25ta edycja Rankingu Global MBA Financial Times

25ta edycja Rankingu Global MBA Financial Times

Poznaliśmy 25 edycję rankingu studiów Global MBA opracowywanego przez dziennik Financial Times. W tegorocznym zestawieniu pierwsze miejsce przypadło, po raz pierwszy w historii rankingu, programowi prowadzonemu przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku. Wśród programów sklasyfikowanych w rankingu nie znalazł się żaden program z Polski.

Tegoroczna edycja rankingu to już 25 odsłona tego zestawienia. Ranking po raz pierwszy został opublikowany w 1999 roku. W tym roku wprowadzono pewne zmiany w metodologii opracowywania rankingu. Jednym z elementów, na którym koncentruje się metodologia zestawienia to wzrost poziomy wynagrodzeń absolwentów studiów MBA w ciągu 3 lat od ukończenia studiów. To kryterium dominuje też wśród innych rankingów przygotowywanych przez amerykańskie wydawnictwa ekonomiczne. Jednakże kryterium to jest często krytykowane ze względu na jego brak obiektywności co do jakości studiów i nauczania. Dlatego w tym roku redakcja postanowiła zmienić kryteria. Waga wynagrodzeń została zmniejszona z dwóch piątych do mniej niż jednej trzeciej, podczas gdy więcej uwagi poświęcono na zagadnienia związane różnorodnością i zrównoważonemu rozwojowi.

Metodologia rankingu

Zmiana w metodologii spowodowała znaczące przetasowania w czołówce wyników. W pierwszej 10tce pojawiły się programy, które w poprzednich edycjach zajmowały miejsca w 2gie dziesiątce. Z wiodącej grupy 18 ze 100 szkół biznesowych ujętych w rankingu w 2023 roku, 13 znajduje się w USA, w tym Harvard, Stanford i Berkeley. Dwie szkoły top-tier znajdują się we Francji: Insead, sklasyfikowany na drugim miejscu, i HEC Paris. Jedna szkoła - zajmująca trzecie miejsce IESE - jest w Hiszpanii; jedna, SDA Bocconi, jest we Włoszech; a kolejna, London Business School, jest w Wielkiej Brytanii. Uczelnie z USA nadal dominują w zestawieniu częściowo dlatego, że ocena chociaż w mniejszym stopniu to nadal koncentruje się wzroście wynagrodzeń absolwentów w trzy lata po ukończeniu studiów. Dwanaście z 14 najwyżej opłacanych MBA pochodzi z amerykańskich szkół biznesu, na czele ze Stanfordem, ze średnią ważoną roczną pensją absolwentów w wysokości 248 669 USD.

Wyniki rankingu Global MBA

Pierwsze miejsce zajął program Uniwersytetu Columbia (2. miejsce w 2022), drugie miejsce INSEAD (3. miejsce w 2022), a trzecie IESE Business School (10. miejsce w 2022).

Poza ogólnymi wynikami rankingu należy zwrócić uwagę również na wyniki w poszczególnych kategoriach takich jak np. stosunku jakości do ceny, celu osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto, jakości kształcenia w zakresie kwestie środowiskowych, społecznych i zarządzania, w tym studiowanie rozwiązań klimatycznych, które mogą pomóc organizacjom zmniejszyć ślad węglowy.

Ranking przedstawia 100 najlepszych na świecie programów MBA w pełnym wymiarze godzin (full-time MBA). Do tegorocznej edycji rankingu zostało zgłoszonych 142 uczelnie. Aby zostać zakwalifikowanym, zgłoszony program musi spełnić szereg kryteriów m.in. być programem w pełnym wymiarze godzin, posiadać akredytację EQUIS lub AACSB, działać nieprzerwanie min. 4 lub 5 lat i mieć przynajmniej jedną grupę absolwentów, którzy ukończyli program min. 3 lata wcześniej. Ze względu na to, że uczelnie w Polsce nie oferują programów typu full-time MBA, w rankingu nie został sklasyfikowany żaden program z Polski.

Źródło: Financial Times


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl