Historia MBA

Historia MBA sięga początku XIX wieku. Pierwsza szkoła biznesu została założona w 1819 roku w Paryżu, a 62 lata później w 1881 roku zaproponowano tego typu program na uniwersytecie Wharton School w Pensylwanii. Tuck School of Business w Dartmouth , otwarta w 1900 roku, była pierwszą uczelnią wyższą oferującą bardziej zaawansowany kurs z tytułem - master. Od 1950 roku rozpoczęto rozpowszechnianie programu MBA poza granicami Stanów Zjednoczonych. Rok po powołaniu kursu MBA na University of Western Ontario w Kanadzie, w 1951 roku studia MBA pojawiły się na czarnym kontynencie, na Uniwersytet Pretoria w Południowej Afryce W Europie pierwsze kursy MBA powstały na Uniwersytecie w Dublinie w 1964 roku. W Polsce programy tego typu pojawiły się na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Początkowo studia MBA nie cieszyły się aprobatą wśród środowisk akademickich na których były tworzone. Jednakże programy kształcące specjalistów w zarządzaniu okazały się sukcesem w okresie powojennym, kiedy przedsiębiorstwa przemysłowe zgłaszały duży popyt na profesjonalnych menedżerów. W latach 70 - 80 XX wieku nastąpił największy wzrost studentów ubiegających się na program MBA.

Obecnie, MBA jest najpopularniejszym tytułem naukowym wśród absolwentów szkół wyższych na całym świecie. Do roku 1997 udokumentowano ponad 900 instytucji oferujących program MBA oraz ponad 80 000 absolwentów w Stanach Zjednoczonych i około 10000 w Europie w Polsce ok. 2-3 tysięcy. Obecnie (2007) w naszym kraju jest ponad 10 tysięcy absolwentów programów biznesowych MBA. Prowadzi je około 50 uczelni. Celem kursu jest przekazanie gruntownej wiedzy we wszystkich aspektach zarządzania. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. takie dziedziny jak: księgowość, finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i korzystanie z systemów informacji, prawo, zarządzanie zasobami ludzkimi. W kursach MBA bardzo dużą wagę przykłada się do umiejętności praktycznych, dlatego też nie brakuje tu podstawowych informacji na temat ekonomii i analizy ilościowej, ale są także zajęcia z umiejętności prowadzenia negocjacji i prezentowania zdolności decyzyjnych. Choć założenia programów studiów MBA są na całym świecie jednakowe, istnieją pewne różnice pomiędzy kursem amerykańskim i europejskim. Studenci europejscy mają możliwość brać udział w kursach MBA organizowanych przez inne instytucje niż szkoły wyższe. Studia tego rodzaju trwają w USA od 2 do 3 lat, w Europie jest to okres od roku do 2 lat (w Polsce zazwyczaj 2 lata) i kończą się przeważnie pracą projektową i/lub egzaminem.

Program MBA prowadzony jest (opcjonalnie) w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Obecnie realizowane są cztery typy programu MBA:

  • Full time MBA - spotykany najczęściej, nauka trwa tutaj 2 lata, skierowany jest do osób z pewnym doświadczeniem zawodowym, zajęcia odbywają się w tygodniu, w trybie dziennym.
  • Accelerated MBA- program ten, jest kombinacją programów full time MBA, trwają około 18 miesięcy i jest kursem bardziej zaawansowanym.
  • Part time MBA - kurs realizowany jest trybem wieczorowym, trwa minimum 3 lata
  • Executive MBA (EMBA) - dwuletnie, podyplomowe studia, realizowane w trybie weekendowym. Ten typ programu szczególnie wymaga ciężkiej i systematycznej pracy z powodu bardzo napiętego harmonogramu zajęć, łącząc w sobie program typu Full time trybie pracy Part time.

Studia MBA przygotowują do kariery w świecie szeroko rozumianego biznesu, kształcąc kadry menedżerów wysokiego i średniego szczebla dla przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych oraz dla instytucji niezarobkowych.


Komentarze

Bartek 28 kwietnia 2007 / Odpisz

Ciekawy artykul, ale dosc powierzchowny. Chetnie poczytalbym, jak ewoluowaly poszczegolne programy (Executive MBA, full-time MBA, itd.), bo jak na razie znam to tylko z materialow reklamowych kilku szkol - ciekaw jestem, jak to bylo naprawde :) Poza tym rozgraniczalbym rynek polski i miedzynarodowy - w powyzszym artykule troche sie przenikaja i dochodzi do smiesznostek typu informacji, ze w Europie program MBA prowadzony jest w dwoch wersjach jezykowych - polskiej i angielskiej. Tak wynika z kontekstu. Wiekszosc z nas sie domysli o co chodzi, ale lepiej takich niezrecznosci unikac. A ogolnie gratuluje pomyslu na wortal, bede go sledzil z zainteresowaniem.


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

Artykuł został przygotowany dzięki pracy kilku autorów pod redakcją Jakuba Leszczyńskiego...

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl