Green MBA

Coraz więcej szkół biznesu na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zaczyna oferować programy typu Zielone MBA (ang. Green MBA). Cieszą się one coraz większą popularnością wśród kandydatów na studia MBA. Czym więc są Zielone MBA? Czym różnią się od tradycyjnych programów?

Green MBA to studia MBA skupiające się na tworzeniu trwałych wartości biznesu, opierające się na dogłębnej analizie otoczenia organizacji, jej wpływu na otoczenie i społeczeństwo. Zielone MBA bazują na tworzeniu trwałych wartości biznesu w oparciu o 3 aspekty: ekonomiczny - ograniczenia zużycia zasobów naturalnych w szczególności paliw kopalnych; środowiskowy - ograniczenia degradacji środowiska naturalnego oraz niszczenia ekosystemów; społeczny - zapewnienia stabilności społecznej i rozwoju społeczeństwa. Klasyczne programy MBA skupiają się przede wszystkim na finansowym i ekonomicznym punkcie widzenia na biznes z elementami zarządzania strategicznego oraz konwencjonalnych teorii ekonomicznych, a także etyki biznesu. Green MBA oferują wiedzę jak budować, prowadzić, zmieniać i zarządzać przedsiębiorstwami uwzględniając nie tylko twarde cele finansowe, ale stawiając na pierwszym planie odpowiedzialność biznesu wobec społeczeństwa, otoczenia i środowiska naturalnego.

Idea Zielonych MBA pojawiła się prawdopodobnie na przełomie 2008 i 2009 roku. W 2009 roku The Aspen Institute Center for Business Education opublikował artykuł pt.: „The Sustainable MBA: The 2010-2011 Guide to Business Schools That Are Making a Difference" (http://www.aspeninstitute.org/publications/sustainable-mba-making-difference), w którym opisuje jak wiodące programy z ponad 20 krajów świata integrują zmiany społeczne, etyczne i środowiskowe w swoich programach studiów. W 2009 roku serwis TOP MBA opublikował ranking Green MBA, w którym znalazło się 100 najbardziej zielonych programów MBA. W Polsce pewne symptomy „zielenienia" programów MBA można było zauważyć w wypowiedziach dyrektorów programów MBA, mówiących o zwiększaniu nacisku w programach studiów MBA na aspekty etyki biznesu i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Czy idea Zielonych MBA zdobędzie trwałą pozycję wśród programów MBA oraz edukacji menedżerskiej. Na pewno podstawy i idee zielonego nurtu są szczytne i z pewnością są odpowiedzią na bieżące problemy ekonomiczne. Wszystko wskazuje jednak na to, że idea Zielonych MBA może być tylko potrzebą chwili w czasach silnego spowolnienia gospodarczego. Ekologia, współżycie ze środowiskiem naturalnym są ważnymi nurtami w życiu ekonomicznym przedsiębiorstw, jednakże na chwilę obecną biznes nadal rządzi się twardymi prawami finansów i ekonomii. Z drugiej strony faktem jest, że przedsiębiorstwa, poszukując nowych źródeł trwałej przewagi konkurencyjnej, będą coraz częściej skłaniały się ku aspektom społecznym i ekologicznym. W tym wypadku będą potrzebni specjaliści odpowiednio przygotowani i z odpowiednią wiedzą w zakresie zielonego zarządzania - absolwenci Green MBA.

Trudno powiedzieć czy Zielone MBA pojawią się wśród oferty polskich uczelni. Nie jest to wykluczone jednakże będzie to zależne od tego w jakim stopniu polskie firmy będą poszukiwały źródeł przewagi w „zielonych" obszarach zarządzania tj. ekologii oraz odpowiedzialności społecznej.

Źródła:

CRS Wire, The Sustainable MBA, Aspen Institute Center for Business Education, TopMBA, GreenBiz.com


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Jakub Leszczyński

Jakub Leszczyński

redaktor MBA Portal

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl