Najlepsze szkoły biznesu w Europie w 2016 roku wg. Financial Times

Najlepsze szkoły biznesu w Europie w 2016 roku wg. Financial Times

W grudniu poznaliśmy najlepsze szkoły biznesu w Europie wg. Financial Times. Wśród 90 najlepszych uczelni znalazły się dwie polskie szkoły biznesu: Akademia Leona Koźmińskiego (45. miejsce) oraz Szkoła Główna Handlowa (83. miejsce).

Co roku publikowany przez Financial Times ranking jest uznany za ważny wskaźnik pozycji naukowej uczelni. Pokazuje bowiem tylko 90 najlepszych uczelni - szkół biznesu w regionie. Zebrane uczelnie to wąska elita spośród ponad 10 tys. uczelni działających w Europie.

Dziennik „Financial Times” publikuje kilka rankingów cząstkowych w ciągu roku i na ich podstawie sporządza ranking uczelni europejskich. Składają się na niego wyniki z rankingu globalnego studiów stacjonarnych MBA, EMBA, studiów magisterskich z zarządzania oraz studiów dla menedżerów tzw. Executive Education. W związku z tym na pozycję każdej ze szkół składają się noty, które szkoła zdobyła w pozostałych rankingach. Każda z pozycji, uzyskana w trzech powyższych zestawieniach, to 25% ostatecznej noty. Do oceny włączone są również wyniki z rankingu otwartych i specjalizacyjnych kierunków kształcenia menedżerskiego, każdy to 12,5 % w końcowej nocie.

Uczelnia, aby znaleźć się w rankingu Financial Times musi posiadać chociaż jedną z akredytacji AACSB lub EQUIS. Poza tym w ofercie powinna mieć program realizowany co najmniej od czterech lat oraz absolwentów pierwszego roku studiów na co najmniej trzy lata przed opublikowaniem zestawienia.

Pierwsze miejsca, podobnie jak w zeszłym roku, zajęły London Business School, HEC Paris oraz INSEAD. W pierwszej 10tce znalazły się uczelnie Wielkiej Brytanii (1), Francji (2), Hiszpanii (3), Włoch (1), Szwajcarii (2) oraz Holandii (1). W regionu Europy Środkowej i Wschodniej najlepszą uczelnią jest Akademia Leona Koźmińskiego (45. miejsce), pozostałe sklasyfikowane uczelnie z naszego regionu zajęły miejsce w ostatniej dziesiątce.

Obecność dwóch polskich uczelni w zestawieniu to dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że w czołówce stawki znajdują się stosunkowo duże szkoły posiadające co najmniej 10 tys. studentów. Ponadto uczelnie z Europy Zachodniej dysponują względnie większymi budżetami, dzięki którym mogą wpierać studentów i absolwentów, gwarantując dobre wsparcie nauczania oraz utrzymywać biura karier, które z kolei wspomagają absolwentów w ich zmaganiach na rynku pracy, a także finansować inne aktywności, które zostają mocno premiowane w zestawieniu Financial Times. Uczelnie z naszego regionu Europy dysponują zwykle mniejszymi budżetami, co sprawia, że na razie trudniej im włączyć się w wir największej konkurencji na europejskim rynku edukacji menedżerskiej.

Pełne wyniki rankingu można znaleźć na stronie: 

http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/european-business-school-rankings-2016


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl