10-lecie rankingu MBA Poets&Quants

10-lecie rankingu MBA Poets&Quants

Kilka miesięcy po uruchomieniu Poets & Quants w sierpniu 2010 r. redakcja serwisu opublikowała pierwszą edycję swojego rankingu. Ranking ten został skontruowany z wyników pięciu głównych rankingów studiów MBA tj., Financial Times, The Economist, Forbes, Bloomberg Businessweek a także US News and World Report. Ranking P&Q ukazywał się bez przerw przez 10 lat. Dzięki temu mamy możliwość przeanalizowania pozycji wybranych programów w ujęciu dekady.

Na temat rankingów studiów i uczelni napisano i powiedziano wiele. Wśród wypowiadanych i pisanych opinii często można spotkać takie, które mówią, że wyniki rankingu są nieadekwatne czy łatwe do zmanipulowania. Jednak jeśli przenalizujemy wyniki rankingów z 10 lat zbudowanych każdego roku na podstawie wyników innych 5 rankingów, to będziemy mogli zaobserwować, jaka jest wartość i renoma poszczególnych programów MBA oraz uczelni.

Pomimo wielu zmian, jakie nastąpiły na świecie przez 10 lat, pozycje niektórych szkół nie uległy większym zmianom przez ten czas. Dotyczy to głównie czołówki rankingu, w której takie uczelnie jak  Harvard Business School, Stanford’s Graduate School of Business, Chicago Booth School of Business i Wharton School na University of Pennsylvania plasują się każdego roku w pierwszej czwórce. Wyjątek stanowi rok 2016, w którym 4 miejsce zajął program organizowany przez Kellogg School of Management z Northwestern University. Podobną stabilność wyników możemy tez obserwować w przypadku dalszych miejsc w obrębie pierwszej 10tki, chociaż tutaj zmian było trochę więcej niż w ścisłej czołówce.

10 lecie rankingu – metodologia.

Redakcja Poets & Quants do stworzenia rankingu dziesięciolecia przyjęła prostą metodologię. Każdej pozycji uczelni w każdym roku zostały przyznane punkty na zasadzie odwrotności. Oznacza to, że  szkoła nr 1 otrzymała 100 punktów, nr 2 otrzymała 99, nr 3 otrzymała 98 punktów i tak dalej. Maksymalna liczba punktów jaką można było zdobyć to 1000.

Wyniki rankingu MBA dekady

Niekwestionowanym zwycięzcą został Harvard Business School, który otrzymał łącznie 996 punktów na 1000 możliwych. HBS zajęło pierwsze miejsce w rankingu siedem razy, drugie dwa razy, a najniższe trzecie miejsce tylko w ubiegłym roku. Podczas gdy wielu obserwatorów często stawia Harvard i Stanford na tej samej pozycji, prawda jest taka, że ??żadna szkoła na świecie nie może dorównać dominacji Harvard Business School na samym szczycie. GSB Stanford University jest tuż za HBS (… pkt.), ale rywal z Zachodniego Wybrzeża zajął pierwsze miejsce tylko w dwóch z dziesięciu rankingów (2014 i 2019).

Trzecie miejsce zajęła Booth School of Business z University of Chicago, która wyprzedziła Whartona jednym punktem zdobywając 978 punktów w porównaniu z 977 Whartona. Chicago Booth nigdy nie zajął pierwszego miejsca w rankingu, zajmując czwarte miejsce na dwóch z trzech ostatnich rankingów, ale był w stanie pokonać Whartona o trzecie miejsce, głównie dlatego, że szkoła często pozostawała w tyle za swoim rywalem o trzecie miejsce. Wharton zajął czwarte miejsce 7 razy w ciągu 10 lat. Pierwszą piątkę zamyka Kellogg School of Management na Northwestern University.

Analiza tak szerokiego materiału pozwala na wiele obserwacji i wyciągnięcie przeróżnych wniosków. Można analizować  uczelnie z pkt. widzenia największego skoku w pozycji i największego spadku. Można zaobserwować, jak utworzenie nowych programów lub zamknięcie istniejących wpływa na pozycję innych uczelni w okolicy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wynikami 10 lat rankingów P&Q. To doskonałe źródło wiedzy o programach MBA i rynku edukacji menedżerskiej w USA.

Źródło: Poets&Quants


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl