Studia MBA i co dalej? - programy PostMBA

Studia MBA są często nazywane elitarnymi programami kształcenia dla menedżerów. Cechuje je największe zaawansowanie ze względu na nastawienie na praktyczne aspekty zarządzania. Wysokie wymagania stawiane kandydatom oraz koszty studiów (średnio ponad 30 tys. zł za 3-4 semestry nauki) ograniczają ich dostępność tylko do wąskiej grupy menedżerów.

Jednakże pewną wadą studiów MBA jest to, że w ciągu relatywnie krótkiego czasu prezentują wiedzę z „całego" zakresu zarządzania. W programach MBA można znaleźć zarówno ekonomię, statystykę, finanse, rachunkowość, zarządzanie personelem, zarządzanie strategiczne i wiele innych przedmiotów. Trudno w tak krótkim czasie przekazać szczegółowo wiedzę z danej tematyki. Zajęcia skupiają się więc na najważniejszych aspektach. Profesorowie przekazują wiedzę w sposób skompresowany. Siłą rzeczy absolwenci studiów MBA kończą więc zajęcia wyposażeni w pełen zakres wiedzy, ale niestety w pewnym stopniu wiedzy uogólnionej. „Program MBA pozwala uczestnikom dostrzec zagadnienia mające istotne znaczenie dla funkcjonowania całej organizacji, a które nie były dotąd przez nich w pełni doceniane." - mówi Andrzej Popadiuk, członek zarządu Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Jeśli więc ktoś chciałby rozszerzyć wiedzę z danej dziedziny?

Z pomocą przyjść mogą, wchodzące na nasz rynek edukacyjny, programy typu Post MBA. Są to krótkie szkolenia dedykowane absolwentom studiów MBA lub menedżerem bardzo wysokiego szczebla, które pozwalają na poszerzenie wiedzy z wybranego aspektu, tematyki zarządzania. Post MBA to przeważnie 6-8 zjazdowe kursy skupiające się na bardzo wąskim wycinku wiedzy. Umożliwiają one dogłębne poznanie tematyki. Natomiast zestawienie serii takich kursów w większą całość umożliwia szczegółowe uzupełnienie wiedzy w szerokim zakresie tematów. Studia Post MBA to również doskonała okazja dla tych, którzy skończyli studia MBA kilka lat temu i chcieliby odświeżyć wiedzę, i jeszcze raz poczuć klimat uczelni. To również doskonała okazja do networking'u czy rozszerzenia kontaktów wśród absolwentów MBA.

Na polskim rynku kursy pod nazwą Post MBA oferuje od 2012 roku Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów. GFKM daje możliwość studiowania na dwóch kierunkach: Strategicznego Zarządzania Finansami oraz Strategicznego Zarządzania Projektami. „Szkolenia rozwijają praktyczną wiedzę w kluczowych obszarach biznesu, bez której trudno dziś o skuteczne zarządzanie. Prowadzone są przez najlepszych ekspertów i praktyków, po raz pierwszy w Polsce w formule „Dyplom Post-MBA". Adresowane są do menedżerów, którzy chcą „uciekać do przodu" dzięki nowoczesnym kompetencjom." - wyjaśnia Andrzej Popadiuk. Podobne szkolenia proponuje ICAN Institute oferujący od wielu lat kursy Akademia Strategicznego Przywództwa, Akademia Innowacji oraz programy typu ELITE: Sales Program i Leadership Program. Chociaż nie są to studia Post MBA z nazwy, to tematycznie im odpowiadają.

Jak widać oferta kursów, szkoleń dedykowanych absolwentom MBA dopiero powstaje w naszym kraju. Na świecie tego typu szkolenia są dosyć popularne. Wręcz każdy szanujący się zachodni program MBA daje możliwość swoim absolwentom pogłębiania wiedzy po skończeniu studiów MBA. Miejmy nadzieję studia Post MBA już niedługo będą oferowane przez każdą uczelnię prowadzącą studia MBA i Executive MBA.


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl