce.

Studia z finansów w Akademii Leona Koźmińskiego wybiera coraz więcej młodych Polaków i studentów zagranicznych, którzy widzą w nich gwarancję stabilizacji zawodowej i dobrych zarobków. Polacy kierują się wskazaniem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która przyznała kierunkowi najwyższą ocenę, wyróżniająca. W ALK finanse i rachunkowość można studiować po polsku i po angielsku. Podczas studiów można uzyskać cenione w branży międzynarodowe certyfikaty zawodowe i dyplomy m.in. ACCA, CIMA, CFA. W ramach studiów są realizowane unikatowe specjalności np. przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, finanse korporacyjne, finanse międzynarodowe, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa, czy nowość wprowadzona od 2018 r. z dofinasowaniem unijnym specjalność Master in Big Data Analysis.

Autorzy raportu „FT” o edukacji finansowej na świecie zwracają uwagę na coraz większą aktywność studentów z Azji. W brytyjskich i amerykańskich uczelniach ponad 70% studiujących finanse obcokrajowców to Azjaci pochodzący najczęściej z Chin. W Adam Smith Business School w Glasgow (58. miejsce w rankingu) spośród 173 studentów finansów międzynarodowych 95% pochodzi z Chin. Dziekan Warwick Business School (13. miejsce) podkreśla, że o ile liczba Chińczyków rzeczywiście jest wysoka, ale stała, to o 33% wzrosła ostatnio liczba studentów z Indii.

W Europie kontynentalnej wciąż dominują studenci z  Unii Europejskiej, ale to się szybko zmienia. W Edhec Business School już 25% studiujących finanse stanowią Azjaci. Po ukończeniu studiów wracają do swoich krajów, bo tam czeka na nich dobra praca, w której dodatkowym atutem jest międzynarodowe doświadczenie zdobyte podczas lat nauki zagranicą.

Prowadzone w języku angielskim finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego to najbardziej umiędzynarodowiony kierunek – 70% studentów stanowią cudzoziemcy. – Wśród studentów zagranicznych dominują Europejczycy, co roku jest więcej Włochów, Francuzów, szybko rośnie również liczba studentów z Azji, zwłaszcza z Indii. Póki co, mamy zaledwie kilku Chińczyków, ale sądzę, że będzie ich coraz więcej – mówi kierownik studiów, prof. Paweł Mielcarz.

Duży popyt na wiedzę finansową w państwach azjatyckich zachęca także tamtejsze uczelnie do walki o najlepszych studentów z regionu. Do rankingu „FT” najlepszych studiów z finansów trafiło już pięć uczelni z Chin i jedna z Singapuru. Powołując się na firmę rekrutacyjną Morgan McKinley „FT” informuje o dużym popycie w Chinach na fachowców od finansów i o zarobkach rosnących tam w tempie nawet 8% rocznie. Na razie jednak zarobki absolwentów dalekowschodnich finansów są niższe niż rekordowo wysokie uposażenia absolwentów amerykańskiej MIT (7. miejsce) – ponad 140 tys. dolarów rocznie w trzy lata po skończeniu studiów. Zarobki absolwentów ALK w tym samym okresie, mierzone w rankingu siłą nabywczą pieniądza (PPP) to niemal 90 tys. dolarów rocznie.

Pełne wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: http://rankings.ft.com/exportranking/masters-in-finance-pre-experience-2018/pdf


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl