Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej na studia MBA: błędy, których należy unikać.

Jak odpowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej na studia MBA: błędy, których należy unikać.

Martwisz się pytaniami na rozmowie kwalifikacyjnej MBA? Rozmowa kwalifikacyjna na studia MBA nie jest taka straszna. Na tego typu rozmowach rzadko zdarzają się pytania z zakresu wiedzy menedżerskiej. Najczęściej komisja rekrutacyjna chce poznać charakter i motywację kandydata na studia niż jego wiedzę.

W artykule przedstawiamy kilka najczęstszych błędów, które można popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej na studia MBA.

1.  Brak przemyśleń na temat swoich powodów do podjęcia studiów MBA

Niezależnie od tego, z którą uczelnią przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, należy mieć przygotowane wyjaśnienie na następujące zagadnienia: a) jakie są Twoje cele zawodowe po MBA? b) dlaczego potrzebujesz MBA, aby osiągnąć te cele? i c) dlaczego teraz jest najlepszy czas dla Ciebie, aby realizować tę ścieżkę?

Aby uniknąć tego błędu, po pierwsze, przed rozmową należy przeczytać dokumenty na studia, które zostały złożone. W szczególności należy przeczytać życiorys i list motywacyjny lub esej, który się napisało. Najprawdopodobniej tam znajduje się odpowiedź na te pytania. Wiele wywiadów opiera się wyłącznie na życiorysie i eseju, bo nikt z komisji rekrutacyjnej raczej nie przeprowadza innej analizy kandydata. Jeśli proces rekrutacji nie wymaga któregoś z tych elementów, po prostu spróbuj przygotować odpowiedzi na powyższe pytania.

Warto też przemyśleć i przygotować wypowiedź, jakie są nasze cele, które chcemy osiągnąć tuż po ukończeniu studiów w zakresie docelowej roli, branży docelowej i co najmniej dwóch firm w których chcielibyśmy pracować.

Dobrze być przygotowanym na wyjaśnienie zapasowego celu krótkoterminowego, a także swojej długoterminowej wizji lub idealnej pracy w okresie najbliższych 5-10 latach. Warto też określić dwa do trzech konkretnych celów edukacyjnych lub umiejętności, które chcemy nabyć podczas studiów MBA, a które pomogą nam odnieść sukces zawodowy. Nie powinny to być jednak cele ogólne, takie jak "uczenie się przywództwa". Należy zastanowić się, na przykład, które obszary przywództwa potrzebujemy poprawić lub jak będziemy musieli zademonstrować inny rodzaj przywództwa w przyszłości.

Wreszcie, należy się szczerze zastanowić, co spowodowało, że jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem studiów w tym momencie - czy istnieją czynniki osobiste, zewnętrzne lub branżowe, które skłaniają nas do złożenia wniosku teraz? Jaka jest nasza alternatywa, jeśli nie dostaniemy się na MBA i dlaczego MBA jest lepszą drogą?

Bądźmy przygotowani, aby podzielić się swoim myśleniem na tego typu pytania.

2. Brak prawdziwego zainteresowania i entuzjazmu dla wybranego programu czy uczelni

Jednym z podstawowych pytań, na które koniecznie trzeba odpowiedzieć jest pytanie: "Dlaczego ten program?"!

Przed rozmową kwalifikacyjna wypiszmy sobie listę trzech kluczowych powodów, dla których ten program jest dla nas odpowiedni, a następnie wypiszmy trzy elementy programu (np.: przedmioty, klub absolwentów, profesorowie lub renoma i prestiż), które są potwierdzeniem każdego z tych powodów. Aby dobrze się przygotować, konieczne jest wcześniej przeprowadzenie badania na temat programu i uczelni. Można przejrzeć stronę internetową programu, zapamiętać nazwy kursów, klubów absolwentów. Pomaga też udział w imprezach rekrutacyjnych lub sesjach informacyjnych oraz rozmowa ze studentami i absolwentami. Sposób przedstawienia swoich argumentów nie powinien być zbyt ogólny i oklepany, należy umiejętnie przedstawić swoje ustalenia tak, aby pokazać ilość pracy włożoną w przygotowanie do rozmowy.

3. Mówienie za dużo lub za szybko

Większość rozmów kwalifikacyjnych rozpocznie się od ogólnym pytań wstępnych, typu "proszę nam opowiedzieć o sobie" lub "proszę oprowadzić nas po swoim życiorysie".

Starajmy się ograniczyć odpowiedź na te pytania do nie więcej niż trzech minut. Dla innych pytań, spróbujmy przyjąć logiczne ramy lub strukturę, aby zapobiec gawędzeniu i zbytniemu opowiadaniu. Jeśli trudno nam szczerze ocenić, czy mówimy zbyt dużo lub zbyt szybko, spróbujmy przetrenować z kimś taką rozmowę, abyśmy mogli dopracować precyzję wypowiedzi.

4. Brak przygotowanych pytań dla swojego rozmówcy

Pod koniec większości rozmów kwalifikacyjnych kandydaci na studia mają szansę na zadanie pytań swojemu rozmówcy lub rozmówcom. To ważny element rozmowy, dlatego warto się do niego przygotować. Po pierwsze, należy z wyprzedzeniem sprawdzić, kto zazwyczaj prowadzi rozmowy kwalifikacyjne na dany program MBA. Jeśli nie wiadomo, kto prowadzi rozmowy warto przygotować sobie pytania, które będzie można zadać przedstawicielowi organizatora, dyrektorowi programu, uczestnikowi lub absolwentowi. Warto być przygotować się na każdą możliwość. Nie należy zadawać pytań, na które można łatwo znaleźć odpowiedź w Internecie (np. jakie są wymagane kursy?). Warto skoncentrować  pytania na doświadczeniach rozmówcy z programem i uczelnią.  W przypadku rozmowy z uczestnikiem, pytania mogą obejmować np.: dlaczego zdecydował się on podjąć studia na tym programie? Jaki był najbardziej wartościowy przedmiot, w którym uczestniczył do tej pory?

Niezależnie od składu komisji rekrutacyjne i zadawanych pytań należy w czasie rozmowy być sobą i pokazać swój entuzjazm związanych z podjęciem studiów na tym programie oraz w tej uczelni. Bez względu na wszystko należy zachować spokój i powagę. Jak w przypadku każdej aktywności praktyka jest zalecana, warto też przygotować się do rozmowy, aby upewnić się, że rozumiemy styl szkoły. Rozmowa powinna przypominać naturalną rozmowę między kandydatem a zaufanym mentorem lub kolegą.

Życzymy powodzenia!

Źródło: BusinessBecause


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl