MBA na obcasach to mit?

MBA na obcasach to mit?

Kobiety coraz liczniej wybierają się na studia menedżerskie. Prawie 40% wszystkich osób zdających GMAT to właśnie kobiety.

Ze względu na fakt, że dyplom MBA to świetna droga osiągnięcia celów zawodowych jak i osobistych. Kobiety coraz liczniej zdają egzamin GMAT, który jest przepustką na zagraniczny MBA. W Polsce dziesięć lat temu zaledwie 10-15 % wszystkich studentów MBA to były kobiety. Dzisiaj jest ich dwukrotnie więcej. Płeć piękna wreszcie liczniej zawitała w programach MBA.

Szkoły biznesowe wręcz czekają na kobiece aplikacje. Osoby przyjmujące zgłoszenia przyznają, że nadal istnieje wiele mitów odstraszających kobiety od aplikowania do szkół biznesowych. Poniżej przedstawiamy dwa z nich.

MIT 1: MBA warto robić, jeśli się pracuje dla dużych korporacji.

W rzeczywistości MBA może być przydatny w każdej organizacji. Także organizacje non-profit, małe rodzinne firmy, czy mikroprzedsiębiorstwa młodych ludzi mogą skorzystać na podniesieniu kwalifikacji pracownika poprzez studiowanie MBA. Wiele ludzi przyznaje, że ten typ studiów zmienia ich spojrzenie na życie i na problemy. W zasadzie zmienia ich mentalność i staje się kulminacyjnym punktem w życiu.

W rzeczywistości wielu absolwentów MBA staje się pracownikami dużych korporacji, którzy osiągają w nich sukcesy. Jednakże wielu menedżerów z dyplomem MBA wybiera małe organizacje, często non-profit, zarządzanie sztuką, zdrowiem, edukacją czy nawet karierę wojskową. Dla wielu absolwentów MBA jest początkiem na rozwój własnego biznesu, często rodzinnego. Spośród badanych absolwentów 2008 roku 32% planowało pracować w organizacjach zatrudniających mniej niż 1000 osób.

Z dyplomem MBA można ziścić marzenia, zrealizować cel zawodowy w różnych organizacjach, niezależnie czy jest się w spodniach czy w spódnicy.

MIT 2: Kultura w szkołach biznesu wydaje się nie wspierać kobiet.

W rzeczywistości istnieją spore różnice pomiędzy szkołami biznesu. Niektóre lepiej zachęcają kobiety do studiowania, inne trochę mniej. Jednakże ostatnie obudzenie środowisk kobiecych i rosnąca ilość akcji kierowanych do kobiet dają nadzieję, że niedługo rzekoma kultura odpychająca płeć piękną od studiowania MBA stanie się zmierzchłą przeszłością.

Warto zatem porozmawiać z absolwentkami, absolwentami czy osobami odpowiedzialnymi za rekrutacje na temat kultury organizacyjnej w danej szkole. Na uczelniach coraz częściej pojawiają się organizacje poświęcone pomaganiem kobietom. Dobrym pomysłem jest zatem zapoznanie się z pełną ofertą danej uczelni, na którą mamy pomysł zdawać. W rozmowie z absolwentami, czy studentami bardzo szybko można obalić mit o istnieniu kultury nie sprzyjającej kobietom.

Poznaj przyszłą siebie

W zasadzie wszystkie poważane program MBA dają możliwość poznania studentów czy absolwentów osobom zainteresowanym rozpoczęciem studiów. Na stronach mba.com jest dostęp do historii kilku absolwentek MBA. Na Polskich programach MBA studiuje również wiele kobiet. Aby dotrzeć do ich opinii wystarczy poczytać na temat spotkań, seminariów organizowanych przez programy oraz dzielić się swoimi opiniami i doświadczeniami na łamach MBA Portalu. Do dyspozycji mamy również coraz prężniej działające fundacje, kluby i stowarzyszenia kobiet biznesu.

MBA na obcasach standardem

Za kilka lat ilość kobiet studiujących MBA w Polsce z pewnością wzrośnie. Bardzo mocno wierzę w rosnące ambicje kobiet. Studia MBA nie będą kojarzone z męskimi studiami. Obcasy na stałe zawitają w szkołach biznesowych. Może nawet je zdominują…

Inspiracja: www.mba.com


Komentarze

ANGELina 16 stycznia 2011 / Odpisz

Jesli kobieta zdecyduje sie pracowac w zawodzie po studiach MBA, jest jej znacznie ciezej. Mam na mysli, to ze w przypadku mezczyzn, to oni sa motorem napedowym domu, ktorym zajmuje sie kobieta. Jak to pewnien manager mi kiedys powiedzial: "Znajduje czas na wszytsko w pracy - ale poza praca mam zone - ktora robi za mnie wszytsko". W tej sytuacji, kobieta staje przed wyborem, ktory z jednej strony pomoze jej sie rozwinac zawodowo i zostac karierowiczka, na rzecz rodziny i domowego ciepla.


Wyślij komentarz
Agnieszka Dąbrowska

Agnieszka Dąbrowska

MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl