FORTUNE debiutuje z nowym rankingiem MBA: Zgadnij, kto jest na szczycie?

FORTUNE debiutuje z nowym rankingiem MBA: Zgadnij, kto jest na szczycie?

Magazyn FORTUNE opublikował wyniki swojego pierwszego w historii rankingu studiów MBA, dołączając tym samym do pozostałych znanych wydawnictw biznesowych publikujących takie zestawienia. Wyniki rankingu nie zaskakują, a czołówka jest bardzo podobna do innych, czołowych zestawień studiów MBA z USA.

Wśród najlepszych studiów MBA w rankingu FORTUNE 2021 znalazły się: Harvard Business University, Stanford University oraz Wharton Business School University of Pennsylavania. Pierwszą piątkę zamykają na 4. miejscu Chicago Booth i na 5. miejscu Northwestern's Kellogg School of Management.

Jest to pierwszy pełnoetatowy ranking MBA magazynu FORTUNE, który opublikował swój pierwszy ranking programów MBA online 28 kwietnia br. Publikacja tego ranking odbyła się 33 lata po tym, jak Businessweek uruchomił pierwszy z regularnie publikowanych rankingów studiów MBA w 1988 roku. Wygląda to trochę tak, jakby magazyn chciał zaistnieć na i tak bardzo zatłoczonym rynku rankingów studiów MBA z kilkoma prestiżowymi rankingami.

Ranking FORTUNE opiera się na danych sprzed roku, w tym statystykach wynagrodzeń oraz strukturze uczestników w grupach które rozpoczęły studia w 2020 roku. Zestawienie jest całkowicie skoncentrowane na Stanach Zjednoczonych. Wszystkie opublikowane dane dotyczące rekrutacji również pochodzą sprzed roku. Ponadto wygląda na to, że część czołowych uczelni odmówiło redakcji udziału w zestawieniu. FORTUNE twierdzi, że tylko 69 z około 100 zaproszonych do udziału programów wypełniło kwestionariusze.

Pewne zastrzeżenia można też mieć do metodologii rankingu, który skupia się w znacznym stopniu na analizie wynagrodzeń absolwentów oraz dynamice ich wzrostu po ukończeniu studiów. Przy tym do obliczeń wykorzystywana jest dosyć prosta metodologia. Ponadto czasopismo nie ujawniło dokładnych wag dla żadnego z tych trzech wskaźników ani nie dostosowało danych o wynagrodzeniach do wyboru branży lub położenia geograficznego.

Pierwszy ranking FORTUNE może być przykładem na to, że rankingi studiów MBA mogą w pewien sposób wprowadzać w błąd i mogą być budowane w oparciu o kryteria, które z puntu widzenia kandydatów mogą nie być najistotniejsze przy wyborze studiów MBA.

Z naszej strony jak najbardziej polecamy lekturę każdego rankingu studiów MBA jak i każdego innego źródła informacji o studiach MBA. Jednakże przedtem sugerujemy dokładną analizę i zrozumienie metodologii rankingu oraz sposobu, w jaki został on przygotowany.

Pełne wyniki rankingu można zobaczyć tutaj: https://fortune.com/education/business/mba/rankings/best-mba-programs/

Źródło: FORTUNE, Poets&Quants


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl