Studia po dyplomie znowu modne

Studia po dyplomie znowu modne

Na studiach podyplomowych w Polsce można się nauczyć niemal wszystkiego. Oferta jest coraz bogatsza i lepiej dopasowana. A to sprzyja popularności nauki.

W rezultacie po trzech latach spadku ubiegły rok ponownie przyniósł wzrost liczby słuchaczy. 

W każdym semestrze kandydaci mają do wyboru setki kierunków, w tym dziesiątki nowości, które odpowiadają na zmiany rynkowe w konkretnych branżach.
Sprawdź aktualne profile najlepszych polskich pracodawców

Rosną firmy IT i technologiczne start-upy, co zwiększa popyt na menedżerów umiejących rozwijać talenty w tej branży? Odpowiedzią jest nowy podyplomowy kierunek na krakowskiej AGH, Talent Management in Tech Companies. Przybywa w Polsce spółek międzynarodowych korporacji i krajowych firm, które chcą zawalczyć o rozwijający się rynek dóbr luksusowych? Specjaliści i menedżerowie, którzy chcą robić karierę w tym sektorze, mogą się uczyć zarządzania marką luksusową na studiach podyplomowych w Akademii Leona Koźmińskiego.

Poprawia się koniunktura na rynku pracy, a deficyt dobrych kandydatów zwiększa popyt na usługi profesjonalnych rekruterów? Sposobem na wejście do tej grupy mogą być studia podyplomowe z rekrutacji i selekcji, które ALK oferuje we współpracy z Polskim Forum HR.

Sprzyjające regulacje

Szybkiej reakcji uczelni na zmieniające się potrzeby rynku biznesu sprzyjają od kilku miesięcy zmiany w przepisach. Jak wyjaśnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca września 2016 r. uczelnie mogły prowadzić studia podyplomowe w zakresie obszarów kształcenia związanych z prowadzonymi przez nie kierunkami studiów. W przypadku, gdy program studiów podyplomowych wykraczał poza ten obszar, do ich prowadzenia potrzebna była zgoda ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym sprawiła jednak, że od początku października ub. roku uczelnie nie muszą już występować o zgodę na prowadzenie studiów podyplomowych, których program wykracza poza zakres realizowanych przez nie kierunków studiów. – Szkoły wyższe dostosowują swoją ofertę dydaktyczną do potrzeb sygnalizowanych przez pracodawców i społeczność lokalną. Za jakość kształcenia na prowadzonych studiach dyplomowych odpowiedzialne są władze uczelni – podkreśla zespół ds. informacji MNiSW.

Jeszcze przed zmianami przepisów uczelnie starały się na bieżąco reagować na potrzeby firm, co pomagało przyciągnąć kandydatów na studia podyplomowe.

Zyskują szkoły niepubliczne

Jak wynika z raportu GUS, w minionym roku akademickim (2015/2016) po trzech latach spadku zanotowały one wzrost liczby słuchaczy. Nawet jeśli przybyło ich tylko niespełna 2 tys., to i tak liczba osób na studiach podyplomowych ponownie przekroczyła 150 tys.

Wśród nich są także słuchacze ponad 60 oferowanych w Polsce programów MBA, które również na bieżąco dopasowują ofertę do zmian na rynku. Wprawdzie MBA rzadko ulega tak radykalnym zmianom, jaką było np. wprowadzenie Executive MBA Katalyst przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej, ale praktycznie w każdej edycji czołowych programów są wprowadzane jakieś modyfikacje.

Raport GUS wskazuje, że na rynku studiów podyplomowych zdecydowanie lepiej od uczelni publicznych radzą sobie ich niepubliczni konkurenci. Ubiegłoroczny wzrost liczby słuchaczy studiów podyplomowych był głównie ich zasługą. W roku akademickim 2015/2016 szkoły niepubliczne zwiększyły liczbę studentów podyplomowych aż o 8,4 tys. (ponad 14 proc.) do 68,1 tys. W tym samym szkoły publiczne odnotowały ponad 7-proc. spadek liczby słuchaczy (o 6,7 tys. ), choć i tak miały ich więcej, bo 83,5 tys.

Podobnie jak dotychczas, na naukę po dyplomie decydowały się przede wszystkim kobiety stanowiące w minionym roku prawie trzy czwarte wszystkich słuchaczy. Przekładało się to także na popularność określonych kierunków; na czele z pedagogicznymi i oraz biznesowo-administracyjnym.

Źródło: kariera.pl


Komentarze

Brak komentarzy...


Wyślij komentarz
Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

readaktor

Media Społecznościowe

MBAnet - sieć absolwentów MBA

 

Katalog Studiów Podyplomowych - studiapodyplomie.pl