Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie w 2019 roku - ranking Financial Times

Najlepsze uczelnie biznesowe w Europie w 2019 roku - ranking Financial Times

Zestawienie najlepszych uczelni biznesowych w Europie jest publikowane corocznie w grudniu przez „Financial Times”. W tegorocznej edycji rankingu czołówka nie uległa zasadniczej zmianie. 1. miejsce zajęła HEC Paris (2. w 2018 r.), 2. miejsce London Business School (1. w 2018 r.), 3. miejsce SDA Bocconi/Universita Bocconi (6. w 2018 r.). W rankingu znalazły się również 2 uczelnie z Polski: Akademia Leona Koźmińskiego – 48. miejsce (43. w 2018 r.) oraz Szkoła Główna Handlowa – 69. miejsce (71. miejsce w 2018 r.).

Metodologia rankingu

Sposób opracowywania wyników rankingu nie uległ zasadniczym zmianom w stosunku do ubiegłorocznej edycji. Głównym elementem zestawienia są wyniki uzyskane przez uczelnię w kilku publikowanych wcześniej rankingach, takich jak rankingu studiów stacjonarnych MBA, Executive MBA, magisterskie z zarządzania i Executive Education. Dodatkowo twórcy rankingu rozsyłają również ankiety do absolwentów, od których uzyskują informacje o ich karierze i awansie finansowym w trzy lata po ukończeniu nauki. Część pytań zawartych w ankiecie dotyczy ogólnych warunków studiowania. Ważnym elementem są również kryteria, które uczelnia powinna spełnić, aby zostać zakwalifikowana do rankingu. W związku z tym wszystkie uczelnie sklasyfikowane w rankingu posiadają co najmniej jedną z akredytacji, AACSB lub EQUIS. Poza tym w ofercie mają co najmniej jeden program, który jest realizowany od min. czterech lat, a także słuchaczy po pierwszym roku studiów na co najmniej trzy lata przed opublikowaniem zestawienia.

Wyniki rankingu

Czołówka rankingu najlepszych szkół biznesu w Europie pozostaje bez większych zmian co najmniej od 3 edycji zestawienia. Najlepsze szkoły biznesu pochodzą z Europy Zachodniej i są to w kolejności: HEC Paris (1. miejsce, w zeszłym roku na 2. pozycji), London Business School (2. miejsce, w zeszłym roku na 1. pozycji), i SDA Bocconi/Universita Bocconi (3. miejsce, w zeszłym roku na 6. pozycji). Polska reprezentacja to dwie uczelnie, tj. Akademia Leona Koźmińskiego sklasyfikowana na 48. pozycji (43. miejsce w 2018 r.) oraz Szkoła Główna Handlowa z Warszawy na 69. pozycji, która w porównaniu z 2018 rokiem awansowała z 71. miejsca.  Warto zanotować, że w rankingu Polska pojawia się jeszcze raz z wynikach na 14. dzięki ESCP Europe, która jest strategicznym partnerem Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród najlepszych szkół biznesu z naszego regionu swoją reprezentację mają również: Rosja, Czechy, Węgry i Słowenia, każdy z wymienionych krajów po jednej uczelni. Warto zauważyć, że Akademia Leona Koźmińskiego jest najwyżej sklasyfikowana wśród uczelnie z naszego regionu.

Wnioski

Polskie uczelnie zajmują dobre pozycje na bardzo konkurencyjnym europejskim rynku edukacji biznesowej. Jednocześnie ranking „FT” pokazuje, że szkoły z Europy Środkowej i Wschodniej stale skracają dystans do reprezentantów z naszego kontynentu, ale oczywiście wymaga to dużego zaangażowania, wysiłku i czasu. W Polsce oferowanych jest ok. 20 programów Executive MBA i MBA prowadzonych w języku angielskim, więc język nie stanowi żadnej bariery dla przyszłych studentów pochodzących z innych państw.

Pełne wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2019

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl