Najlepsze MBA dla przedsiębiorców według Financial Times

Najlepsze MBA dla przedsiębiorców według Financial Times

W najnowszym rankingu MBA For Entrepreneurship 2018 opublikowanym przez dziennik Financial Times znalazło się 50 szkół biznesu oferujących programy w zakresie przedsiębiorczości. Ścisłą czołówkę zestawienia tworzą trzy amerykańskie uczelnie: Stanford Graduate School of Business (1. miejsce), Babson College: Olin (2. miejsce) i Tuck School of Business (3. miejsce). W rankingu nie ma żadnego programu z Polski.

Aby sporządzić ranking najlepszych programów MBA w zakresie przedsiębiorczości, dziennik Financial Times uwzględnił trzy kluczowe czynniki, a mianowicie: odsetek studentów MBA, którzy założyli własną firmę zaraz po ukończeniu studiów, odsetek kobiet-przedsiębiorców biorących udział w programie oraz zapewnienie dostępu do finansowania przedsięwzięć.

Wyniki rankingu

Jak wspomniano na wstępie, na podium najnowszego rankingu znalazły się szkoły z USA. W pierwszej dziesiątce zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone mają po czterech reprezentantów. Grupę tę uzupełnia dwie europejskie uczelnie: z Niemiec (6. miejsce) i Szwajcarii (7. pozycja). Jeśli chodzi o innych przedstawicieli z Europy, to należy stwierdzić, że takie szkoły jak IESE i ESADE z Hiszpanii (odpowiednio 35. pozycja i 37. pozycja) oraz EDHEC i HEC Paris z Francji (odpowiednio 32. miejsce i 44. miejsce) potwierdzają solidną europejską bazę edukacyjną dla przedsiębiorców. Jednak należy zauważyć, że pełna lista zawiera mieszankę szkół z całego świata tj. z Chin, Australii czy też Indii, co obrazuje ideę przedsiębiorczości i innowacji jako prawdziwie globalne zjawisko.

Jeśli chodzi o odsetek absolwentów, którzy założyli własne firmy zaraz po ukończeniu studiów MBA, najlepszy wynik osiągnęła amerykańska szkoła biznesu Babson College: Olin, której aż 37% absolwentów zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu. Jednak trzeba podkreślić, że w tej kategorii szkoły z Wielkiej Brytanii wypadły najlepiej. I tak na 2. miejscu z 35% znalazła się uczelnia University of Bath’s School of Management, a na 3. miejscu z 34% - Cass Business School z Londynu.

Kolejne kryterium to najlepsze szkoły biznesu dla kobiet przedsiębiorców. I tutaj dominuje również Wielka Brytania. Aż 50% absolwentów MBA z Durham University Business School to kobiety przedsiębiorcy, a kolejne brytyjskie uczelnie, które mogą pochwalić się wysokim odsetkiem kobiet przedsiębiorców to: London Business School - 44% i University of Bath’s School of Management - 38%.

Ostatnie kryterium wykorzystane na potrzeby sporządzenia rankingu to zapewnienie dostępu do finansowania przedsięwzięć. Pod tym względem najlepiej wypadły uczelnie z USA. W tym zestawieniu w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 8 amerykańskich uczelni i są to: Michigan Ross (1), Tuck School of Business (2), Stanford (3) i Yale School of Management (4), UCLA Anderson (6), Wharton (7), USC Marshall (9) i University of Rochester Simon Business School (10).

Warto podkreślić, że jest to kolejny ranking, który może być przydatnym narzędziem przede wszystkim dla osób zainteresowanych podjęciem studiów MBA. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że tym razem autorzy skupili się wyłącznie na trzech kluczowych kryteriach, tj. na odsetku studentów MBA, którzy założyli własną firmę zaraz po ukończeniu studiów, odsetku kobiet-przedsiębiorców uczestniczących w programie i zapewnieniu dostępu do finansowania przedsięwzięć..Jednak warto nadmienić, że jak pokazuje zestawienie przygotowane przez FT, na całym świecie można znaleźć ciekawą ofertę programów MBA, które spełnią różne oczekiwania przyszłych studentów. 

Pełne wyniki rankingu dostępne tutaj: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/top-mbas-for-entrepreneurship-2018


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl