Global MBA Rankings 2020

Global MBA Rankings 2020

Wydawnictwo QS Quacquarelli Symonds opublikowało wyniki rankingu Global MBA Ranking 2020. W zestawieniu znalazło się 240 programów z całego świata podzielonych na obszary geograficzne. W globalnym zestawieniu 1. miejsce zajęły ex-equo programy organizowane przez The Wharton School (Penn) i Stanford University. W zestawieniu nie znalazł się żaden program MBA z Polski.

Tegoroczna edycja rankingu jest wyjątkowo duża, gdyż sklasyfikowanych zostało aż 240 programów z całego świata. Dane do rankingu zebrano na początku 2019 r., wykorzystując trzy ankiety; QS Global Employer Survey, QS Global Academic Survey oraz ankietę przeprowadzoną przez same szkoły biznesu.

Ankieta przeprowadzona przez szkoły objęła wskaźniki ilościowe, takie jak wynagrodzenie absolwentów, profil klasowy itp. Dla celów rankingu wydawnictwo nie poprosiło szkoły o zbadanie absolwentów. Zamiast tego szkoły dostarczyły informacje o postępach kariery swoich absolwentów zgodnie ze standardami zgodnymi z MBACSEA.

Aby zostać uwzględnionym w rankingu Global MBA Ranking 2019, program musi być nauczany głównie w kampusie (tj. bez uczenia się na odległość), nauczany w pełnym wymiarze godzin (lub przynajmniej mieć taką możliwość) i mieć klasę co najmniej 10 studentów.

Ranking zbudowany jest w oparciu o 13 kryteriów, które stanowią podstawę do 5 kluczowych wskaźników, według których programy są sklasyfikowane: „szanse na zatrudnienie” – 40% oceny, „przedsiębiorczość i wyniki absolwentów” – 15% oceny, „zwrot z inwestycji” – 20% oceny, „myślenie o przywództwie” – 15% oceny oraz „różnorodność uczestników i wykładowców” – 10% oceny.

Wyniki rankingu studiów MBA

Wyniki tegorocznej edycji zestawienia są prezentowane w grupach – regionach tj. globalnym zestawieniu oraz 6 zestawieniach regionalnych: USA, Kanada, Europa, Oceania, Azja, Ameryka Łacińska. W globalnym zestawieniu pierwsze miejsce ex-equo zajęły programy The Wharton School (Penn) (USA) oraz Stanford University (USA) a trzecie miejsce ex-equo INSEAD (Francja) i Sloan Business School (MIT) (USA). W pierwszej 10-tce znalazły się 3 programy z Europy i 7 programów z USA.

Wyniki zestawienia dla regionu Stanów Zjednoczonych Ameryki pokrywają się w zasadzie z wynikami zestawienia globalnego, gdyż programy z USA stanowią większość w pierwszej dziesiątce tego zestawienia.   

W Europejskiej grupie programów pierwsze miejsce zajął program INSEAD (Francja), drugie – London Business School (Wielka Brytania) a trzecie miejsce program HEC Paris (Francja).

Żaden program z Polski nie został sklasyfikowanym w tym zestawieniu. Z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej w rankingu znalazł się tylko jeden program organizowany przez uczelnie z Zagrzebia (Chorwacja).

Wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: https://www.topmba.com/mba-rankings/2020

Źródło: QS


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl