Zarobki absolwentów MBA 2012

W 2012 roku zarobki osób posiadających dyplom MBA kształtowały się na poziomie 13 300 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Poziom wynagrodzenia pracowników posiadających tytuł Master of Business Administration znacznie odbiega od płac osób o innym wykształceniu. Jednym z czynników wpływającym na zarobki po studiach MBA jest specyfika tych kursów. Zazwyczaj decydują się na nie osoby z pokaźnym dorobkiem zawodowym, nierzadko zajmujący stanowiska menedżerskie. Jak wynika z badania „Kandydat 2012" zrealizowanego dla Pracuj.pl, osoby posiadające dyplom MBA w perspektywie najbliższych 3 lat oczekują wynagrodzenia powyżej 8 500 PLN netto (12 104 PLN brutto). Oczekiwania tej grupy nie odbiegają od jej realnych zarobków. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w 2012 roku mediana ich zarobków wynosiła 13 300 PLN i była o 166% większa od wartości płac pracowników, którzy ukończyli studia podyplomowe (5 000 PLN). Dla porównania osoby z doktoratem zarabiały 4 900 PLN, a mediana płac osób z wykształceniem wyższym magisterskim wynosiła 4 800 PLN brutto.

OBW2012 - wygnagrodzenie pod studiach MBA

W 2012 roku najwyższe wynagrodzenia spośród osób posiadających dyplom MBA otrzymywali ci, zatrudnieni w przemyśle lekkim. Mediana ich wynagrodzeń sięgała 17 000 PLN brutto. Wysokie płace otrzymywali również zatrudnieni w energetyce i ciepłownictwie (16 300 PLN) oraz bankowości (15 900 PLN). Zarobki na poziomie 15 000 PLN brutto odnotowano wśród absolwentów MBA pracujących w telekomunikacji.

Wynagrodzenia osób posiadających MBA w wybranych branżach (brutto w PLN)

Jak kształtowały się zarobki osób z dyplomem MBA na poszczególnych szczeblach zarządzania? Płace rzędu 11 200 PLN brutto otrzymywali kierownicy zarządzający grupą do 10 osób. O 800 PLN więcej zarabiali kierownicy dużych zespołów. Dyrektorzy po studiach MBA otrzymywali wynagrodzenie na poziomie 20 000 PLN. W 2012 roku najlepiej wynagradzany był zarząd, dla którego członków była to jedyna funkcja pełniona w firmie. Ich płace oscylowały na poziomie 26 725 PLN brutto.

Mediany wynagrodzeń absolwentów MBA na wybranych szczeblach zarządzania (brutto w PLN)

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Magdalena Witek
Sedlak & Sedlak


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Sedlak & Sedlak

Sedlak & Sedlak

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl