10 najlepszych porad dla studiów MBA w wersji on-line

10 najlepszych porad dla studiów MBA w wersji on-line

Sytuacja związana z epidemią COVID-19 w ostatnich miesiącach zmieniła radykalnie sytuację na rynku edukacyjnym w Polsce i na świecie. Kwarantanna oraz ograniczenia sanitarne spowodowały, że w pierwszym półroczu 2020 wszystkie uczelnie prowadziły zajęcia w trybie zdalnym. Niestety prognozy na kolejne miesiące wskazują, że sytuacja może się powtórzyć i ponownie będziemy uczyli się zdalnie. Dla jednych taka sytuacje jest trudna, inni upatrują szansę, gdyż aktualna sytuacja wpływa korzystnie na branże nauki on-line.

Jeszcze na początku tego roku nie było w Polsce żadnych studiów podyplomowych, w tym MBA, prowadzonych przez polską uczelnie w trybie on-line lub distance learning. Sporadycznie zdarzały się tego typu zajęcia na niektórych programach, ale były one na poziomie wyjątków, eksperymentów i testów. Dzisiaj stały się one normalnością, a w ciągu najbliższych miesięcy być może staną się pełnoprawnymi uczestnikami rynku studiów MBA. Wprowadzenie zajęć on-line na czas epidemii nie tylko pokazało, że można uczyć się i spotykać na odległość, ale spowodowało też pewną rewolucję w myśleniu i podejściu do tematu nauki na odległość.

Jeśli wszyscy, z powodu epidemii, mamy uczestniczyć w zajęciach on-line na ojczystych uczelniach, to równie dobrze możemy uczestniczyć w takich studiach w innych krajach. Zajęcia na studiach MBA on-line prowadzonych przez uczelnie w Europie czy Ameryce nie będą się znacząco różniły się od zajęć on-line na studiach prowadzonych przez uczelnie w Polsce. Oczywiście znajdą się osoby, które powiedzą, że nauka na zajęciach stacjonarnych to możliwość kontaktów, wymiany poglądów i rozmów. Ale jeśli spojrzymy na fakt, że egzaminy zdajemy indywidualnie, to przygotowanie i nauka do nich jest w większości przypadków samotnym zajęciem. Raczej szybciej czytamy, badamy, zapamiętujemy w ciszy i samotności niż na sali wykładowej. Z drugiej strony praca zespołowa lepiej sprawdza się w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów, w których potrzeba różnorodnego doświadczenia i nowych pomysłów. W sumie co dwie głowy, to nie jedna.

Cechą studiów MBA on-line jest to, że uczestnicy mogą studiować z dowolnego miejsca na świecie. To powoduje, że otoczenie studiów jest bardzo umiędzynarodowione, a każdy z uczestników mieszka w różnym zakątku świata. W związku z tym, że dla studiów on-line nie ma ograniczeń czasowych wynikający z godziny rozpoczęcia i zakończenia zajęć, praca w zespole i rozmowy pomiędzy studentami mogą odbywać się przez całą dobę w zasadzie bez przerwy.

Z drugiej strony anegdoty, różne perspektywy i wiedza są niezwykle pomocne w uzyskaniu szerszego spojrzenia na świat biznesu i posmakowaniu tego, jak to jest pracować nad projektami różniącymi się od tych, jakie mamy w pracy stacjonarnej. Dzielenie się szeroką wiedzą to tylko jedna z korzyści wynikających z zespołowego podejścia MBA online.

Studia MBA on-line mogą na pozór wydawać się łatwiejsze od studiów stacjonarnych. Jednakże może być to mylące założenie. Studia on-line mogą być tak samo wymagające jak studia stacjonarne, a może nawet trudniejsze, gdyż wymagają samodyscypliny czy organizacji pracy i czasu. Jak więc przygotować się do studiów MBA on-line, wybrać właściwy program oraz skorzystać naj najwięcej z nauki? Poniżej 10 porad, które powinny pomóc w odpowiedzi na te pytania.

  1. Ustal swoje potrzeby i oczekiwania. Podobnie jak na studiach stacjonarnych, MBA on-line jest bardzo wymagające. W związku z tym do studiowania trzeba zaangażować całe swoje otoczenie: rodzinę, znajomych, kolegów z pracy i przełożonych by odpowiednio rozplanować czas i siły pomiędzy pracą, rodziną i nauką.
  2. Zadaj sobie kilka krytycznych pytań odnośnie twojej motywacji do podjęcia studiów: czy MBA to jest na pewno to, co chcesz? Czy to jest odpowiedni moment na podjęcie studiów? Odpowiedzi na te pytania pomogą zapewnić odpowiednią dozę motywacji, która przyda się w czasie zwątpienia i zmęczenia w czasie studiów.
  3. Odpowiednio zarządzaj swoim czasem, planuj zadania z wyprzedzeniem i przewiduj każdy swój ruch. Ukończenie studiów MBA, nie zależnie od ich typu, wymaga dobrego planu działania oraz perfekcyjnego wykonania poszczególnych zadań. Będąc na studiach MBA staraj się maksymalnie angażować we wszystkie aktywności on-line. To bardzo wzbogaca naukę, wiedzę i umiejętności.
  4. Naucz się czuć komfortowo, gdy czujesz się niekomfortowo. Nauka on-line to ciągły kontakt z nowymi osobami, rzeczami, technologiami, programami itp. To wszystko powoduje, że musimy odnajdować się w nieprzewidzianych sytuacjach, adaptować się do nowych okoliczności i przezwyciężać przeszkody.
  5. Zaplanuj przerwy w pracy i nauce. Jeśli nie nauczysz się znajdować czasu dla siebie i odpoczywać, bardzo szybko może dopaść cię tzw. „wypalenie” czy „burnout”. Zaplanuj czas wolny od pracy i nauki tak, aby poświęcić się czemuś, co lubisz robić dla siebie lub twojej rodziny.
  6. Staraj się traktować studia MBA jak przedłużenie twojej pracy, wykorzystuj okazję, że masz kontakt z profesorami i studentami do rozwiązywania problemów, które pojawiają się w twojej pracy. Jeśli nauczysz się od razu stosować wiedzę zdobytą na studiach, to poziom twoje satysfakcji bardzo wzrośnie, a to przełoży się na twoją wydajność.
  7. Wykorzystaj każdą chwilę przeznaczoną na naukę i pracę do tego, aby się rozwijać. Ucz się w drodze do pracy, omawiaj zadania z kolegami z pracy podczas przerw, zawsze miej pod ręką notatnik i zapisuj pomysły. To pomoże ci lepiej gospodarować swoim czasem i maksymalnie go wykorzystać.
  8. Bądź dobry partnerem i członkiem zespołu; pomagaj innym, angażuj się w różne inicjatywy twojej grupy. Zapewni to lepsze doświadczenie w nauce dla ciebie jako studenta oraz dla twojego zespołu, który odwzajemni się w czasie, kiedy będziesz potrzebował pomocy czy wsparcia. Pamiętaj, że mimo tego, że pracujesz on-line, to nie pracujesz w próżni i możesz liczyć na wsparcie koleżanek i kolegów ze studiów.
  9. Naucz się szybko czytać. Szybkie czytanie i techniki zapamiętywania są niezwykle przydatne na każdym programie MBA niezależnie od jego formy. Nauczenie się kilku technik szybkiego czytania pomoże zaoszczędzić czas spędzony na czytaniu.
  10. Przygotuj się do ciężkiej pracy – studia MBA on-line to takie samo wyzwanie jak stacjonarne studia MBA. Bardzo często zajęcia na studiach MBA są prowadzone przez tych samych profesorów, którzy prowadzą zajęcia stacjonarne. Mają oni często te same wymagania i oczekiwania wobec studentów. Niech tryb on-line nie zmyli twojego myślenia. To studia, które nogą być tak samo wymagające jak każde inne.

Studia MBA on-line tylko pozornie różnią się od studiów stacjonarnych. Fakt, że nie ma rzeczywistych spotkań w sali wykładowej, powoduje, że studiowanie jest jeszcze większym wyzwaniem. Dobrze przygotowany technicznie i merytorycznie program on-line MBA może dawać taką samą dawkę wiedzy i umiejętności jak stacjonarne studia MBA, a dodatkowo uczy samodyscypliny i perfekcyjnej organizacji pracy.

Żródło: poets&quants.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz

Media Społecznościowe

Historia Bloga

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl